Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

Mužů za katedrami pravidelně ubývá. Učitele odrazují od školství stereotypy

  20:54
Mužů ve školství rok od roku ubývá. Vidět je to především na nižších stupních škol. Učitele-muže potkávají děti a studenti často až ve vyšších ročnících, přitom na konzervatořích je jich ale víc než učitelek. Ve školkách je jich zase minimum. „Potřebujeme zbourat stereotypní vnímání mužů ve školství,“ říká Josef Vošmik z neziskové organizace Gender Studies.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Každoročně se snižuje podíl můžu mezi pedagogy, uvádějí statistiky ministerstva školství z období 2011-2018. Z desítek tisíc učitelů je jich zhruba pětina. V roce 2011 bylo na školách v součtu mateřských, základních, středních, vyšších odborných i uměleckých nebo jazykových škol přesně 21,1 procenta učitelů-mužů. V roce 2018 už číslo kleslo na 19,4 procenta.

Nevyváženost může být způsobena i platem, který je u vyučujících v průměru nižší než u ostatních lidí s vysokoškolským titulem. Vláda se zavázala, že v roce 2021 budou mít učitelé 150 procent průměrné mzdy oproti roku 2017. To ale není jediná věc, která by měla muže do školství lákat. Podle Josefa Vošmika z neziskové organizace Gender Studies to utvrzuje stereotypy a chybné předpoklady toho, že muž má mít za práci více peněz než žena. 

„Takové přesvědčení vychází ze stereotypu, že je muž tradičním živitelem rodiny. Platy ve školství musí být obecně natolik vysoké, aby reflektovaly náročnost profese a motivovaly zájemce. A to tak, aby do oboru nejen šli, ale skutečně učili, pokud ho vystudují. Často je z řad absolventů slyšet ‚kdyby to bylo lépe ohodnocené‘,“ vysvětluje Vošmik.

Je podle Vás důležité mít na školách učitele-muže?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 24. července 2020. Anketa je uzavřena.

Muži by se podle něj do školství mohli sami od sebe hlásit víc, kdyby s profesí nebylo spojených tolik předsudků.

V bourání stereotypů je potřeba začít. V nich tkví problém nejen malého počtu mužů ve školkách, ale současně také malého počtu žen na vyšších stupních škol. 

„U malých dětí, tedy v mateřinkách či na prvním stupni ZŠ, bývá mužský element často asociován s pedofilií, homosexualitou a podobně. Jako bychom měli pocit, že je něco divného na tom, že by se měl muž starat o malé děti. ‚Vždyť je to přece chlap, ne? A chlap přece není na světě od toho, aby utíral malým dětem zadky a nudle‘. I takové argumenty slyšíme,“ dodává Vošmik s tím, že by například i při vyobrazování učitelek a učitelů mělo být vidět, že je to profese vhodná pro každého, kdo k tomu má potřebné schopnosti a vzdělání. 

Rozličný kolektiv

Učitelé-muži by se také neměli „lákat“, ale vytvořit pro ně takové podmínky, aby se do školství chtěli hlásit sami a neměli obavy z nízké prestiže profese, malého ohodnocení, které nebude dostatečné pro rodinu nebo posměšků od okolí, že muži ve školství jsou divní.

Tak to vidí učitel Václav Fiala - čerstvý vítěz české Global Teacher Prize. Podle něj jde nejen o vnímání mužských a ženských rolích dětmi, ale i variabilitu kolektivu. 

Není chyba se od dítěte něco naučit, i to ukázala pandemie, říká učitelka

„Obecně pracují smíšené kolektivy efektivněji. A to i z pohledu věkové vyváženosti, tedy mladí vizionáři a zkušení matadoři. I to je v českém školství problém. Rovina s dětmi je komplikovanější. Pro ně je důležité, aby měly možnost setkávat se s různými názory a přístupy, s určitými modely ženských i mužských rolí. Jaká ale role muže ve školství je? Stereotypy jako ‚pro péči o děti se muž nehodí‘ a výroky ‚školství potřebuje muže, aby děti viděly pořádný mužský vzor‘ se mi zdá, že předsudky někdy i nevědomky posilujeme sami,“ říká učitel chemie a biologie Václav Fiala.

Sám zná několik učitelů, kteří se tomu nevěnují právě z důvodu předsudků, že nezabezpečí rodinu. Pokud to ale bude i nadále vnímané převážně jako „ženská práce“, mnoho můžu se do toho podle Fialy pouštět nebude a ve školství tak bude i nadále významný nepoměr. 

Platy a stereotypy

Ve statistice ministerstva školství ale záleží hlavně na typu školy, především v mateřských školách se dají učitelé počítat na desítky. Počty se však zvyšují na středních školách, kde je mužů v pedagogických sborech kolem 39 procent, na konzervatořích pak dokonce víc než polovina, kolegyní tu mají méně.

Známky do hudebky nepatří, říká muzikant Banga, kterého vyhodili ze sboru

Mužů je víc hlavně na středních školách, kde jsou především v učňovských oborech. Situace je ale podle ministerstva podobná ve všech evropských zemích. Především na úrovni primárního a sekundárního školství vládnou ženy.

Učitelé jsou více zastoupení v odborných předmětech nebo ve vyšších stupních školy - na středních a vysokých školách či konzervatořích. Tam v pedagogických sborech dokonce často převládají. Příčin nízkého početního zastoupení mužů na nižších úrovních vzdělávacího systému je řada.

„Důvodem skutečně může být genderově stereotypní vnímání role ženy a muže, kdy učit, zejména v mateřské a základní škole, je i nadále často vnímáno jako ‚ženská práce‘,“ říká mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. 

Podle ní skutečnost, že podíl mužů stoupá se stupněm školy, je způsobena z části tím, že hodně středních, vyšších a vysokých škol je odborně zaměřených a muži ve větší míře než ženy vyučují právě odborné a praktické předměty. Což by mohl změnit právě přístup ke stereotypům.

Den protestů

Rada ČMKOS vyhlásila 27. listopad 2023 jako den protestů za lepší budoucnost České republiky. Celodenní výstražnou stávku vyhlásily i školské odbory.

Hynek: Rusové v ČR upláceli politiky i úřady, přijížděli s kufry peněz

  • Nejčtenější

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Nevyvolat poplach v lidském oku. Proč Izraelci nosí na helmách ty divné hadry

Premium Micnefet rozbíjí siluety přilby, která svou kulatostí vyvolává v lidském oku poplach. Podivnou pokrývku hlavy dostali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na kecy o genocidě nejsem zvědav, vpálil Vondra Davidovi. Chtěl odejít ze studia

Europoslanec Ivan David v televizní debatě na CNN Prima NEWS rozčílil europoslance Alexandra Vondru tvrzením, že Izrael...

Nepotřebuji přímluvy od Čaputové, řekl Fico. Musela za něj orodovat u Pavla

Slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda tento týden získala důvěru, si vybral Prahu jako cíl první zahraniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Do Evropy pronikl čínský zápal plic. Česko pátrá po antibiotikách

Zápaly plic způsobené bakteriemi, které v poslední době ve větších počtech u dětí zaznamenali v Číně, se podle náměstka...

Myslel, že píše Scarlett Johansson. Love-GPT ho obral o statisíce, varuje šéf Genu

Zabezpečení osobních dat na internetu se stává stále důležitějším tématem. K tomu má napomoct například evropská...

Zadržený Čermák se do Česka vrátí už v pondělí, soudce informovala policie

Dezinformátora Tomáše Čermáka vydá polská policie do Česka příští týden. Redakci iDNES.cz to řekl soudce Krajského...

STALO SE DNES: Před soud jde miliardové pašování drog, vážná nehoda zavřela D11

K soudu jde rozsáhlý případ pašování kokainu a hašiše za několik miliard korun. Přes jedenáct hodin byla neprůjezdná...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...