Školy nemají na učebnice, ministr Dobeš škrtl 250 milionů

  9:44aktualizováno  9:44
Školáci musí minimálně čtyři měsíce vydržet se starými učebnicemi a pomůckami ve třídách. Ministr školství Josef Dobeš nařídil úspory a škrtl čtvrt miliardy korun, které byly do konce roku vyčleněny právě na školní pomůcky. Jenže některé knihy jsou už na rozpadnutí.

Ilustrační foto | foto: Památník národního písemnictví

První den školy. Na lavicích leží hromádky učebnic, které děti budou používat až do příštího června: mnohé z nich jsou zastaralé, mají otrhané desky, uvnitř chybějí stránky. S prvním zářím se ukázalo, jaké dopady ministrovo rozhodnutí má. "Nemůžeme učebnice vyměňovat, některé jsou přitom už v salátovém vydání," říká ředitel karlovarské základní školy v Krušnohorské ulici Miroslav Peer.

CO LETOS ČEKÁ ŠKOLÁKY

Na základní školy nastoupilo 791 tisíc žáků, z toho je 96,6 tisíce prvňáků. Do lavic středních škol usedlo 475,7 tisíce studentů. Ministr školství chce letos zvýšit platy učitelům, vyčlenil na to 2,1 miliardy korun. Jen do konce roku chce naopak seškrtat 250 milionů na pomůcky. Školy se také nedočkají nových školních psychologů a speciálních pedagogů, nejsou na ně peníze – podobně jako na zavedení povinné angličtiny od třetí třídy.

Kvůli krizi škrtala už Dobešova předchůdkyně Miroslava Kopicová, ředitelé se tak s nedostatkem peněz potýkají delší dobu.

Dobeš jim poradil, aby využili peníze, které mohou od letošního roku čerpat z fondů EU. Projekt platí pro základní školy a je v něm k dispozici 4,5 miliardy korun. Původně se počítalo s tím, že školy z nich zaplatí lektory cizích jazyků nebo vybavení počítačových učeben.

"Od počátku tam byla možnost využít tyto prostředky i na pomůcky a teď je to aktuální," prohlásil ministr.

Ředitelé si přesto stěžují, že nemají dost prostředků na to, aby dětem nakoupili učebnice, které potřebují. "Na informatiku jsem nedostala jedinou knížku. Na matematiku si kupuju sbírku úloh ze svého a příklady dětem kopíruju," popisuje učitelka Zuzana Kohoutková.

Nedostatek peněz se už projevuje na úrovni výuky. Třeba na tom, že školy nemají na moderní techniku – například na interaktivní tabule. Podle průzkumu, který letos dělaly agentury Data Collect a AMI Communications, připadá na jednu základní školu jen jedna taková tabule a v menších školách nejsou vůbec.

Jako v 80. letech...

Je to vzpomínka na základní školu konce 80. let, ale podle učitelů hrozí, že podobný obrázek se do škol znovu vrátí. Peníze na pomůcky ministerstvo už několikrát škrtlo a do konce letošního roku chce ministr Josef Dobeš (VV) ubrat dalších 250 milionů na "neinvestičních výdajích". Pocítí to každá škola.

Vzpomínky učitelů na 80. léta přitom působí dost hrozivě. "Stav knih se v naší škole na konci roku známkoval a předposlední známka se psala na učebnice, kterým chyběly listy, byly počmárané, občas nečitelné, ale ještě se vracely do oběhu," vzpomíná učitelka Marta Konečná na základní školu, v níž učila před dvaceti lety.

JEN LIŠČÍ OHON

"Pomůcky na fyziku chybějí. Zbyla nám jen ebonitová tyč a opelichaný liščí ohon." Zuzana Kohoutková, učitelka

Ředitelé škol si teď lámou hlavu, jak zařídit, aby se to neopakovalo. "Zatím hospodaříme s rozpočtem tak, jak jsme ho původně dostali na letošní školní rok. Už v něm byly výdaje na pomůcky značně ořezané. V kolonce 'ostatní neinvestiční náklady' jsme na třetině oproti předchozím rokům," říká ředitel karlovarské Základní školy v Krušnohorské ulici Miroslav Peer.

Jeho kolega Arnošt Waschta ze Základní a mateřské školy v Čížkovicích doplňuje: "Kdyby nám rozpočet nedorovnávala obec, měli bychom problémy."

Školy mohou šetřit jedině tím, že omezí nákupy nových knih a pomůcek. Zuzana Kohoutková, která učí mimo jiné fyziku, nemůže dětem ukázat žádný pokus. Nemá na to vybavení. "Vlastně máme už jen liščí ohon a ebonitovou tyč. Jenže ohon už je tak opelichaný, že jsme začali používat chlupatou čepici mého kolegy," popisuje učitelka.

Problémy budou mít i nakladatelství

Škrty ve školství zároveň ohrožují nakladatelství, která vydávají učebnice. Jejich důležitými klienty jsou právě školy, které si teď nemohou nové učebnice dovolit. "Tržby nám oproti loňsku klesají," potvrzuje šéfredaktorka nakladatelství Fortuna Ludmila Kořenářová. Někteří nakladatelé navíc upozorňují, že pokud budou škrty pokračovat, donutí je to omezit vývoj nových učebnic, který trvá i několik let.

Ministr Dobeš tak skeptický není. "Vzdělávání dětí je nadčasové a je potřeba překonat současné drobné obtíže," říká.

Přesto je zřejmé, že kvůli neustálým úsporám budou stále častěji kupovat učebnice rodiče. "Dříve se kupovaly věci na tělocvik, přezůvky a výtvarku, teď přibyly třeba i jazykové učebnice," říká Lenka Pospíšilová z Prahy, která má jedno dítě na osmiletém gymnáziu a druhé na prvním stupni základní školy. Její starší syn přišel včera ze školy s tím, že potřebuje peníze na pomůcky – za tři tisíce.

"Musíme si zvyknout, že část peněz je třeba dát do vzdělání i na veřejných školách," reaguje na to ministr Dobeš, který má tři děti, z toho dvě na základních školách. "Několik let také přispívám na učebnice a jsem ke školám solidární," dodává.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

OBRAZEM: Největší demonstrace od listopadu 89, sešlo se přes 250 tisíc lidí

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Nedělní demonstrace na Letné se stala druhou největší demonstrací od roku 1989. Na Letné se podle odhadů sešlo více než...

Kyberúřad vybaví stát pastmi na hackery. Detekují krádeže dat berňáku i Hradu

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v Brně.

To, že ruští a čínští hackeři roky sledovali v přímém přenosu citlivou komunikaci českých diplomatů, se ministerstvo...

Za epidemii salmonelózy dostala zlínská nemocnice pokutu 310 tisíc korun

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Celkem 310 tisíc korun zaplatí na pokutách krajská nemocnice ve Zlíně, kde se při březnové epidemii salmonelózy...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz