Certifikát mají možnost získat základní školy, které se prokážou tím, že poskytují individuální přístup ke svým žákům a rovné příležitosti pro všechny.
"Férová škola" tak má pomoci především dětem, které pocházejí ze sociálně a kulturně odlišného prostředí či mají nějaký handicap.
"Byli bychom rádi, kdyby se z každého kraje přihlásilo a podmínky splnilo alespoň 20 škol," uvedl ředitel ligy Jan Vodák.
Podle něho by první školy mohly certifikát získat na jaře příštího roku. "Projekt odstartoval letos v květnu. Zatím se nám přihlásilo deset škol, které se zajímají o to, jak lze certifikát získat," doplnil Vodák.
Certifikát bude podle ligy pro školy oceněním, tedy určitou známkou prestiže, ale také nástrojem, který by měl sloužit rodičům, aby pro své dítě mohli vybrat tu nejlepší školu.
Projekt podporuje i ministerstvo škoství
Tuto myšlenku představila Liga lidských práv ministerstvu školství, které se rozhodlo převzít nad projektem záštitu.
"Pro ministerstvo školství je spolupráce s neziskovým sektorem důležitá a liga jde tím samým směrem jako my. Naším společným cílem je zaměřit se především na potřeby jednotlivých žáků na školách," řekl na dnešní tiskové konferenci ministr školství Ondřej Liška.
Podle Lišky se na školách můžeme stále setkat se segregací. Například děti romských rodičů bývají často nesprávně umísťovány do škol se sníženými standardy.
To potvrdili i zástupci Ligy lidských práv. "Průzkum z roku 2005 ukázal, že 75 procent žáků na základních školách, které vznikly z bývalých zvláštních škol a stále učí podle speciálně upraveného programu, jsou Romové," uvedl Vodák.
Přesné statistiky však stále chybí. Ministr Liška chce proto provést podrobné šetření a zmapovat, kolik dětí je na školách segregováno a v jakých lokalitách či na jakých školách nejvíce.
Školy musí splnit řadu podmínek
Liga určila několik podmínek, které musí školy splnit, aby se staly "férovými". Patří mezi ně například začlenění antidiskriminačních zásad do školních vzdělávacích programů či aktivní přístup pedagogů k dětem se znevýhodněním.
"O udělení certifikátu bude rozhodovat tříčlenná komise. Ta bude pracovat s podklady, které od školy dostane. Komise se do školy také přijde podívat," uvedla koordinátorka projektu Lucie Obrovská.
Pokud škola přistoupí na podmínky certifikace, zaváže se k tomu, že kdykoli v průběhu platnosti certifikátu, což jsou dva roky, umožní komisi namátkovou kontrolu.
. Certifikát Férová škola:Ocenění Ligy lidských práv vychází ze tří základních principů: * dodržování lidských práv Škola musí splnit několik podmínek: * Škola má zpracovány antidiskriminační zásady ve školním vzdělávacím programu. * Škola aktivně vytváří a zlepšuje podmínky pro to, aby se jejími žáky mohly stát i děti s odlišnou než většinovou etnickou příslušností, zdravotním postižením či jinými speciálními vzdělávacími potřebami. * Certifikát může získat pouze ta škola, u níž není důkaz o tom, že odmítla nebo doporučila některého z žáků do jiných zařízení, jestliže jeho rodiče měli zájem o zápis právě do této školy. * Ve škole není speciální třída pro zdravotně postižené žáky (v rámci skupinové integrace). Pokud se zde taková třída nachází, je nutné, aby její existence byla doložena dokumentací, z níž vyplývá, že zařazení dětí do této třídy je v nejlepším zájmu každého dítěte. Ve škole, která má více paralelních tříd v jednom ročníku a kde je možné vytvořit etnicky rozmanité třídy, není třída, kde by byli soustředěni žáci jednoho etnika. - plné znění podmínek najdete zde Zdroj: www.ferovaskola.cz |