Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. února 2021 Alexandr

VIDEO: Zabezpečení českých škol je dobré, ochranu žáků občas zhatí nedbalost

  19:53
Pokud nejste žák nebo rodič, není úplně jednoduché se do školy dostat bez povšimnutí. Vyzkoušeli jsme to s kamerou a k tomu, abychom proklouzli dovnitř, nám nepomohly ani záminky. Míra bezpečnostních opatření se však liší podle stupně škol - v mateřinkách jsou pravidla přísnější než na středních školách a univerzitách.

Vyzvednout dítě ze školky sousedům, kteří se zdrželi v práci, může být kvůli bezpečnostním opatřením problém. Ve většině případů si totiž pro předškoláky může přijít jen člověk, jehož totožnost lze ověřit díky seznamu rodičů nebo prostřednictvím hesla. Na dalších stupních se míra zabezpečení liší. 

Pomoc ministerstev

Ministerstvo školství - dotační program se šesti miliony na podporu zabezpečení škol a školských zařízení bez ohledu na zřizovatele. Komise rozdělila peníze mezi 65 škol a školských zařízení.

Dotační program s názvem „Podpora zabezpečení MŠ a ZŠ tvořených třídami 1. stupně do pěti tříd“ z roku 2017 měl v balíčku 20 milionů korun. Na finance dosáhlo bez mála 300 škol.

Ministerstvo vnitra - poskytne 40 milionů korun na ochranu škol a veřejných prostranství na základě Koncepce k ochraně měkkých cílů. Ministerstvo školství na programu spolupracovalo a je zaměřený také na zabezpečení škol, kde je vyčleněných 20 milionů korun. Program má ministerstvo vyhlašovat pravidelně i v následujících třech letech po sobě. 

Reportér iDNES.cz Jan Klepárník vyzkoušel v šesti různých základních školách ve velkých městech včetně Prahy, jak fungují bezpečnostní opatření v praxi. Proklouznout do školy se mu podařilo dvakrát. Jednou mu pomohlo, že byl dostatečně suverénní, podruhé ve vrátnici zrovna nikdo nebyl.

Dnešní školy mají vstupní čipy, turnikety, kamerový systém a další bezpečnostní prvky. U vchodů bývá alespoň vrátný a když chce člověk nepozorovaně projít, musí mít trochu štěstí, musí například vejít s davem.

Dostat se do prostor školy hodně ztěžuje i zdánlivě naprosto banální věc - zavřené dveře. Aby vám někdo otevřel, musíte zazvonit a pak přicházejí první otázky. Reportérovi iDNES.cz nakonec nepomohly ani výmluvy, že jde opravit rozbitý přívod vody. Ke dveřím ho přišla vyzvednout zaměstnankyně školy. 

Čím vyšší stupeň, tím méně otázek u dveří

V souhrnu opatření se odráží postavení lidí v bezpečnostní hierarchii školy. Vypracované jsou tak zvlášť instrukce pro zaměstnance, pro studenty a návštěvníky škol. Důraz se klade především na kontrolu hlavního vstupu, aby se do školy nedostal někdo, kdo v ní nemá co dělat. 

Tady se objevují první větší mezery. U vchodu nemusí vždycky někdo být, i když na to mají školy stanovená vnitřní pravidla. Když návštěvu u vchodu nikdo nezastaví, může se dostat do šaten i do tříd. 

I tak jsou na tom podle ředitele Centra bezpečnostních studií Jaroslava Salivara české školy s bezpečností dobře. Záleží však na úhlu pohledu a na vymezení toho, před čím má být škola vlastně zabezpečená. 

„Je potřeba si upřesnit, o čem se budeme bavit. Jestli o tom, zda chráníme děti před někým, kdo ve škole nemá být, nebo před tím, aby jim nespadla na hlavu střecha pod náporem sněhu, protože je zabezpečená špatně. Ochrana před lidmi je daleko lepší, než byla třeba před patnácti lety. I ve světovém měřítku jsme na tom dobře,“ vysvětluje Salivar.

Zabezpečení škol se lepší, nesmíme však usnout na vavřínech

Je také několik problémů, které zvýšení bezpečnostních opatření na školách paradoxně ztěžují. Není například jasné, jak mají školy přicházející návštěvníky identifikovat, jestli se zaměstnanci mohou návštěvníků ptát, co mají v taškách nebo zda je smějí požádat o občanský průkaz. 

Školní opatření

Například brněnský magistrát nekontroluje, jakým způsobem jsou školy zabezpečené. 

„Školy nemají zákonnou povinnost se nám zodpovídat. Tato záležitost je v kompetenci samotných ředitelů, kteří jsou na problematiku pravidelně upozorňováni na poradách. Všichni ředitelé se tím zabývali a průběžně zabývají, mají nastavena bezpečnostní opatření podle místních podmínek,“ vysvětluje mluvčí moravské metropole Filip Poňuchálek.

„Ředitelé říkají, že nevědí, co přesně si mohou dovolit. Problémem je také GDPR, kvůli kterému teď není jasné, jestli mohou být na chodbách kamery, případně za jakých podmínek a kde. Samozřejmě také chybí peníze, bezpečnostní opatření něco stojí,“ vysvětluje Salivar.

Děti musí vědět, co v krizi dělat

Podle Salivara je zásadní naučit žáky, jak se ve škole během případného problému chovat. Útočník nemusí být hned někdo zvenčí, ale může se jím stát i někdo z řad studentů, jak to ukazují příklady ze zahraničí. Například v americké škole zabíjel spolužák.

„Bohužel jsou to reálné scénáře, které se sice odehrávají daleko, ale neznamená to, že se nemůžou stát i u nás. A ty děti se potřebují naučit, co mají během něčeho podobného dělat. Co dělat, když vedle ve třídě uslyší střelbu, nebo když po škole chodí někdo, kdo jim nabízí lízátka. Já jsem otec, jehož děti prošly všemi školami, a že by se něco takového učily, jsem neslyšel,“ říká bezpečnostní expert z CEVRO Institutu Jaroslav Salivar.

Zabezpečení škol je hlavně na zřizovatelích

Technická ochrana objektů je úkolem především pro zřizovatele škol, většinou města a obce. Bezpečnost je také jedním z kritérií, které při svých návštěvách pravidelně kontroluje Česká školní inspekce. Podle ministerstva školství jsou ale nejjednodušším a nejefektivnějším řešením režimová opatření.

„Tvoří přibližně polovinu z celkové bezpečnosti škol. Jde o soubor interních, závazných a přesně definovaných pokynů, příkazů, omezení a postupů, které slouží ke stanovení jasného režimu a způsobu použití bezpečnostních opatření. Následně tím zajišťují vzájemné vazby mezi jednotlivými opatřeními a školou jako takovou,“ popisuje ve vyjádření ministerstvo školství postupy, kterými se zařízení chrání.

  • Nejčtenější

Vláda zakáže pohyb mezi okresy, zavře školy a také významnou část obchodů

Vláda zakáže lidem pohyb mezi okresy a zcela zavře školy. Po mimořádném jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš. Na...

Vláda zavírá školy i další obchody, omezí pohyb mezi okresy, nasadí vojáky

Nový nouzový stav až do 28. března schválila vláda. Uzavřela školy a zredukovala otevřené obchody. Omezila také od...

Respirátory či dvě roušky povinně od čtvrtka. Odbory chtějí lockdown

Vláda rozhodla o povinnosti nosit respirátory či dvě chirurgické roušky položené na sobě od půlnoci ze středy na...

Vláda žádá nouzový stav do konce března, řeší lockdown jako před rokem

Vláda požádá Sněmovnu, ať zruší usnesení o konci nouzového stavu 27. února a ať ho prodlouží do konce března. iDNES.cz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé by se dočasně měli pohybovat jen v katastru obce, řekl Hamáček

Rozhodnutí o nouzovém stavu mají znovu v rukou poslanci. „Bez nouzového stavu neomezíme pohyb,“ řekl poslancům ministr...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

ČSSD navrhne uzavřít některé podniky. Politický marketing, míní Havlíček

Předsednictvo ČSSD pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření méně důležitých podniků, a to do zavedení...

Covidový letecký most. Vrtulník z Líní převážel pacienty z plných nemocnic

Více než dvacet covidových pacientů z přeplněných nemocnic na severozápadě Čech přepravila letecká záchranná služba...

Do Česka dorazily antigenní testy pro školy, rozvážet se zatím nebudou

Do Česka v sobotu dorazil více než milion antigenních testů určených pro testování žáků na školách. Distribuovat se...

Už jen lže, ohradila se opozice, které Babiš vytkl, že nepřichází s návrhy

Opozice se ohradila proti tvrzením premiéra Andreje Babiše, který jí v pátek po jednání vlády vytkl, že nepřichází s...

Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek
Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek

Maminky, otestujte s námi pokračovací mléko 6+ a dětské mléko 36+ od Hami. Skvěle chutnají a díky unikátnímu složení OptiNutri jsou přesně...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...