Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dva tisíce učitelů zůstávají ve školách jen díky výjimce

  • 506
Od ledna mají ze škol odejít učitelé, kterým chybí správný diplom. Týká se to hlavně těch, kteří nemají vysokou školu nebo nestudovali pedagogický obor. Ale v praxi se to neděje. Díky ministerské výjimce si ředitelé mohou učitele bez diplomu nechat, když za ně neseženou adekvátní náhradu.

Na místa učitelů, kteří podle nového zákona o pedagogických pracovnících nemají dostatečnou kvalifikaci, musí ředitelé mateřských, základních a středních škol vypsat výběrová řízení. Průzkum Ministerstva školství ukázal, že takových učitelů je sedmnáct tisíc z celkového počtu 145 tisíc. Z obavy, že by jejich odchod způsobil ve školství chaos, ministr školství Marcel Chládek stanovil výjimky, za kterých kantoři podmínky zákona splňovat nemusí.

Předepsané vzdělání nepotřebují učitelé nad 55 let nejméně s dvacetiletou praxí, rodilí mluvčí cizích jazyků či odborníci z praxe. Dalších deset tisíc včas zahájilo studium. Po jejich odečtení zbývá kolem dvou tisíc učitelů, kteří mají ze škol odejít.

Ve skutečnosti se to neděje. Alespoň ne teď, na konci roku. A to díky další výjimce. Ministr totiž ředitelům dovolil ponechat si nekvalifikované pedagogy do té doby, než za ně seženou „adekvátní náhradu“. Zda je náhrada adekvátní, nebo ne, posoudí ředitel. „Metodický pokyn byl napsán tak, aby byl ředitel krytý pro případ, že by nikoho nesehnal,“ potvrzuje Hana Stýblová, předsedkyně Asociace základních škol.

Nejvíc chybí fyzikáři

Například ředitel Základní školy Na Beránku Jaroslav Soukup si zatím své tři nekvalifikované učitelky nechává. Diplom sice nemají, ale umějí perfektně učit Montessori metodou. Náhrada za ně se shání velice těžko.

„Podali jsme inzerát, pokud se neozve někdo adekvátní, nemáme důvod nic měnit,“ říká Soukup.

Učitele bez diplomu mají podle ministerstva nahradit nezaměstnaní učitelé z úřadů práce. Jenže aprobace potřebných a nezaměstnaných učitelů se často míjejí. Nedostatek je například učitelů fyziky. „Fyzikářů je nedostatek, to víme,“ říká děkan Matematicko-fyzikální fakulty UK Jan Kratochvíl.

Zákon o pedagogických pracovnících měl platit už deset let, ale Chládkovi předchůdci jeho platnost posouvali. Sociálnědemokratický ministr ho na nátlak odborářů a pedagogických fakult nakonec prosadil. „Když neřekneme, že učitel musí mít nějaké vzdělání, tu profesi hrozně degradujeme,“ hájili platnost zákona odboráři.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video