Děti v roli hackerů. Školy řeší případy, kdy se jim žáci nabourají do systémů

  16:02
Ukradené přihlašovací údaje, změněné známky v systému nebo i přivydělávání si za pomoci malwaru. Děti a dospívající mnohdy svými digitálními kompetencemi převyšují učitele a dokážou se dostat do školních systémů. Ředitelé proto řeší, co s tím. Na kvalitní zabezpečení či vzdělané IT správce chybí peníze, na řadě škol funkci stále zastává jen vybraný učitel jako „bokovku“.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Fotolia

Žák se dostal k údajům, přes které se jedna z učitelek jeho základní školy přihlašuje do počítače a do online známkovacího systému. Svým spolužákům pak chlapec z Prahy jako vtip rozdal hned několik desítek pětek.

Co může znít jako vtip, je situace, se kterou se školy setkávají čím dál častěji. „Setkal jsem se s tím už mnohokrát. Na jedné škole si třeba děti koupily speciální zařízení, takzvaný keylogger. To je něco jako speciální USB redukce, kterou strčíte mezi počítač a klávesnici a která zaznamenává vše, co se napíše,“ popsal Pavel Matějíček, lektor IT bezpečnosti a etický hacker, který školám pomáhá se zabezpečením kybernetických systémů.

Zaplať, napíšu tvé jméno na tabuli. Živá vysílání tahají z dětí peníze

Tímto způsobem děti získaly uživatelské jméno a heslo jedné z učitelek. Následně její přihlašovací údaje využily právě k tomu, aby si měnily známky, omlouvaly absence a podobně

„Nutno říci, že tyto věci se dějí poměrně často a ne vždy se na ně přijde,“ dodal Matějíček. Žáci se dokonce podle něj aktivně zajímají, jak by takové věci udělat a ptají se jej na to na sociálních sítích.

Že se takové případy objevují, potvrzuje i Luboš Zajíc, prezident Asociace ředitelů základních škol. „Je to všechno o lidech. Pokud někdo prozradí přístupové údaje někomu ze žáků, pokud někdo nechá v učebně bez dozoru svůj počítač, který je přihlášen do systému, … Těch rizik je celá řada,“ uvedl.

Učitelé terčem kyberšikany a viry jako brigáda

Nejde o jediný problém, který školy pozorují v souvislosti s tím, že děti umí s technologiemi pracovat mnohdy lépe než jejich vyučující. Jak Matějíček upozorňuje, výjimkou není ani šikana či kyberšikana. „Učitelé jsou dehonestováni kvůli tomu, že nerozumí digitálním technologiím a neumí je používat. Viděli jsme to například v době epidemie covidu a s tím spojené distanční výuky,“ popsal.

Poukázal přitom na případy, kdy žáci učiteli při online hodinách třeba vypínali mikrofon, nebo je dokonce vyhazovali z videohovorů. „Je to poměrně široké téma, učitelé bohužel často nemají čas ani chuť se s moderními technologiemi naučit,“ řekl.

Se šikanou si neví rady nejen polovina dětí, ale ani třetina učitelů

S tím souhlasí i Radko Sáblík, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia, „Obecně toho mnohdy umí žáci na základních školách i studenti na středních školách mnohem, mnohem více, než jejich učitelé. Většinou se to však nenaučili zásluhou formálního vzdělávání, ale spíše toho neformálního,“ řekl.

Dodává, že pokud jsou učitelé rozumní, tyto dovednosti svých žáků a studentů využijí ve prospěch svůj i dalších žáků či studentů. Pokud nechtějí přiznat své nedostatky, tak škodí nejen sobě.

Malware

Malware, ve zkratce, je škodlivý program, jenž v počítači oběti provádí činnost, se kterou uživatel nesouhlasí nebo by s ní nesouhlasil, kdyby o ní věděl.

Kyberzločinci jej často využívají například k získávání dat uživatelů, jako jsou finanční data, zdravotní záznamy, osobní e-maily a hesla.

Problém se netýká jen škol. Děti mohou na internetu škodit i ve svém volném čase. Třeba na komunikační platformě Discord existuje komunita, ve které nezletilí vytvářejí, směňují a šíří malware. A to včetně vyděračského ransomwaru a různých typů programů ke krádeži dat či nelegální těžbě kryptoměn. S jeho pomocí si pak třeba přivydělávají.

„Hacknout někoho se může zdát jako zábava, což je důvod, proč jsou tyto komunity pro děti a mládež tak atraktivní. Nástroje pro tvorbu malwaru nabízí snadný a levný způsob, jak se někomu nabourat do zařízení a pak se tím chlubit kamarádům. V některých případech si děti mohou také vydělat peníze, buď šířením ransomwaru, těžbou kryptoměn nebo prodejem kradených uživatelských dat,“ vysvětlil Jan Holman z antivirové společnosti Avast. Celá věc přitom může být trestná.

Pomáhají bývalí studenti

Školy si každopádně s těmito dětmi mnohdy neví rady. Podle Matějíčka se učitelé o problematiku zajímají většinou spíše individuálně a bez podpory škol. „Často ještě vídám situace, kdy školního IT pracovníka dělá nad rámec svého úvazku tělocvikář/matikář. Jako jediný chlap v budově to dostal na starost, i když jeho znalosti IT, administrace sítě a dalších věcí jsou obvykle mizivé,“ připustil.

Jindy školy sice někoho na IT mají, zvládá ale jen udržovat všechny systémy v provozu, kyberbezpečnost tak už neřeší. „Těžko generalizovat, nicméně určitě se dá říci, že ve školství chybí peníze a samozřejmě také lidské zdroje,“ podotkl.

S tím souhlasí i Sáblík. „Školy jsou buď odkázány na pomoc někoho z učitelů, který ale často nemá potřebné kompetence z oblasti kybernetické bezpečnosti, nebo na pomoc firem. Někdy jim pomáhají i jejich absolventi, co se vyznají v IT. Peníze jsou jistě jeden problém, nedostatek odborníků pak problém druhý. Myslím si, že zabezpečení škol je mnohde minimálně problematické,“ míní.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy uvádí, že se tématu dlouhodobě věnuje. „Ve spolupráci s NÚKIB jsme například na počátku roku 2022 vydali kurz pro učitele s názvem Dávej kyber, který řeší toto téma z pohledu učitele a z pohledu chování žáků ve třídě,“ uvedla mluvčí Aneta Lednová.

Kromě toho podle ní resort spolupracuje i s ministerstvem vnitra na prevenci kyberkriminality, poskytuje také peníze na rozvoj digitálních kompetencí učitelů.

Autor:

Ve zbrojním průmyslu se může stát Česko evropským Izraelem, říká Visingr

  • Nejčtenější

Fiala zničil tuto zemi, Pavel je loutka vládnoucí moci, říká v Rozstřelu Zeman

Rozstřel

Miloš Zeman přijal pozvání do pořadu Rozstřel na iDNES.cz. V rozsáhlém rozhovoru s moderátorem Vladimírem Vokálem zhodnotil práci nejvyšších ústavních činitelů, vysvětlil, proč se přeměnil v...

V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič

Přímý přenos

Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest lidí a další byli těžce zraněni. Výbuch způsobila propanbutanová lahev. Podle informací hasičů došlo k...

Za chybějící papíry k domu pokuta. Polovině Čechů hrozí sankce až 400 tisíc

Premium

Je projektová dokumentace k vašemu domu zastaralá a neaktuální? Anebo ji vůbec nemáte? Pak budete platit. Stavební úřad má podle loni novelizovaného stavebního zákona pravomoc vám uložit pokutu až...

Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život

Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly kazachstánské úřady. Tento vývoj, označovaný za vzácný ekologický úspěch, kontrastuje s minulostí, kdy...

Koumáci bezdomovci. Ve výměníkové stanici si udělali lázně, měli i bazének

Improvizované lázně objevili minulý týden pražští strážníci ve výměníkové stanici v opuštěném objektu. Bezdomovci, kteří zde sídlili, z potrubí pomocí plastových trubek a rukávu od mikiny přiváděli...

ANALÝZA: Soláry hasiče nenahradí. Poučení z kalifornského vývoje

Premium

Proč slepá víra, že často abstraktní boj s klimatickou změnou je i bojem s požáry, způsobila, že oheň sežehl Los Angeles. A taky pomohly kiksy.

16. ledna 2025

Osm let příprav rychlodrah a výsledek? Chybí peníze, vytratila se shoda

Premium

Blíží se konec druhého kabinetu, který má výstavbu rychlotratí jako svoji dopravní prioritu. Přípravy pokročily, k výstavbě je ale stále poměrně daleko. Hlavním problémem tak mohou být chybějící...

16. ledna 2025

Odborníků na chemii je nedostatek, loni jim tak výrazně vyskočily mzdy

Mzdy v oborech spojených s chemií loni výrazně poskočily, na trhu je totiž nedostatek odborníků. Špičky v oboru odjíždějí do zahraničí a další experty často zláká státní sféra. Ani letos se podle...

16. ledna 2025

Chřipka je tady a bude letos horší. Už vzala život nejméně osmi lidem

Premium

Ačkoli počty nakažených covidem jsou na minimu, infekce zabíjí dál. Jen letos zemřelo už šestnáct lidí. Odborníci přesto více varují před počínající epidemií chřipky. Podle nich se Evropa vrátila do...

16. ledna 2025

Royal party servis spol. s r.o.
Číšník / Servírka

Royal party servis spol. s r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 35 000 Kč

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Zvládla jsem tisíc mužů za dvanáct hodin. To je rekord, říká Bonnie z OnlyFans

Pornoherečka Bonnie Blue (25) svůj obsah na OnlyFans a sociálních sítích považuje za vzdělávací. Za cíl měla v...

Hrachovcová nafotila akty s Hynkem Čermákem. Není to jen o tělech, říká

Tatérka a koučka Kateřina Kaira Hrachovcová (50) má postavu dvacítky. Postavit se před objektiv herce Hynka Čermáka...

Jako znásilnění, říká Shieldsová o intimní operaci, kterou si nepřála

Herečka, spisovatelka a modelka Brooke Shieldsová (59) se ve svém právě vycházejícím životopise svěřila mimo jiné se...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...