Minus šest tisíc učitelů. Absolventi vysokých škol volná místa nezaplní

  18:17aktualizováno  18:17
Školství čeká v příštích letech vlna odchodů do důchodu, učitelů je každým rokem méně. Už nyní jich chybí na školách zhruba šest tisíc a ani do budoucna jich nebude dost. Chybějící pedagogy většinou nahrazují lidé bez patřičného vzdělání, jako jsou například studenti vysokých škol nebo lidé z praxe.

Vyplývá to z analýzy stavu učitelské profese, kterou zpracovalo ministerstvo školství na základě odpovědí od ředitelů všech mateřských, základních i středních škol v Česku.

A to navíc české školství v příštích letech čeká mohutná vlna odchodů do důchodu. „Průměrný věk u nedostatkových aprobací je alarmující, například u učitelů odborných předmětů na středních školách nebo u fyzikářů se už přehoupl přes padesátku,“ okomentoval ministr školství Robert Plaga (ANO). 

Ředitelé škol odhadují, že jen v příštím roce přijdou o 6,4 procenta učitelského sboru. Těch, kteří je mohou nahradit, je v některých regionech povážlivě málo. Nejhůř je na tom Karlovarský kraj, kde se uvolní přes 80 míst, ucházet se o ně ale bude jen čtyřicítka zájemců.

Co a kde učí nejstarší učitelé

Co a kde učí nejstarší učitelé

Chybí generace čtyřicátníků

Učitelé stárnou už celé desetiletí, kdy z absolventů pedagogických fakult do školství nastoupil jen každý třetí, a navíc mnoho z nich po pár letech ze škol odešlo. Důsledkem je zejména velmi slabé zastoupení učitelů ve věku kolem 40 let.

Navíc jsou nyní na základních školách silnější ročníky žáků, a tak míst učitelů přibylo. Ředitelé, kteří na místo neseženou plně kvalifikovaného učitele, si vypomáhají zaměstnáváním lidi bez pedagogického vzdělání.

To mohou udělat jen tehdy, pokud prokážou, že se jim místo učitele nepodařilo obsadit kvalifikovaným pracovníkem. V Karlovarském kraji je to přesně každý osmý učitel, v přeplněných školách v Praze a jejím okolí zhruba každý desátý kantor.

Ještě horší to bude, až se tato populační vlna přelije na střední školy, kde se neodvratně setká s učitelskými sbory na hraně důchodu. Rekordmani jsou v tomto ohledu učitelé strojnictví, jejich průměrný věk dosáhl 55 let. Ale přes padesátku se přehoupl i průměrný věk středoškolských učitelů fyziky, matematiky, informačních technologií nebo ekonomiky.

„Nám v příštích pěti letech odejde do důchodu šest až sedm učitelů odborných předmětů, všechno dobří kantoři,“ říká Jan Mareš, ředitel Střední odborné školy energetické a stavební v Chomutově.

Fotogalerie

Pomoci mají lidé z praxe

Pokud chce takového učitele nahradit, musí se snažit. „Občas se zeptá učitel všeobecného předmětu, jestli bychom ho nezaměstnali, učitele pro odborné předměty ale musíme sami oslovovat,“ popisuje situaci Mareš. Dvě uvolněná místa z poslední doby zaplnil lidmi z praxe, bývalými absolventy školy. „Oba se stěhovali zpátky na Chomutovsko a naši nabídku přijali,“ dodává.

Plaga chce takovým snahám dát zelenou. Příští týden předloží vládě novelu zákona o vysokoškolských pracovnících, kterou chce školám usnadnit zaměstnávání lidí z praxe, kteří nemají pedagogické vzdělání.

Potřebnou kvalifikaci by si měli doplnit do tří let, ve škole by jim měl dva roky pomáhat zkušený kolega. „Za současného stavu, který je dlouhodobě neřešený a neutěšený, je to nutný krok, ale vnímám to také jako riziko. Vezměte si, že byste podobným způsobem řešili nedostatek lékařů,“ říká děkan Pedagogické fakulty Západočeské univerzity Miroslav Randa.

Vzdělávání těchto lidí z praxe by si měly vzít na starost právě pedagogické fakulty. Ty nyní s ministerstvem pracují na tom, jak bude vypadat. V tuto chvíli žádná pravidla nastavena nejsou. Nároky, které jsou kladeny na ty, kdo si chtějí doplnit pedagogické vzdělání a začít učit, se liší škola od školy.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Ve sporu Altnerových dědiců s ČSSD o stamiliony je ve hře ústavní stížnost

Patrik a Veronika Altnerovi na tiskové konferenci ke kauze Lidový dům a sporu s...

Patrik a Veronika Altnerovi, dědicové po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, hodlají dál pokračovat ve sporu s ČSSD....

Firmě, jejíž lidé sponzorovali SPOZ, Hrad pronajal prostor pro jarmark

Prezident Miloš Zeman podepsal v sídle strany SPOZ petici za zákon o

Exkluzivní prostor před katedrálou svatého Víta už za 14 dnů zaplní stánky prodejců. Hrad náměstí podle smlouvy na...

Většina Čechů souhlasí s právem na interrupci a i s uzákoněním eutanazie

Ilustrační foto

Většina Čechů souhlasí s právem žen na umělé přerušení těhotenství i s uzákoněním eutanazie, tedy usmrcení nemocného...

Najdete na iDNES.cz