Záhada školních úrazů. Rok co rok je jich nejvíc na Pardubicku a Vysočině

  19:53aktualizováno  19:53
Agatha Christie by to možná nazvala Záhadou školních úrazů. Každý rok hlásí nejvíce zlomených rukou či vymknutých kotníků školy v Pardubickém kraji a na Vysočině. Proč zrovna v těchto dvou regionech? To zatím nikdo neví. Pátrat po tom nyní začne Česká školní inspekce.
Nejvíce úrazů dlouhodobě hlásí školy v Kraji Vysočina a v Pardubickém kraji (ilustrační snímek).

Nejvíce úrazů dlouhodobě hlásí školy v Kraji Vysočina a v Pardubickém kraji (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Inspektoři shromažďují záznamy o úrazech v mateřských, středních, základních a vyšších odborných školách od roku 2005. A od té doby je každý rok pořadí krajů s nejhorší bilancí stále stejné: 1. Pardubický, 2. Vysočina (jen ve školním roce 2011/2012 si pořadí prohodily). 

V minulém školním roce ve zmíněných krajích zaznamenali zhruba tři úrazy na 100 dětí, zatímco v Praze, která je na opačném konci žebříčku, pouze jeden (viz box). Inspekce se nyní rozhodla, že zjistí, proč tomu tak je. V nedávno vydané zprávě o kontrole bezpečnosti a ochraně zdraví ve školách informovala, že provede "hlubší analýzu příčin dlouhodobě nepříznivého stavu školní úrazovosti" v těchto krajích.

Úrazy v krajích

Index úrazovosti (počet úrazů na 100 žáků) v jednotlivých krajích ve školním roce 2012/2013:

 • Pardubický - 2,9
 • Vysočina - 2,7
 • Liberecký - 2,1
 • Zlínský - 2,0
 • Moravskoslezský - 2,0
 • Plzeňský - 1,9
 • Královéhradecký - 1,9
 • Olomoucký - 1,9
 • Jihomoravský - 1,8
 • Jihočeský - 1,7
 • Ústecký - 1,7
 • Karlovarský - 1,6
 • Středočeský - 1,2
 • Praha - 0,9

Inspekce podle náměstka ústředního školního inspektora Ondřeje Andryse podrobně srovná situaci v uvedených krajích a ostatních regionech. Inspektoři například prozkoumají, zda je nejvíce úrazů spíše ve velkých nebo malých školách a obcích. Výsledky analýzy budou zhruba na konci června. 

Jasno o příčinách nemají ani v samotných krajích - a ani se je příliš nepokoušejí zjišťovat. Krajské úřady totiž připomínají, že zřizují pouze střední školy, zatímco ty základní a mateřské spadají pod obce. "Z tohoto důvodu bohužel nemůžeme poskytnout komplexní informaci," uvedla pro iDNES.cz Alena Vinopalová z odboru školství a kultury krajského úřadu Pardubického kraje. Jeho pracovníci však podle ní pravidelně kontrolují bezpečnost na školách a na zjištěné nedostatky upozorňují na poradách ředitele škol.

Situaci podle krajské radní Jany Fialové podrobněji nezkoumali ani na Vysočině.  "Nám mají ředitelé hlásit jen mimořádné události. Nepamatuji si, že by potřebovali pomoc v této oblasti," uvedl šéf odboru školství krajského úřadu Kamil Ubr. Za špatné umístění kraje podle něj možná může i to, že tamní ředitelé poctivě hlásí všechny úrazy.

Ředitelé škol důvody nepříznivých krajských statistik také neznají. "U nás ve škole máme přiměřený počet úrazů, kolem dvaceti za rok. Jsou to nejčastěji menší zranění jako škrábnutí, vyvrácené prsty nebo vymknuté kotníky," řekla iDNES.cz ředitelka ZŠ Pardubice-Dubina Ludmila Kozáková.

Na Vysočině se sice neblahý trend snažili v předchozích letech zvrátit Programem prevence dětských úrazů, v jehož rámci třeťáci dostávali osvětové materiály a účastnili se besed či her, ale žádná výrazná změna nenastala.

Žáci se nejčastěji zraní mezi 10. a 12. hodinou

Celkově však úrazů ve školách ubývá. V loňském školním roce jich inspekce evidovala 29 191, zatímco o rok dříve o dvacet procent víc (36 626). "Rozdíl může souviset s opatřeními v oblasti bezpečnosti dětí a žáků, které školy přijímají. Mimo jiné i na základě pozornosti, kterou této oblasti věnuje inspekce a zřizovatelé škol," míní Andrys.

Co inspekce doporučuje školám

Školy musí zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví žáků nejen při samotné výuce, ale i o přestávkách, v jídelně či během lyžařského výcviku. Tradičně v počtech úrazů vedou základní školy.

Nepřekvapí, že většinu zranění si děti loni způsobily při tělocviku (44,6 procenta všech úrazů na základních a 50,5 procenta úrazů na středních školách). Čtvrtina zranění na základkách se pakl přihodila o přestávkách.

Téměř třetina všech úrazů se stala dopoledne mezi 10. a 12. hodinou. Nejkritičtějšími měsíci jsou leden a říjen. Nejčastěji si žáci poranili ruku (48,5 procenta případů), nohu (30,2 procenta) a hlavu (12,6 procenta). Jedno dítě v loňském školním roce na následky zranění zemřelo. Konkrétní školy evidující nejvíce úrazů inspekce nemůže jmenovat.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

Pojišťovny zaplatí lidem ze Šluknovska lékařskou péči v sousedním Sasku

Na ústeckou demonstraci za zachování rumburské nemocnice dorazily více než dvě...

Sedm zdravotních pojišťoven včetně VZP se zapojí do plánu, jak posílit péči na Šluknovsku. Proplatí lidem z Výběžku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz