Školní obědy budou brzy zdravější

  7:34aktualizováno  7:34
Školní jídelny se změní. Děti by tam měly obědvat méně masa, tuků a cukrů. Chystají se totiž změny norem pro školní stravování. Čeští žáci dnes jedí až třikrát víc bílkovin - nejčastěji v mase - než děti v mnoha jiných evropských zemích.
Méně masa, tuků a cukrů, více zeleniny. Dětská strava „zezelená“. Ilustrační foto

Méně masa, tuků a cukrů, více zeleniny. Dětská strava „zezelená“. Ilustrační foto | foto: Ondřej LitteraMF DNES

Změnu v jejich jídelníčku přinesou nové stravovací normy, které chce zavést Evropská unie. A další novinky chystá i ministerstvo školství.

To chce, aby jídelny kromě obvyklých obědů nabídly dětem i ultra zdravou, dietní a vegetariánskou alternativu.
"Rozhodně nechceme nařizovat dětem, co mají jíst, nebo snad zakazovat maso ve školách," říká poradce ministryně školství David Bartůšek. "Ale ti, kteří mají zájem, by měli mít možnost najíst se zdravě a bez energie navíc," vysvětlil MF DNES.

Příští týden chce projednat svou vizi s hlavním hygienikem Michaelem Vítem. Přál by si, aby se první školy mohly do programu zapojit už příští rok.

Bartůšek věří, že zdravější oběd si časem začnou vybírat i děti, které jsou zvyklé jíst "konvenčně".

"Už teď vaří mnohé jídelny nápaditě, ale ruce jim svazují právě ty zastaralé normy," říká Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy.

"Nechceme nikoho nutit. Ani děti, ani jídelny. Pokus zavést radikální změnu ve školním stravování plošně v Anglii totálně zkrachoval," říká David Bartůšek. Anglickou "tváří" zdravého vaření pro děti se stal populární kuchař Jamie Oliver. Děti ho "vypískaly", zakazoval jim totiž chipsy. "Není možné násilně zavádět něco, nač společnost není připravená," dodává Bartůšek.

"Přece se nebudeme jako blázni vracet zpátky a brát lidem svobodu výběru. Lidé jsou sami odpovědní za zdraví své a svých dětí.  Ale kdo tu zdravou alternativu chce, měl by mít možnost ji dostat," vysvětluje. Chtěl by však "zdravý" výběr v jídelně podpořit bonusy. Mohl by být například levnější oběd. "To by mohlo přilákat rodiče, kteří jsou zvyklí v supermarketu sáhnout po levnějším zboží," míní Bartůšek.

Školy loví "bobříky"
Rozdíl by doplatil nejspíš stát. "Myslím, že by to bylo možné v rámci preventivních programů. Strava má vliv na zdraví člověka. Přibývá obezity a civilizačních chorob. Státu by se to v dlouhodobějším horizontu určitě vyplatilo," míní Bartůšek. "Důsledky změny se neprojeví během politické čtyřletky, ale v horizontu desítky let. Já za to dám klidně i hlavu na špalek," tvrdí.

Pro školy by nebylo vaření druhého, "zeleného" jídla povinné. "Když se zapojí deset procent škol, bude to dobré," říká Bartůšek. Školy by mohly získat certifikát "zdravé jídelny". Některé školy už teď sbírají "bobříky" –  ocenění a certifikáty, které ukazují, v čem jsou lepší nebo jiné než ostatní. "Vzniká tady jakýsi trh škol, hodně rodičů už nevybírá školu podle místa bydliště, ale podle jiných kvalit. Jednou z nich by mohla být zdravá jídelna," myslí si poradce ministryně.

V Bartůškově vizi by mohl být rozjezd takové zdravé stravy ve školách financován z evropských fondů. Školy, které by měly zájem, by si objednaly školení. Z grantu Evropské unie by se podle Bartůška zaplatili například odborníci, kteří budou vyučovat kuchařky.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

Čeští politici chtějí další tlak na Turecko, i ze strany Evropské unie

Pětidenní klid zbraní v severní Sýrii, na kterém se ve čtvrtek dohodly Turecko a Spojené státy, řeší situaci v aktuální...

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

Najdete na iDNES.cz