Zkouška porovnala znalosti školáků. Nejlepší je Praha, nejhorší Ústecko

  16:02aktualizováno  16:02
Česká školní inspekce testovala na přelomu května a června úroveň vědomostí žáků základních škol a gymnázií po celé republice. Nyní přišla se závěrečnou zprávou, která uvádí, že se znalosti dětí liší kraj od kraje. Všeobecně nejhůře skončily školy v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Letošního celoplošného testování se zúčastnilo více než 160 tisíc žáků základních škol a gymnázií. Ilustrační foto. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Z výsledků letošního testování žáků pátých a devátých tříd základních škol a tomu odpovídajících tříd víceletých gymnázií vyplývá, že mezi jednotlivými kraji panují rozdíly v tom, nakolik znalosti dětí odpovídají učebním osnovám.

Celoplošná generální zkouška pod taktovkou školní inspekce ověřila výsledky českých školáků ze základních předmětů. Elektronický test prozkoumal vědomosti páťáků z češtiny, matematiky a angličtiny. Jejich starším spolužákům z devátých tříd navíc přibyla zkouška z druhého cizího jazyka, francouzštiny nebo němčiny.

Největší rozdíl mezi úspěšností škol v jednotlivých krajích je podle zprávy školní inspekce v testu z němčiny. Úplně nejhůře skončili žáci z Pardubického kraje a hned v závěsu za nimi školáci z Ústecka.

Naopak nejlépe dopadly výsledky celoplošné zkoušky pražských základek a gymnázií. Při srovnání dětí z hlavního města a jejich vrstevníků z Pardubického kraje byl rozdíl průměrné úspěšnosti téměř dvacet procent.

Žáci z chudších krajů dopadli v testu hůře

Celoplošná generální zkouška

Česká školní inspekce letos na jaře poprvé ověřovala, jak si žáci 5. a 9. ročníků stojí v porovnání se vzdělávacím standardem, který určují učební osnovy ministerstva školství.

Do projektu se zapojilo 99,8 procenta základních škol a gymnázií po celé republice. Své znalosti tak otestovalo 96,4 procenta českých páťáků a deváťáků.  Výjimku tvořili žáci se speciálními vzdělávacími potřebami, které inspekce plánuje zapojit do celoplošného testu v roce 2013.

Příští rok čekají školáky změny v podobě nových typů úloh či slovního hodnocení.

Páťáci a deváťáci z Ústeckého kraje si nepolepšili ani v testech ze zbylých předmětů. V češtině, angličtině i matematice skončili na posledním místě. Podle inspekce výsledky zkoušky spíše samotné regionální hledisko ovlivnila rozdílná ekonomicko-sociální situace v jednotlivých krajích.

Vliv ekonomicko-sociálního faktoru na výsledek testů školáků je zřetelný na případu pražských žáků, kteří se ve všech předmětech umístili na první příčce. O druhý stupínek pomyslného žebříčku se střídavě dělí základky a gymnázia z Jihomoravského a Zlínského kraje.

Podle ústřední školní inspektorky Olgy Hofmannové není ovšem možné na základě výsledků celoplošné zkoušky určit, že by některé školy byly dobré, nebo naopak špatné. "Smyslem testování není srovnávání. Na druhou stranu ale tuto komparaci považujeme za důležitou z hlediska toho, jak se žáci vyrovnali s požadavky na ně kladenými," vysvětlil cíl celé akce zástupce vedoucího projektu Petr Suchomel.

Toto všeobecné prověřování představuje zpětnou vazbu nejen pro učitele, ale i pro žáky a jejich rodiče. Mohou se tak dozvědět, jak si konkrétní dítě stojí v různých předmětech oproti spolužákům ze třídy či v rámci celorepublikového průměru. Cílem zkoušky je tedy poskytnout základní snímek toho, jak žáci pátých a devátých tříd zvládají probíranou látku, dodal náměstek ministra školství Jindřich Fryč.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Na prevenci kriminality jdou peníze, ale neví se, jak to pomáhá, uvádí NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstva vnitra, spravedlnosti a obrany nestanovila při rozdělování podpory na prevenci kriminality měřitelné cíle...

Neznáte mě, ale okradu vás. Podvodných e-mailů je víc a v perfektní češtině

Ilustrační snímek

Rozesílání podvodných e-mailů, které se snaží získat od oběti citlivé informace, je stále populárnější. Hackeři navíc...

Tropické teploty s třicítkami vydrží do pátku, o víkendu se ochladí

Letní teploty vylákaly k vodě obyvatele Tábora. (3. června 2019)

Česko v následujících dnech čekají další tropické dny. Až do pátku budou teploty místy atakovat třicítku, až 32 stupňů...

Najdete na iDNES.cz