Loni se narodilo vůbec nejvíc dětí za posledních patnáct roků. Bylo jich téměř 120 tisíc. Na to mateřské školy nejsou připraveny. "Kapacita odpovídá asi devadesáti tisícům narozených dětí za rok," říká demograf Tomáš Kučera. Teď se jich však rodí o třetinu víc.
Podle demografů bude vyšší porodnost trvat ještě nejméně dva roky. Děti, které se narodí v té době, tedy roce 2011, budou větší množství školek potřebovat ještě v roce 2018.
POČTY NAROZENÝCH DĚTÍ1993 121 025 |
Problém v satelitních městečkách
Ministerstvo práce a sociálních věcí situaci ve školkách nevidí dramaticky. "Místa ve školkách chybí pro tři procenta dětí," tvrdí jeho mluvčí Jiří Sezemský. To znamená, že se do nich nedostane asi deset tisíc dětí.
Celkem jich do školek chodí více než čtvrt milionu. Situace se však liší místo od místa. Zatímco někde se děti do školek jakžtakž vejdou, jinde jich odmítnou i několik desítek – to je typické pro satelitní městečka.
Podle Sezemského přitom až deset procent dalších míst mohou zajistit návrhy ministerstva, které teď míří do vlády – tedy miniškolky a firemní školky, domácí hlídání a oficiální soukromé chůvy. Pokud projdou, mohly by vznikat už od ledna, ale záleží to na zájmu rodičů i těch, kdo by nová zařízení měli provozovat.
Nadstandard není pro všechny
Podle demografů jsou však taková opatření vzhledem k počtu dětí jenom částečným řešením. Spíše než za řešení nedostatečné kapacity školek staví za rozšíření nabídky. Třeba pro ty, kdo hledají nadstandardní služby.
"Uspokojí to jenom část rodičů, těm dalším nezbude než dál hledat místo, kam dítě dát. Situaci by změnila hlavně výstavba nových školek," míní Kučera. Jenže na tu obcím chybějí v rozpočtu peníze. Případně váhají, protože se bojí, že nebudou vědět, co se školkami, až babyboom zase pomine.
Rozvodů je zase o něco víc
Ani velký počet nově narozených dětí však nezpomalil stárnutí české populace. A to přesto, že jich je ještě o pět tisíc víc než rok předtím.
Demografka Jitka Rychtaříková vysvětluje, že v zemi na jednu ženu připadá stále pouze 1,5 dítěte a to podle ní ještě přibývání lidí důchodového věku vyrovnávat nestihne. Do důchodu navíc brzy houfně zamíří silné poválečné ročníky.
"Na porodnosti se brzy projeví i ekonomická krize, lidem totiž bude chybět jistota a finanční zázemí. Těžko si pořídí další dítě, když nebudou mít práci," soudí Rychtaříková.
Za poslední rok ještě o něco stoupl počet rozvodů. Rozpadne se každé druhé manželství. "A kvůli krizi nejspíš rozvodů přibude. V neklidném období totiž snáz vyplují na povrch problémy," říká Kučera. Psychologové však mají zkušenost opačnou, v krizi podle nich rozvodů spíše ubude, mimo jiné proto, že rozvádět se je drahé.