Etická výchova by se mohla na školách povinně objevit už od 1. září. Ilustrační foto

Etická výchova by se mohla na školách povinně objevit už od 1. září. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Školákům přibude od září nový předmět, budou se učit dobrým mravům

  • 205
Kromě češtiny a matematiky se budou čeští školáci učit o nevěře a rozvodech, slušném chování, či naopak o diskriminaci a násilí. Ministerstvo školství připravuje "osnovy" pro etickou výchovu. Ta už se na některých školách učí, ale ředitelé pro to dosud nemají podklady a předmět proto vypadá na každé škole jinak.

Ministerstvo školství si předsevzalo, že se čeští školáci budou etickým pravidlům učit systematicky. Ve školách plánuje rozšířit nový předmět – etickou výchovu. S tou zatím počítají jen vzdělávací programy pro střední školy. Od 1. září by měla být etická výchova uznána jako oficiální předmět.

Žáci "základek" se ji učí jen tam, kde se pro to jejich učitelé sami rozhodnou a obsah výuky si samostatně připraví. Nově má být etická výchova uznána jako předmět a školy dostanou závazné "osnovy".

"Na školách, kde se etická výchova učí, nejsou takové problémy se šikanou," říká Jiřina Tichá z ministerstva školství. Od změny si slibuje, že se nový předmět rozšíří i do škol, které s jeho výukou zatím váhaly. Školám ho nebude nikdo nutit, ale pokud se pro něj rozhodnou, dostanou návod, o čem s žáky mluvit.

"Diskriminace je na Západě"

Etickou výchovu mají povinnou třeba prvňáci základní školy na pražském náměstí Curieových. V hodinách mohou mluvit například o rodinných vztazích či diskutovat se spolužáky o svém chování. "Je to odlehčená forma výuky. Ale trochu se obávám, že když se etická výchova zavede hromadně jako předmět, žáci se budou bát hodnocení a nebudou mluvit tak otevřeně," říká učitelka Radka Píšová.

Střední školy, které už pravidla pro výuku etiky mají, tuto možnost příliš nevyužívají. Anketa MF DNES ve čtyřech středočeských a brněnských třídách ukázala, že o rodinných vztazích, diskriminaci, ale třeba i o potratech či eutanazii se učitelé s žáky baví jen zřídkakdy.

"Víme, že diskriminace je hlavně na Západě a že v Afghánistánu to mají ženy těžký," napsal v dotazníku šestnáctiletý student, který si nepřál uvést jméno.
 
Většina žáků si však překvapivě myslí, že na škole je alespoň jeden učitel, se kterým mohou o vlastních etických problémech hovořit. "Podle mě to jsou hlavně ti mladší. Pro starší generaci jsou tato témata stále tabu a neumí s námi o nich mluvit," napsala další studentka.

Školy se naopak nevyhýbají přednáškám o drogách. Řada studentů však napsala, že se na ně těší, protože pro ně znamenají příjemný oddych.

ETIKA A STUDENTI

1. Bavili jste se s učitelem o nevěře, rozvodu, partnerství? Bylo vám to k něčemu?

Na francouzštině se nás učitelka ptala na názory na nevěru, ale jenom kvůli slovní zásobě, kterou jsme probírali. (Monika)

Bavili, ale nikdy ne o tom, co by bylo zajímavé a co bychom opravdu měli vědět. (anonym)

Ano, ale pokud s tím nejsou zkušenosti mezi studenty, je to velmi nepříjemné téma. (Týna)

Nikdy to nebyly debaty zabývající se přímo těmito tématy. Spíš jsme se k nim dostali úplně náhodně, oklikou. (anonym)

2. Co jste se ve škole dozvěděli o diskriminaci pohlaví, lidí s různou barvou pleti či vyznáním?

O diskriminaci pohlaví jsme se bavili například v angličtině. O rasismu a vyznání jsme mluvili při společenských vědách. (Tereza)

Něco málo v dějepise. (anonym)

V hodinách dějepisu se učíme o holokaustu, ale myslím si, že ne moc dopodrobna. (Marie)

Že většina lidí jsou rasisti. Já s tím žádný problém nemám. (Veronika)

Ve škole jsme se o tom neučili, ale setkala jsem se s případy, kdy se někteří lidé dívali na lidi s odlišnou barvou pleti spatra. (Andrea)

3. Byli jste ve škole poučeni o drogách a kriminalitě? Dalo vám to něco?

Ano byli. Něco mi to dalo. Ale myslím si, že když chce někdo fetovat, tak prostě fetuje, ať mu říká kdo chce co chce. (Tomáš)

Máme ve škole protidrogovou prevenci a myslím, že má pozitivní vliv. Já nedroguji. (Jakub)

Byli a byla to neskutečná legrace. (anonym)

Byly to velice poučné a prospěšné minuty mého života. (Helmut)

4. Myslíte si, že na škole jsou učitelé, kteří by se s vámi mohli – a uměli – bavit otevřeně o těchto věcech?

Kdyby přišlo na věc, tak asi všichni. Krom ředitele a zástupce. (Lucie)

Nevím, na tohle při výuce nezbývá čas. (Iva)

Jo, občanku, nebo nevím. Ale každopádně se o tom nepotřebuju bavit s učitelem, protože o tom nic neví, nebo ví míň než my. (anonym)

Asi ano, ale s nikým bych se o tom nechtěla bavit. (Andrea)

Určitě ano, myslím si, že úplně všichni mladší učitelé tak pod padesát let. (Denisa)

Skoro většina. Ale samozřejmě ne všichni. (Klára)

Pozn.: studenti 2. ročníku střední školy odpovídali písemně

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video