Školáci si mohou koupit domácí úkoly za pár stovek, učitelé zuří

  18:30aktualizováno  18:30
Francouzští učitelé jsou zděšeni, kdežto školáci, kteří nezvládají nebo jen nechtějí dělat domácí úkoly, mohou slavit. Od čtvrtka si mohou na internetu objednat experta, který za ně napíše referát či spočítá úlohy z matematiky. Zaplatí v přepočtu 150 až 800 korun. Obdobná služba funguje i v Česku.

Školáky často nebaví psát domácí úkoly. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Když to nezvládneš, jsme tady my" - tak zní motto internetové služby faismesdevoirs.com (Udělej mé úkoly), která francouzským školákům nabízí možnost, že jejich domácí úkoly za příslušný obnos udělá student některé z elitních vysokých škol v zemi.

Učitelé jsou z nové služby zděšeni. "Je to známka neúcty k práci kantorů," míní šéfka učitelských odborů Frédérique Roletová. Tvrdí, že ti, kteří si tak ulehčují práci, mohou přestat školu zvládat.

Zájem o službu je enormní. Webová stránka zaznamenala po svém spuštění tak veliký nápor, že ji technici dokonce museli dočasně odstavit. "K velké radosti všech otevřeme znovu v pondělí ráno. Všechny žádosti vyřídíme," vzkazuje firma zájemcům.

I české děti si stahují práce z internetu a vydávají je za své. "Zkouší to tak půlka žáků. My odhalíme asi deset procent podvodů," říká ředitelka gymnázia Jitka Kendíková.

Je libo referát za babku?

Nechat si za peníze napsat referát nebo seminární práci mohou i čeští žáci. Podobnou službu, jakou teď spustili ve Francii, provozuje zlínská firma Referáty za babku. Stránka "podkladů" pro vypracování referátu v případě žáků základní školy vyjde zhruba na 160 korun, u doktorské práce částka lehce převyšuje čtyři sta korun.

"Prostě jsme využili díru na trhu," říká šéf firmy Petr Lukač. Ani on nepřipouští, že by jeho obchodní činnost byla neetická. Tak velký úspěch, jako jeho francouzští kolegové, zatím neslaví. "Týdně dostaneme asi dvacet objednávek," vypočítává.

"Pochybuju, že čeští školáci mají tolik peněz," míní Helena Sisrová, která na pražském gymnáziu Gutha-Jarkovského učí francouzštinu a angličtinu. Také ona se stále častěji setkává s žáky, kteří odevzdají text stažený z internetu.

Trojkař s esejem profesora

Studenti podle Sisrové podceňují skutečnost, jak snadné je pro zkušeného pedagoga rozpoznat, že práci vytvořil někdo jiný.  "Když má někdo z angličtiny řadu let za sebou trojku a poté do školy přinese esej s gramatickými obraty na úrovni univerzitního profesora, je podvod zřejmý," upozorňuje.

"Jeden primán mi dokonce odevzdal práci, kterou napsal můj učitel z vysoké školy," usmívá se její kolegyně Jitka Kendíková.

Prohřešky řeší tak, že žáky nechá úkol vypracovat znovu. "Vždycky na začátku roku jim ukazujeme, jak se cituje. Ale některým to nedá," dodává.

Úkoly vypracují vysokoškoláci

Francouzský server nabízí za úplatu vypracování úloh od matematiky až po gramatiku. Stačí jen, aby školák naskenoval a poslal zadání úkolu přes internetový formulář. Pak musí zaplatit částku v řádu několika set korun.

K tomu může použít bankovní kartu, poslat zvláštní SMS nebo si v obchodě koupit stírací kupon vydaný společností, jehož kód zadá na internetu. Spočítané příklady či vypracovaný text referátu pak zákazníkovi přijde e-mailem po jednom až třech dnech. Podle toho, o jak náročný úkol jde.

Novinka, z níž se radují školáci, pobouřila značnou část francouzské veřejnosti. Předseda sdružení francouzských rodičů Jean-Jacques Hazan dokonce řekl, že služba popírá sám princip vzdělávání. "Nejdůležitější na úkolu přece není známka, ale konfrontace studenta s problémem, který musí samostatně vyřešit," upozornil.

Tvůrce webu: Je to šokující, ale legální

"Služba jde daleko za hranice přijatelnosti. Doufáme, že stát zasáhne," komentoval spuštění serveru francouzský deník Le Monde.

"Ano, je to šokující. Ale legální," hájí se zakladatel služby faismesdevoirs.com Stéphane Bourkis. Jeho firma prý nabízí jen jakousi moderní podobu doučování.

"Někdo takhle možná bude podvádět, ale stejně se jednou musí všechno naučit. U maturity už s ním nebudeme," tvrdí Bourkis.

Zakázali byste internetové služby, nabízející školákům vypracování domácích úkolů za úplatu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. března 2009. Anketa je uzavřena.

ANO 5210

NE 2820

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Zavraždil přítelkyni a fotky mrtvoly zveřejnil. Instagram je neumí smazat

Sedmnáctiletá Bianca Devinsová, kterou zavraždil její přítel a snímky mrtvoly...

Instagram má problémy s odstraněním explicitních fotografií těla sedmnáctileté středoškolačky, kterou v neděli večer...

Další z rubriky

Necitlivá těžba podle vědců zabíjí motýly. Může za to sucho, oponují Lesy

Jasoň dymnivkový je zákonem chráněný motýl. Dokáže žít od nížin po horní...

Hospodaření státního podniku Lesy ČR zlikvidovalo tisíce přísně chráněných motýlů v chráněném území na Pálavě, uvádí...

Vakcína proti rakovině děložního čípku dochází. K dispozici bude až v lednu

Roj virů HPV

V Česku chybí vakcína Gardasil 9, která se využívá jako prevence proti HPV virům, způsobujícím rakovinu děložního...

Odsouzené vražedkyni nepomůže těhotenství, rodit má napříště ve věznici

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Případ odsouzené vražedkyně z Jilemnice Petry Janákové, která se dostala na svobodu jen díky tomu, že dokázala ve...

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Najdete na iDNES.cz