Ředitelé škol se vybírají podle sympatií, ministerstvo to chce změnit

  18:16aktualizováno  18:16
Ministr školství Robert Plaga se dostal do sporu se zástupci obcí a měst. Byl by rád, kdyby jeho úřad do budoucna mohl více mluvit do výběru ředitelů škol. A to právě na úkor obcí, které tyto školy zřizují. Cílem je zabránit tomu, aby se o novém řediteli školy rozhodovalo na základě sympatií a antipatií.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lundák, MF DNES

Nejde o málo. Ředitel školy má v Česku odpovědnost prakticky za všechno a také má velké pravomoce. Na šest let se stává člověkem, který má na to, jak škola bude vzdělávat své žáky, rozhodující vliv.

Jenže kritici současným ředitelským konkurzům vyčítají, že v nich mají až příliš často hlavní slovo lidé, jejichž zkušenost se školstvím se omezuje na vzpomínky na vlastní školská léta a o moderní pedagogice nemají ani minimální povědomí.

„Znám případy naprosto profesionálně odvedených konkurzů i konkurzů diletantských, kde rozhodovala osobní antipatie či sympatie. Záleží na přístupu zřizovatelů škol, jaké má představy o tom, kdo by měl být ředitelem, a jestli vůbec nějaké mají,“ říká Karel Derfl z občanského sdružení Trvalá obnova školy, které sdružuje ředitele škol.

To, že tu nejsou dána jasná kritéria, jak vybírat, podle něj usnadňuje vnášet do konkurzu politické a osobní motivy. „Sám znám případy, kdy konkurzem kvůli osobním antipatiím neprošli silní pedagogičtí lídři,“ dodává. Na nové vyhlášce, která má ředitelským konkurzům po více než deseti letech dát novou podobu, na ministerstvu školství pracují už několik měsíců.

Konkurzy na ředitele škol

  • Konají se od roku 2016. 
  • Funkční období ředitele je šest let, poté obec či kraj, které školu zřizují, mohou (ale nemusí) vyhlásit konkurz nový.
  • Výběrová komise je sedmičlenná, vedle obce v ní má zastoupení i pedagogický sbor, rodiče, kraj či školní inspekce. 
  • Obec nemusí ředitelem jmenovat vítěze konkurzu.

Ještě před Vánocemi ministr Plaga (ANO) předpokládal, že bude platit od jara. Nepochyboval ani o tom, že se mu podaří všechny jeho úřadem navrhované změny prosadit ve vládě. 

„Chápu, že se to nesetká s nadšením zřizovatelů. Větší vliv na složení konkurzních komisí chceme mít přes školní inspekci,“ řekl na tehdejším setkání s novináři.

Na začátku nového roku už je ale jeho úřad v odhadech opatrnější. „Legislativní proces probíhá. Konkrétní datum v této chvíli nelze stanovit, ale určitě se bude jednat o několik měsíců,“ odpovědělo tiskové oddělení ministerstva na otázku, zda se podaří jarní termín dodržet.

Obce jsou na rozdíl od ministerstva s tím, jak konkurzy probíhají, spokojené. „Vnímáme to jako omezení samospráv, jelikož obce a města jako zřizovatelé nesou odpovědnost za výběr a provoz základních a mateřských škol,“ komentuje záměr ministerstva výkonný ředitel Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal.

Jen jediný zájemce

V připomínkovém řízení ministerstvo nejvíc narazilo se záměrem, podle nějž by už obce nemohly místo ředitele nabídnout druhému nebo třetímu v pořadí. V případě, že by se jim vítěz konkurzu nelíbil a místo ředitele mu nabídnout nechtěly, musely by celý konkurz zopakovat.

Ředitelům škol kompetence zůstávají, kraje širší pravomoci nedostaly

„K tomu, že je vybrán jiný, podotýkám vhodný kandidát, který splňuje kritéria konkurzu, dochází jen v malém procentu případů,“ říká Drahovzal.

Právě tato část připravované vyhlášky by se mohla nejsnáze stát obětí kompromisu.

Co se naopak s velkou pravděpodobností opravdu změní, je složení výběrových komisí. V těch by mělo přibýt odborníků s odpovídající zkušeností.

Nově by se také při každém ředitelském konkurzu mělo povinně přihlížet k tomu, jaké má kandidát na ředitele pedagogické zkušenosti nebo jak je schopný řídit práci dalších učitelů.

Není kde brát

Až tak samozřejmé to totiž není. „V minulosti výběrové komise běžně kladly důraz na oblast manažerskou, diskutovalo se o financování nebo o tom, jak se kandidát orientuje v oblasti veřejných zakázek. To sice také k práci ředitele patří, v prvé řadě by ale měl být lídrem pedagogického procesu,“ komentuje aktuální stav Ondřej Andrys z České školní inspekce.

To však školám k lepším ředitelům nepomůže, dokud odborníky doplněné výběrové komise nebudou mít z čeho vybírat.

Minulý rok se ve druhém školním pololetí konalo bezmála 1 500 ředitelských konkurzů. Jak zjistily školní inspekce, do 48 procent z nich se přihlásil jen jediný zájemce, ve dvou procentech vůbec nikdo.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Do právních sporů jdou častěji muži. Ženy se víc angažují v boji o dědictví

Ilustrační snímek

Každý třetí Čech se alespoň jednou ocitl v právním sporu. Češi kromě rodinných rozepří řeší také zaměstnanecké a...

Najdete na iDNES.cz