Ministerstvo poslalo Komenského škole ve Vídni od roku 2014 šest milionů

  14:13aktualizováno  14:13
Česká vláda poskytla na českojazyčnou Komenského školu ve Vídni od roku 2014 celkem přes šest milionu korun. Peníze šly z rozpočtu ministerstva školství. Vídeň poskytla dokonce několik desítek milionů. Celou debatu o financování školy ve Vídni spustil projev prezidenta Miloše Zemana v Rakousku.

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou se setkali na úvod třídenní návštěvy Rakouska s krajany ve Vídni. (2. dubna 2019) | foto: ČTK

Informace o financování vyplývají ze sdělení tiskové oddělení ministerstva školství. Další desetitisíce korun šly na školu z programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí. Vyplývá to z informací, které sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství a zahraničí. Od hlavního města Rakouska získala škola podle informací vídeňské radnice desítky milionů korun. 

Fotogalerie

O celé kauze se začalo hovořit při návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Rakousku. Zeman tam nespravedlivě kritizoval bývalého vídeňského starostu Michaela Häupla, že českojazyčná škola za jeho úřadování od Vídně nedostala žádné peníze (podrobnosti v článku Smutný obraz státnickosti, reagují politici na Zemanův projev ke krajanům, celý projev prezidenta Zemana si můžete přečíst v tomto dokumentu). Mylnou informaci mu poskytla česká velvyslankyně ve Vídni Ivana Červenková, za své výroky se později Zeman omluvil.

Z informací ministerstva školství a vídeňské radnice vyplývá, že Vídeň v posledních letech na školu přispěla více než český stát. České ministerstvo školství poskytlo na vídeňskou školu v letech 2014 až 2017 celkem necelé tři miliony korun. Z toho odešly škole dva miliony korun v roce 2014 a 300 tisíc korun posílalo ministerstvo do Vídně každoročně v letech 2015 až 2017. Dalších zhruba 3,3 milionu korun na vrub rozpočtu ministerstva školství poskytlo Komenského škole ministerstvo zahraničí v letech 2016 až 2018.

Podle Michala Bucháčka z tiskového odboru ministerstva zahraničí dostává vídeňská škola peníze z ČR od roku 1993. Od roku 2006 je podpora spolků součástí dlouhodobého vládního programu. Z něho si spolky z asi 50 zemí rozdělí každý rok kolem 21 milionů korun. „Školský spolek Komenský dostává každoročně z tohoto programu peněžní dar na školní časopis, případně školní ročenku - na rok 2019 to bylo 25 tisíc Kč, za posledních 15 let to bylo souhrnem 618.850 Kč,“ uvedl Bucháček.

Mimo tento program obdržela Komenského škola v letech 1997 a 1998 od ČR 15 milionů Kč na generální opravu své budovy, což byla vůbec nejvyšší částka poskytnutá na opravu jednotlivého krajanského objektu v zahraničí, řekl. V roce 2015 a 2018 poskytl peníze škole také Jihomoravský kraj, a to pokaždé jeden milion korun, dodal Bucháček.

Vídeňská radnice ve čtvrtek informovala, že Komenského škola získala od města v roce 2009 jednorázový stavební příspěvek jeden milion eur (25,6 milionu korun). Vedle této sumy Vídeň v letech 2014 až 2017, tedy během Häuplova mandátu, poskytla Školskému spolku Komenský na denní provoz vzdělávacích institucí 550 tisíc eur (14 milionů korun).

Nedorozumění, hájila velvyslankyně Zemana. Škola ve Vídni dostala miliony

Město podle Deníku N dotuje také provozní náklady mateřské školky, kterou spolek ve stejné budově rovněž provozuje. Podle ředitele Školského spolku Komenský Karla Hanzla jde v posledních třech letech o částku zhruba 40 tisíc eur (zhruba jeden milion korun) měsíčně, uvedl Deník N. 

Kromě peněz z rozpočtu rakouské metropole hradí podle něj rakouský stát škole i náklady na platy učitelů. Samotný spolek pak podle Hanzla platí provozní náklady, které ho v současnosti vyjdou asi na dva miliony eur (51,3 milionu korun) ročně.

Spolek ve Vídni působí od roku 1872 a provozuje školku, obecnou školu a reálné gymnázium. Letos je v těchto zařízeních zapsáno přes 500 dětí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Další z rubriky

S bouřkami přijde krátké ochlazení, tropy nastoupí znovu po víkendu

Bouřka nad Beskydy z 13. června 2019

Dusnou sobotu by měly zakončit bouřky s kroupami a silným větrem, neděle pak bude ojedinělým ochlazením současných...

Dycky Most? Chanov dál ničí bída. Jezdili sem jak do zoo, říká obyvatelka

Počet obyvatel mosteckého sídliště Chanov je 1 150, nezaměstnanost 80 procent....

Sláva seriálu opadla, politici sem už nejezdí. A místní žijí dál v úděsném ghettu. „Je to pořád dokolečka. Tohle je...

Jak se ztrácí peníze z karet: pozor na čínské e-shopy i platby v cizině

ilustrační snímek

Typická situace před létem, když si lidé vybírají, kam pojedou na dovolenou. Člověk si předem rezervuje ubytování či...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz