Obavy se naplnily. Po návratu na nás učitelé navalili testy, říká student

  20:00
Maturanti jsou zpátky ve školách. Že by je učitelé po návratu z distanční výuky nějak šetřili, o tom si mohou nechat jen zdát. Nový předseda Středoškolského sněmů hlavního města Prahy Tobiáš Tiele v Rozstřelu potvrdil, že je hned příští týden čeká série obtížných testů. Studenti se na posledním sněmu radili i o tom, jak by se mohla distanční výuka na školách zlepšit.

„Návrat maturantů proběhl v pořádku, školy jsou připravené na příchod všech žáků, nechybí ani desinfekce,“ říká Tobiáš Tiele z maturitního ročníku na Gymnáziu Karla Sladkovského v Praze tři dny poté, co se studenti závěrečných ročníků středních škol mohli vrátit do tříd.

Ve formě distanční výuky zůstávají pouze odborné semináře, kam chodí najednou studenti z více tříd. Tomu školy přizpůsobily rozvrhy. Výuka seminářů tak nadále zůstává v online podobě.

Vedení škol však většinou upravila rozvrh tak, aby se studenti mohli s dostatečnou časovou rezervou přesunout z domova do tříd. „U nás se stalo jedině to, že jedna spolužačka měla na hodinu při přesunu asi pětiminutové zpoždění, ale ona bydlí za Prahou, takže by to měla škola tolerovat.“

Obavy z testů se naplnily

Na jednu stranu znamená pro studenty návrat do školy úlevu, zvláště pro maturanty, kteří se musejí intenzivně připravovat na maturitu nebo na přijímací zkoušky na vysoké školy. „Na druhou stranu ale máme obavu z toho, že se na nás navalí velké množství testů, které se měly psát během dvou měsíců, kdy jsme byli doma.“

„A ta obava se bohužel naplňuje. Příští týden maturanty čeká veliké množství testů a řada z nás je z toho ve zbytečném stresu. Tenhle týden nám učitelé dali ještě prostor k tomu, abychom si látku zopakovali, ale příští týden to přijde.“

Učitelé si zřejmě chtějí doplnit chybějící klasifikaci. Podle Tieleho chtějí být shovívaví a snaží se testy rozdělit do několika částí. „To abychom se mohli učit na konkrétní celek a nemuseli jsme hned zvládnout celou látku, která je obtížná na naučení.“

Škola nám chyběla

„Během pandemie bych byl samozřejmě raději ve škole,“ říká Tobiáš Tiele. „Ale epidemiologickou situaci chápeme. Než abychom nakazili učitele, spolužáky nebo rodinu, tak asi bylo lepší zůstat doma. Ale prostředí třídy s učiteli a spolužáky dává škole lidštější charakter. Nevytváří se mezera mezi mnou a kantorem, kterou tvoří internet.“

Jsou učitelé, kteří se snaží být kreativní a snaží se s žáky mluvit. Ale pro některé je to obtížné. Podle předsedy pražského středoškolského sněmu je dobrou zprávou to, že se situace výrazně zlepšila od jarního lockdownu, kdy byla distanční výuka na českých školách poprvé masově využita.

„Pomohlo to, že podle nové legislativy je distanční výuka pro žáky opravdu povinná. Takže na online hodinu opravdu chodí a mohou se něco naučit. Navíc už se v používání vyučovacích programů zlepšili také učitelé.“

Tobiáš Tiele ocenil i nejstarší kantory. „Ti měli zpočátku s technikou problém, je tam logicky generační bariéra. Ale musím uznat, že se opravdu snažili, aby nám vzdělání i přes svůj věk mohli poskytnout.“

Počítačů bylo dost

Tobiáš Tiele v Rozstřelu hovořil i o tom, které vyučovací programy školy během distanční výuky používaly a zmínil i často diskutovaný problém, tedy zda vůbec mají studenti a učitelé techniku a připojení k tomu, aby se online vyučování mohli zúčastnit.

„Mapovali jsme to. V Praze na středních školách je podobných případů opravdu málo. Magistrát se snažil dát těmto studentům příslušnou techniku pro připojení, aby se mohli výuky účastnit. Existuje i sbírka počítačů, které se těmto žákům půjčují, to platí třeba i pro dětské domovy. Je dobře, že se město nebo i ministerstvo školství snaží těmto studentům pomoci. Ale musím říct, že v mém okolí, na naší škole, zatím neznám nikoho, kdo by takový problém měl.“

Během současné výuky na školách se musejí dodržovat přísná hygienická opatření. Třídy se často větrají, studenti i vyučující musejí mít roušky, což není snadné pro komunikaci. „V některých předmětech se to dá zvládnout, ale když má učitel delší přednášku, monolog, tak je to nepohodlné, hůře se jim dýchá.“

Návrhy Středoškolského sněmu hl. města Prahy

1. Programy a aplikace podporující výuku (např. aplikace Techambition) pomáhají k zorientování se ve výuce, ale mělo by jít o doplňky výuky, nikoliv o její zdvojení (tj. časově vytěžující stav, kdy student absolvuje výuku s učitelem a následně stejnou látku prochází v dané aplikaci) ani pouze o známkované testy, které studentům místo pomoci způsobují stres.

2. Během distanční výuky existují vhodnější způsoby, jak studenty přimět osvojit si probíranou látku, než klasické testy, jelikož přes sebevětší snahu kantorů si studenti vždy najdou způsob, jak při nich podvádět - alternativní možnosti jsou např. skupinové i individuální projekty zahrnující sběr informací a jejich zpracování, samostatné eseje na dané téma či testy s otevřenými otázkami nutící studenta zamyslet se nad jejich obsahem. Přesto si uvědomujeme, že jde o mnohem náročnější přístup i pro učitele a těmito formami hodnocení tedy reálně nelze klasické testy zcela nahradit.

3. Jako součást výuky (především v přírodovědných předmětech) je v současné situaci možné a žádoucí využít individuálního praktického učení se v přírodě i doma (např. různé pokusy či měření), která by nebyla nad rámec běžné výuky, jelikož by praktické úkoly (stejně jako v případě aplikací podporujících výuku) mohly vést k časovému přetížení studentů.

4. Zpětná vazba od studentů vůči jejich konkrétním vyučujícím je myšlena dobře a studenti skrz ni chtějí pomoci svým učitelům zlepšit a zefektivnit výuku, přesto se ale často setkávají s odmítavým postojem, přitom např. školy, které se dokonce samy studentů ptají na konkrétní aspekty výuky (přínosnost podpůrných programů, časové vytížení v jednotlivých předmětech, atd.) - nikoliv pouze „obecně” na distanční výuku, si zpětné vazby cení a aktivně ji používají při upravování svého systému online výuky.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Rvačka na lesbi show. Policista zbil pět dívek i ochranku smíchovského klubu

14. března 2024  13:49,  aktualizováno  14:10

Silně opilý policista v uniformě brutálně napadl a zaklekl 19letou dívku. Ta skončila v nemocnici....

Babiš se ptal na děti Lipavského. Nešlo o kompro, tvrdí. Za vulgarity se omlouvá

11. března 2024  15:14,  aktualizováno  16:57

Předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš v neděli u svých spolupracovníků poptal citlivé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud budeme ohroženi, jsme připraveni na jadernou válku, prohlásil Putin

13. března 2024  6:16,  aktualizováno  10:03

Sledujeme online Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup...

Přímý konflikt Ruska s NATO je už jen krok od třetí světové války, hrozí Putin

18. března 2024  10:46

Ruský diktátor Vladimir Putin v pondělí varoval Západ, že přímý konflikt mezi Ruskem a NATO by...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Wehrmacht na Václaváku. Kluka z ikonické fotky zavraždili v Osvětimi

13. března 2024

Seriál Ruce zaťaté v pěst a bezmoc českých strážníků. Tak Pražané před pětaosmdesáti lety „vítali“ německé...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Palestincům v Gaze bezprostředně hrozí hladomor, bijí na poplach OSN i USA

19. března 2024  11:04

Akutní nedostatek jídla v palestinském Pásmu Gazy už je natolik závažný, že tamním civilistům...

Soud znovu uložil podmínky pro čtyři muže za tragický pád mostu ve Vilémově

19. března 2024  11:01

Odvolací soud v Pardubicích v pondělí dopoledne znovu uložil podmínky čtyřem mužům obžalovaným...

Odvolací soud potvrdil ženě z Olomoucka 13 let za vraždu desetiměsíční dcery

19. března 2024

Vrchní soud potvrdil ženě z Olomoucka 13 let vězení za vraždu její desetiměsíční dcery. Zamítl...

Zemřel král Karel III., šířila ruská média. Počkat, proč o tom nepíšou Britové?

19. března 2024  10:56

Ruská média vyvolala v pondělí odpoledne kontroverze, když vyslala do světa falešnou zprávu o smrti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...