Bahari, novinář íránsko-kanadského původu, se prý k pochybení přiznal na úterní tiskové konferenci v Teheránu. Napsala to tamní polooficiální agentura Fars. Nikdo to ale nemůže ověřit, protože íránské úřady během povolebních protestů vsadily zahraniční novináře do vězení.
Maziar Bahari je také ve vězení, ale nikoli domácím. Zatkli ho 21. června. "Za celou dobu ho nenechali promluvit s právníkem či příbuznými," řekl americké televizi CNN Chris Dickey z francouzské redakce týdeníku.
"Západní média jsou součástí kapitalistické mašinerie a liberálně-demokratických vlád Západu," řekl údajně reportér na tiskové konferenci. I on prý jednal v tomto duchu. Tedy v podstatě "na příkaz" západních vlád.
Sporné volbyPrezidentské volby, které se v Íránu konaly 12. června, vyhrál podle oficiálních výsledků současný prezident Ahmadínežád. Dostal přes 60 procent hlasů, dvakrát tolik co jeho největší rival Mír Hosejn Músáví, oznámila volební komise. A opozice se vzbouřila. Músávího stoupenci vyrazili do ulic a zemi postihly nejprudší nepokoje od islámské revoluce v roce 1979. Zemřelo při nich nejméně dvacet lidí. Stovky byly zraněny nebo zatčeny. Nicméně kvůli tvrdým represím postupně zeslábly. Mocná Rada dohlížitelů sice "prozkoumala" opoziční stížnosti a nechala přepočítat desetinu hlasovacích lístků, ale chyby nenašla a prohlásila Ahmadínežáda definitivním vítězem. |
Bahari také podle Fars poskytl důkaz, že zahraniční novináři pomohli rozdmýchat revoluci v Íránu.
A to nikoliv po volbách, ale už dva měsíce před nimi. Zatčený reportér podle agentury popsal jednotlivé kroky.
Zaprvé: zpochybňování náboženských autorit. Zadruhé: šíření přesvědčení, že teokratický režim nemá podporu veřejnosti. Zatřetí: prohlašování, že volby budou zfalšované.
A to pořád není všechno. Protože západní novináři nemohou kvůli zákazu vycházet do íránských ulic, redakce se prý snaží zlákat ke spolupráci íránské žurnalisty, jimž nabízejí vysoké finanční částky. To vše údajně popsal Bahari.
Donutili ho
Že jsou to ale jeho vlastní - dobrovolně pronesená - slova, si na druhé straně "barikády" nikdo nemyslí. Redakce Newsweeku údajné přiznání rezolutně odmítla s tím, že Bahari je jeden z nejlepších reportérů v oboru a ničeho takového by se nedopustil.
To samé tvrdí i organizace na ochranu lidských práv Amnesty International či Reportéři bez hranic.
"Od lidí, s nimiž jsme mluvili, víme, že byli donuceni k takovým prohlášením v televizi," řekla Hassiba Hadž-Sahrauí z Amnesty.
Podle Reportérů bez hranic je lidí, kteří byli donuceni k "přiznáním", bezpočet. Jsou to novináři, ale i samotní demonstranti, kteří před kamerami musejí prohlašovat, že jednali pod vlivem BBC, Hlasu Ameriky či jiných západních médií.
"Naprostá většina západních médií je proti Íránu," napsala také agentura Fars. Ale vzápětí čtenáře "uklidnila": ministerstvo informací reportéry pečlivě sleduje, aby minimalizovalo škody, které mohou napáchat.