Výbušné svědectví. Bílý kůň ze Škody promluvil, upozornil na daňové úniky

  13:32aktualizováno  13:32
Poslední říjnový den ve Škodě Transportation zasahovali celníci kvůli podezření z daňových úniků spojených s předraženou výstavbou moderního depa. Detektivy na případ upozornil muž, který byl údajně jednatelem jedné z firem, jež se do obchodu zapojily. Vyšetřování vede jihočeská kriminální policie.
Škoda Plzeň

Škoda Plzeň | foto: Jiří BergerMF DNES

Poslední říjnový den se špičky policie, celníků a finanční správy sešly na velké poradě daňové kobry – společného týmu policie, finanční správy a celníků. Takřka v tu samou chvíli tato spolupráce probíhala i přímo v terénu – v areálu plzeňské Škody Transportation, kam si celníci a kriminalisté přišli pro dokumenty k zakázce na reklamu z roku 2014.

Podle zdrojů redakce navedl detektivy na tuto konkrétní zakázku muž, který byl údajně jednatelem jedné z firem, jež se do obchodu zapojily. Na vyšetřovatele se podle všeho obrátil sám kvůli obavám o svoji bezpečnost.

Tým, který kauzu vede, však nezajímá přímo plzeňská firma. „Primárně jde o osoby, které společnost v té době ovládaly a ne o společnost jako takovou,“ řekl MF DNES zdroj blízký vyšetřování.

Kellnerova PPF zaplatila za Škodu Transportation 8,3 miliardy

Plzeňská Škoda patřila do loňského podzimu, kdy ji získala společnost PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, několika akcionářům. Mezi nimi například současnému plzeňskému hejtmanovi Josefu Bernardovi nebo Marku Čmejlovi a Jiřímu Divišovi, kteří byli odsouzeni v kauze Mostecké uhelné společnosti ve Švýcarsku.

Kde zůstala NCOZ?

Současné vyšetřování kolem Škody Transportation vede tým složený z celníků a jihočeské kriminální policie. Z Vrchního státního zastupitelství v Praze na vyšetřování dohlíží Petra Ullrichová.

Jde tak o další velký případ, který nemá na starosti specializovaná Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), ale krajská policie. Už dlouho se přitom vede debata o tom, že krajské odbory hospodářské kriminality jsou extrémně přetížené. Na jednoho detektiva připadá mnohdy více než deset spisů, zatímco NCOZ si případy vybírá.

Ve Škodě Transportation zasahovali celníci kvůli podezření z daňových úniků

Pravda však je, že elitní útvar (byť ještě pod značkou protikorupční policie) již jednou zakázky Škody Transportation zkoumal. A výsledkem bylo odložení kauzy.

Depo a šéf soukromníků

Tehdy šlo o případ kolem stavby moderního depa s opravnou pro autobusy a trolejbusy přímo v plzeňském areálu Škody Transportation. Ze zakázky tehdy podle úřadů „odplulo“ přes sto šedesát milionů korun. Nikdo však nebyl obviněn a vyšetřování šlo doztracena.

Současný hejtman Bernard, který tehdy firmu vedl, odmítl, že by ze zakázky zmizely peníze. „Nikdy bych se já ani nikdo z této firmy nesnížil k tomu, aby peníze na něco určené byly použity k něčemu jinému,“ řekl tehdy.

Zdánlivě nesouvisející

V případu se nicméně objevilo jméno bývalého šéfa Strany soukromníků Rostislava Senjuka. Právě tento muž spojil dva zdánlivě nesouvisející případy – zmíněnou stavbu depa a stavbu meziskladu pro Jadernou elektrárnu Temelín, kterou detektivové prověřovali kvůli podezření, že byla předražená.

Senjuk ovládal firmu, která podle závěru vyšetřování údajně peníze ze zakázky vyvedla. A řídil i kyperskou společnost, jejíž dceřiná firma stavěla mezisklad na jihu Čech.

Případy kolem ČEZ a plzeňské Škody tak mohou být propojené minimálně přes některé jejich postavy. A právě kauzu „mezisklad“ řešili jihočeští kriminalisté a zmíněná návladní Ullrichová, kteří nyní zkoumají zakázky kolem Škodovky.

Obchod roku: z Kypru pod křídla PPF

O prodeji Škody Transportation se spekulovalo delší dobu. Mezi zájemci o tradiční strojírenskou firmu byla například čínská společnost CEIL, která chtěla Škodu využít k expanzi do Evropy, nebo miliardář Daniel Křetínský. Právě on svedl o Škodu byznysový souboj se skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ta byla nakonec úspěšnější a podnik loni na podzim koupila. PPF zaplatila celkem 8,3 miliardy korun. Čínský CEIL údajně nabízel řádově vyšší částku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Školáci dostanou pilky i 3D tiskárny. Narychlo se připravuje nový předmět

3D tiskárna ve společnosti Prusa Research.

Přes padesát škol by mělo už po letních prázdninách začít zkoušet novinku. Jejich žákům v rozvrhu přibude předmět...

Na prevenci kriminality jdou peníze, ale neví se, jak to pomáhá, uvádí NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstva vnitra, spravedlnosti a obrany nestanovila při rozdělování podpory na prevenci kriminality měřitelné cíle...

Najdete na iDNES.cz