Výbušné svědectví. Bílý kůň ze Škody promluvil, upozornil na daňové úniky

  13:32aktualizováno  13:32
Poslední říjnový den ve Škodě Transportation zasahovali celníci kvůli podezření z daňových úniků spojených s předraženou výstavbou moderního depa. Detektivy na případ upozornil muž, který byl údajně jednatelem jedné z firem, jež se do obchodu zapojily. Vyšetřování vede jihočeská kriminální policie.
Škoda Plzeň

Škoda Plzeň | foto: Jiří BergerMF DNES

Poslední říjnový den se špičky policie, celníků a finanční správy sešly na velké poradě daňové kobry – společného týmu policie, finanční správy a celníků. Takřka v tu samou chvíli tato spolupráce probíhala i přímo v terénu – v areálu plzeňské Škody Transportation, kam si celníci a kriminalisté přišli pro dokumenty k zakázce na reklamu z roku 2014.

Podle zdrojů redakce navedl detektivy na tuto konkrétní zakázku muž, který byl údajně jednatelem jedné z firem, jež se do obchodu zapojily. Na vyšetřovatele se podle všeho obrátil sám kvůli obavám o svoji bezpečnost.

Tým, který kauzu vede, však nezajímá přímo plzeňská firma. „Primárně jde o osoby, které společnost v té době ovládaly a ne o společnost jako takovou,“ řekl MF DNES zdroj blízký vyšetřování.

Kellnerova PPF zaplatila za Škodu Transportation 8,3 miliardy

Plzeňská Škoda patřila do loňského podzimu, kdy ji získala společnost PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, několika akcionářům. Mezi nimi například současnému plzeňskému hejtmanovi Josefu Bernardovi nebo Marku Čmejlovi a Jiřímu Divišovi, kteří byli odsouzeni v kauze Mostecké uhelné společnosti ve Švýcarsku.

Kde zůstala NCOZ?

Současné vyšetřování kolem Škody Transportation vede tým složený z celníků a jihočeské kriminální policie. Z Vrchního státního zastupitelství v Praze na vyšetřování dohlíží Petra Ullrichová.

Jde tak o další velký případ, který nemá na starosti specializovaná Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), ale krajská policie. Už dlouho se přitom vede debata o tom, že krajské odbory hospodářské kriminality jsou extrémně přetížené. Na jednoho detektiva připadá mnohdy více než deset spisů, zatímco NCOZ si případy vybírá.

Ve Škodě Transportation zasahovali celníci kvůli podezření z daňových úniků

Pravda však je, že elitní útvar (byť ještě pod značkou protikorupční policie) již jednou zakázky Škody Transportation zkoumal. A výsledkem bylo odložení kauzy.

Depo a šéf soukromníků

Tehdy šlo o případ kolem stavby moderního depa s opravnou pro autobusy a trolejbusy přímo v plzeňském areálu Škody Transportation. Ze zakázky tehdy podle úřadů „odplulo“ přes sto šedesát milionů korun. Nikdo však nebyl obviněn a vyšetřování šlo doztracena.

Současný hejtman Bernard, který tehdy firmu vedl, odmítl, že by ze zakázky zmizely peníze. „Nikdy bych se já ani nikdo z této firmy nesnížil k tomu, aby peníze na něco určené byly použity k něčemu jinému,“ řekl tehdy.

Zdánlivě nesouvisející

V případu se nicméně objevilo jméno bývalého šéfa Strany soukromníků Rostislava Senjuka. Právě tento muž spojil dva zdánlivě nesouvisející případy – zmíněnou stavbu depa a stavbu meziskladu pro Jadernou elektrárnu Temelín, kterou detektivové prověřovali kvůli podezření, že byla předražená.

Senjuk ovládal firmu, která podle závěru vyšetřování údajně peníze ze zakázky vyvedla. A řídil i kyperskou společnost, jejíž dceřiná firma stavěla mezisklad na jihu Čech.

Případy kolem ČEZ a plzeňské Škody tak mohou být propojené minimálně přes některé jejich postavy. A právě kauzu „mezisklad“ řešili jihočeští kriminalisté a zmíněná návladní Ullrichová, kteří nyní zkoumají zakázky kolem Škodovky.

Obchod roku: z Kypru pod křídla PPF

O prodeji Škody Transportation se spekulovalo delší dobu. Mezi zájemci o tradiční strojírenskou firmu byla například čínská společnost CEIL, která chtěla Škodu využít k expanzi do Evropy, nebo miliardář Daniel Křetínský. Právě on svedl o Škodu byznysový souboj se skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ta byla nakonec úspěšnější a podnik loni na podzim koupila. PPF zaplatila celkem 8,3 miliardy korun. Čínský CEIL údajně nabízel řádově vyšší částku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vodáci by si měli pospíšit. Hlavní trasy jsou sjízdné, ale hladiny řek klesají

Vltava v těchto dnech teče rychle. Jez ve Zlaté Koruně prověří vodáky na...

Vodácká sezóna se s blížícím se začátkem léta dostává na svůj vrchol. Sportovci by měli ale svoje lodě oprášit co...

Přeplněná Letná. Kolabující doprava, omdlévající lidé mezi demonstranty

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Pražský dopravní podnik v neděli odpoledne částečně omezil dopravu směrem k pražské Letné, kde se konala demonstrace...

Najdete na iDNES.cz