Výbušné svědectví. Bílý kůň ze Škody promluvil, upozornil na daňové úniky

  13:32aktualizováno  13:32
Poslední říjnový den ve Škodě Transportation zasahovali celníci kvůli podezření z daňových úniků spojených s předraženou výstavbou moderního depa. Detektivy na případ upozornil muž, který byl údajně jednatelem jedné z firem, jež se do obchodu zapojily. Vyšetřování vede jihočeská kriminální policie.
Škoda Plzeň

Škoda Plzeň | foto: Jiří BergerMF DNES

Poslední říjnový den se špičky policie, celníků a finanční správy sešly na velké poradě daňové kobry – společného týmu policie, finanční správy a celníků. Takřka v tu samou chvíli tato spolupráce probíhala i přímo v terénu – v areálu plzeňské Škody Transportation, kam si celníci a kriminalisté přišli pro dokumenty k zakázce na reklamu z roku 2014.

Podle zdrojů redakce navedl detektivy na tuto konkrétní zakázku muž, který byl údajně jednatelem jedné z firem, jež se do obchodu zapojily. Na vyšetřovatele se podle všeho obrátil sám kvůli obavám o svoji bezpečnost.

Tým, který kauzu vede, však nezajímá přímo plzeňská firma. „Primárně jde o osoby, které společnost v té době ovládaly a ne o společnost jako takovou,“ řekl MF DNES zdroj blízký vyšetřování.

Kellnerova PPF zaplatila za Škodu Transportation 8,3 miliardy

Plzeňská Škoda patřila do loňského podzimu, kdy ji získala společnost PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, několika akcionářům. Mezi nimi například současnému plzeňskému hejtmanovi Josefu Bernardovi nebo Marku Čmejlovi a Jiřímu Divišovi, kteří byli odsouzeni v kauze Mostecké uhelné společnosti ve Švýcarsku.

Kde zůstala NCOZ?

Současné vyšetřování kolem Škody Transportation vede tým složený z celníků a jihočeské kriminální policie. Z Vrchního státního zastupitelství v Praze na vyšetřování dohlíží Petra Ullrichová.

Jde tak o další velký případ, který nemá na starosti specializovaná Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), ale krajská policie. Už dlouho se přitom vede debata o tom, že krajské odbory hospodářské kriminality jsou extrémně přetížené. Na jednoho detektiva připadá mnohdy více než deset spisů, zatímco NCOZ si případy vybírá.

Ve Škodě Transportation zasahovali celníci kvůli podezření z daňových úniků

Pravda však je, že elitní útvar (byť ještě pod značkou protikorupční policie) již jednou zakázky Škody Transportation zkoumal. A výsledkem bylo odložení kauzy.

Depo a šéf soukromníků

Tehdy šlo o případ kolem stavby moderního depa s opravnou pro autobusy a trolejbusy přímo v plzeňském areálu Škody Transportation. Ze zakázky tehdy podle úřadů „odplulo“ přes sto šedesát milionů korun. Nikdo však nebyl obviněn a vyšetřování šlo doztracena.

Současný hejtman Bernard, který tehdy firmu vedl, odmítl, že by ze zakázky zmizely peníze. „Nikdy bych se já ani nikdo z této firmy nesnížil k tomu, aby peníze na něco určené byly použity k něčemu jinému,“ řekl tehdy.

Zdánlivě nesouvisející

V případu se nicméně objevilo jméno bývalého šéfa Strany soukromníků Rostislava Senjuka. Právě tento muž spojil dva zdánlivě nesouvisející případy – zmíněnou stavbu depa a stavbu meziskladu pro Jadernou elektrárnu Temelín, kterou detektivové prověřovali kvůli podezření, že byla předražená.

Senjuk ovládal firmu, která podle závěru vyšetřování údajně peníze ze zakázky vyvedla. A řídil i kyperskou společnost, jejíž dceřiná firma stavěla mezisklad na jihu Čech.

Případy kolem ČEZ a plzeňské Škody tak mohou být propojené minimálně přes některé jejich postavy. A právě kauzu „mezisklad“ řešili jihočeští kriminalisté a zmíněná návladní Ullrichová, kteří nyní zkoumají zakázky kolem Škodovky.

Obchod roku: z Kypru pod křídla PPF

O prodeji Škody Transportation se spekulovalo delší dobu. Mezi zájemci o tradiční strojírenskou firmu byla například čínská společnost CEIL, která chtěla Škodu využít k expanzi do Evropy, nebo miliardář Daniel Křetínský. Právě on svedl o Škodu byznysový souboj se skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ta byla nakonec úspěšnější a podnik loni na podzim koupila. PPF zaplatila celkem 8,3 miliardy korun. Čínský CEIL údajně nabízel řádově vyšší částku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Rozhlas použil kradené materiály, tvrdí Samková. Podala trestní oznámení

Advokátka matky paterčat Klára Samková přichází k Obvodnímu soudu pro Prahu 5

Advokátka Klára Samková podala trestní oznámení na novináře Janka Kroupu a Jana Pokorného a Český rozhlas, který je...

Ovlivňování soudců z Hradu může vyústit až v pokus o sesazení Zemana

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Počínáním hradního kancléře Vratislava Mynáře, který se s vědomím prezidenta Miloše Zemana snažil ovlivňovat...

Tvrdší tresty pro řidiče. Nový bodový systém přináší velké změny

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz