Skleněná novostavba zklamala

  15:11aktualizováno  15:11
Nové Město - Devítipatrová administrativní budova Charles Square Center již přes rok vyrůstá na Karlově náměstí v těsné blízkosti stanice metra. Stavba, která nabídne 30 000 metrů čtverečních kancelářských a maloobchodních prostor či podzemní parkoviště pro 143 automobilů, by měla být zprovozněna do letošního června.

Americký developer, který do projektu vložil 1,75 miliardy korun, se však o investice bát nemusí.

Budova byla z velké části již předem pronajata - téměř šest tisíc metrů si najala firma Philip Morris pro své ústředí. Podstatně méně nadšeni jsou památkáři a architekti: s postupným růstem budovy stoupá jejich zklamání z toho, co vzniká v tak citlivé urbanistické poloze nedaleko městského centra.

"Namísto využití velké výtvarné příležitosti sem byla vržena nadměrná hmota," říká památkář Josef Hyzler.

Skleněný komplex mění tvář náměstí
"Pražské historické budovy jsou z masivního zdiva. My postavíme moderní architekturu - bude to volné, vzdušné a průhledné," prohlásil na začátku stavby Jim Goettsch z architektonického ateliéru Lohan Associates.

"O vzhledu stavby jsme několikrát jednali a nakonec jsme dospěli ke kompromisu. Je to ale poměrně velká budova a to je v Praze vždycky problém," uvedl ředitel Státního památkového ústavu v hlavním městě Ladislav Špaček.

Nová budova na křižovatce Karlova náměstí a Resslovy ulice ponese název Charles Square Center. Budou v ní kromě kanceláří i obchody, zejména v proskleném atriu propojeném s vestibulem metra.

V podzemí bude parkoviště pro sto čtyřicet tři automobily. Původně na tomto místě mělo stát skandinávské administrativně kulturní centrum. Z veřejné soutěže před třemi roky byl vybrán jako autor projektu ateliér Sial. Ten nyní staví Charles Square Center s americkými architekty pro chicagskou developerskou společnost Golub-Europe L.C.C. Ta staví podobné kancelářské budovy ve střední a východní Evropě, zejména v Maďarsku a Polsku.

Charles Square Center: zbytečná dominanta

Hrubá stavba nové obchodně-administrativní budovy na rohu Karlova náměstí a Resslovy ulice je před dokončením. Už vidíme, co zde vyrostlo. Pro úspěch architektonického řešení každé stavby je rozhodující, jak se ji podaří zakomponovat do daného prostředí. Pro vztah této novostavby k okolí je příznačné již to, že nemá české jméno. Jmenuje Charles Square Center. Absence českého pojmenování je ve srovnání s jinými věcmi prkotina.

A přece. Je důsledkem stejné arogance k místu jako stavba sama. Budeme-li se ptát po příčinách, musíme si uvědomit, že podobná situace se opakuje stále dokola. Pokud v Praze v poslední době vznikají architektonicky kvalitní novostavby, pak to rozhodně není v centru. Nejmírnější hodnocení zástavby proluky Myslbek znělo, že byla promarněna příležitost postavit tam něco potřebného a pěkného.

Okamžitý zisk převážil
Co je oběma stavbám společné? Tuctové kanceláře a obchody nejsou nejvhodnějším využitím volné, velké a urbanisticky významné - tedy velmi vzácné - stavební plochy ve středu Prahy. Okamžitý zisk z komerční novostavby se prosadil proti zájmu využít takové parcely pro stavby celoměstského, případně celostátního významu. Obě novostavby jsou řádově větší než historické stavby, které jim předcházely.

Ani jedna nerespektuje základní urbanistické charakteristiky místa, jako je parcelace nebo způsob zástavby pozemku. Obě se tak vymykají prostředí památkové rezervace. Svou hmotou, měřítkem a užitými materiály v ní působí kontrastně. Ztráta urbanistických hodnot spjatých s památkou světového kulturního dědictví je nenahraditelná. Ale i kdybychom všechny kulturní hodnoty omezili pouze na okamžitý estetický dojem, není negace rázu místa vyvážena vytvořením nové, výtvarně srovnatelné kvality. Architektura se v podstatě omezuje na unifikovaný design stavebního programu investora.

Na počátku byl pivovar
Do roku 1938, kdy byl zbořen, stál na předmětném nároží Karlova náměstí a Resslovy ulice pivovar U Šálků. Areál měl dlouhý a složitý vývoj. Důležité je, že se skládal z několika budov, z nichž nejvyšší byla dvoupatrová. Po roce 1989 vznikla idea postavit na jeho místě Skandinávské centrum. Zastavovací podmínky zpracoval Útvar rozvoje města v lednu 1997. V březnu téhož roku vypsalo město ve spolupráci s investorem veřejnou architektonickou soutěž, která byla obeslána třiceti osmi návrhy.

Zadání soutěže ignorovalo požadavek památkářů, aby novostavba byla členěna alespoň do tří objektů. Zastavovací podmínky nebyly stanoveny nezávisle a předem, ale byly vytvořeny na podkladě stavebního programu investora. Nelze se tedy divit, že se úvahami na téma, co je pro dané místo vhodné a přiměřené v obecné poloze, vůbec nezabývaly. To je jádro problému, který spojuje všechny sporné novostavby v historickém centru. Investor přichází k pozemku, který nemá jasně stanovenou regulaci.

Podmínky výstavby se stanoví až pod tlakem konkrétního investičního záměru. Porotě se nejvíce líbilo řešení Václava Králíčka a kolektivu. Podle názoru porotců odráželo proklamovanou symboliku skandinávských motivů (loď - les - útes). Zvláště oceněna byla originalita a poetičnost hmotového řešení. Investor si však pro realizaci vybral návrh libereckých architektů Jiřího Bučka a Radima Kousala se spolupracovníky, kteří se v soutěži umístili na druhém místě. V této souvislosti je vhodné konstatovat, že rozdíl mezi vítězným a v pořadí druhým soutěžním návrhem nebyl dle verdiktu porotců dramatický.

Dosavadní dominanty jsou přehlušeny
Idea Skandinávského centra vyšuměla v běžné pronajímatelné kanceláře a obchody. Postupné "upravování podmínek" probíhá průběžně a nezastaví se zřejmě ani po kolaudaci. V současné době investor nabízí k pronájmu větší kancelářskou plochu, než odpovídá územnímu rozhodnutí, zato vůbec nenabízí byty, kterých má být podle téhož rozhodnutí přes dva tisíce metrů čtverečních. Můžeme hádat proč. Výše zmíněnému charakteru místa odpovídá i skutečnost, že jsou urbanisticky akcentovány významné veřejné budovy.

Karlovu náměstí až dosud dominovala radnice a kostel sv. Ignáce. Tyto významově podložené dominanty byly přehlušeny stavbou, kterou není důvod ve struktuře města zdůrazňovat. Její předimenzované měřítko udělalo z protější ušlechtilé novorenesanční budovy Vysokého učení technického trpaslíka a tím ji architektonicky znehodnotilo.

Celé průčelí do Resslovy ulice je učebnicovým příkladem špatného řešení včetně nezvládnutého přechodu na navazující secesní budovu školy. Jeho nejcitelnější vadou je půdorysné vysunutí pater na úkor průhledu ke Karlovu náměstí. Vystrčení nároží novostavby do ulice zničilo významnou pohledovou osu. Nad rozlitým mlékem a téměř dostavěnou budovou je pozdě plakat. Není pozdě si však uvědomit, že podoba stavby je určována dávno předtím, než se začne stavět, a že nejvíce je ovlivněna zadáním, které formuluje stavebník, nikoliv architekt. Bylo by dobré se z trpké zkušenosti Karlova náměstí poučit a realizaci dalších podobných přehmatů zarazit, dokud je čas.
MILOŠ SOLAŘ, Autor je spolupracovníkem redakce

Pohled na hotové centrum podle architektů od Vyšehradské ulice. (8. února 2001)

Dům stavějí američtí architekti pro chicagskou společnost Golup-Europe L.C.C. (8. února 2001)

Studie nové budovy na křižovatce Karlova náměstí a Resslovy ulice s názvem Charles Square Center. (8. února 2001)

Průřez budovou centra podle architektů. (8. února 2001)

Plán prvního patra budovy centra. (8. února 2001)

Devítipatrová administrativní budova Charles Square Center, jejíž základní kámen byl postaven ve čtvrtek, vyroste do července příštího roku na Karlově náměstí. (8. února 2001)

Příčinou stavby je uzavření výstupu z vestibulu metra směrem na Karlovo náměstí. (8. února 2001)

Komplex, který vyrostl na Karlově náměstí, je sice úspěšná a pro mnohé praktická stavba, památkáři a architekti však tento názor nesdílejí. Podle nich narušuje urbanistický charakter této oblasti. (12. úrona 2002)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Poslední záchvěv zimy a pak loučení, pokračovat bude nadprůměrně teplé počasí

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nadprůměrné teploty budou pokračovat nejméně do poloviny března, proti předchozím týdnům bude ale více srážek. Vyšší...

Jeden díl Čtyřlístku nám zabavili policajti. Kvůli srpnu 1968, vypráví Němeček

Autor Čtyřlístku, výtvarník Jaroslav Němeček.

Výtvarník Jaroslav Němeček oslavil ve středu 75. narozeniny. „Teď hledám někoho, kdo by přišel s tím, že umí malovat...

Bez vstupu do NATO by byl z naší armády skanzen, řekl generál Šedivý

Ukázka z pořadu Rozstřel - Jiří Šedivý a Otakar Foltýn

Severoatlantická aliance je pro českou armádu zásadní. Tak to vidí v souvislosti s 20. výročím vstupu ČR do NATO...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz