Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Skleněná novostavba zklamala

  15:11
Nové Město - Devítipatrová administrativní budova Charles Square Center již přes rok vyrůstá na Karlově náměstí v těsné blízkosti stanice metra. Stavba, která nabídne 30 000 metrů čtverečních kancelářských a maloobchodních prostor či podzemní parkoviště pro 143 automobilů, by měla být zprovozněna do letošního června.

Americký developer, který do projektu vložil 1,75 miliardy korun, se však o investice bát nemusí.

Budova byla z velké části již předem pronajata - téměř šest tisíc metrů si najala firma Philip Morris pro své ústředí. Podstatně méně nadšeni jsou památkáři a architekti: s postupným růstem budovy stoupá jejich zklamání z toho, co vzniká v tak citlivé urbanistické poloze nedaleko městského centra.

"Namísto využití velké výtvarné příležitosti sem byla vržena nadměrná hmota," říká památkář Josef Hyzler.

Skleněný komplex mění tvář náměstí
"Pražské historické budovy jsou z masivního zdiva. My postavíme moderní architekturu - bude to volné, vzdušné a průhledné," prohlásil na začátku stavby Jim Goettsch z architektonického ateliéru Lohan Associates.

"O vzhledu stavby jsme několikrát jednali a nakonec jsme dospěli ke kompromisu. Je to ale poměrně velká budova a to je v Praze vždycky problém," uvedl ředitel Státního památkového ústavu v hlavním městě Ladislav Špaček.

Nová budova na křižovatce Karlova náměstí a Resslovy ulice ponese název Charles Square Center. Budou v ní kromě kanceláří i obchody, zejména v proskleném atriu propojeném s vestibulem metra.

V podzemí bude parkoviště pro sto čtyřicet tři automobily. Původně na tomto místě mělo stát skandinávské administrativně kulturní centrum. Z veřejné soutěže před třemi roky byl vybrán jako autor projektu ateliér Sial. Ten nyní staví Charles Square Center s americkými architekty pro chicagskou developerskou společnost Golub-Europe L.C.C. Ta staví podobné kancelářské budovy ve střední a východní Evropě, zejména v Maďarsku a Polsku.

Charles Square Center: zbytečná dominanta

Hrubá stavba nové obchodně-administrativní budovy na rohu Karlova náměstí a Resslovy ulice je před dokončením. Už vidíme, co zde vyrostlo. Pro úspěch architektonického řešení každé stavby je rozhodující, jak se ji podaří zakomponovat do daného prostředí. Pro vztah této novostavby k okolí je příznačné již to, že nemá české jméno. Jmenuje Charles Square Center. Absence českého pojmenování je ve srovnání s jinými věcmi prkotina.

A přece. Je důsledkem stejné arogance k místu jako stavba sama. Budeme-li se ptát po příčinách, musíme si uvědomit, že podobná situace se opakuje stále dokola. Pokud v Praze v poslední době vznikají architektonicky kvalitní novostavby, pak to rozhodně není v centru. Nejmírnější hodnocení zástavby proluky Myslbek znělo, že byla promarněna příležitost postavit tam něco potřebného a pěkného.

Okamžitý zisk převážil
Co je oběma stavbám společné? Tuctové kanceláře a obchody nejsou nejvhodnějším využitím volné, velké a urbanisticky významné - tedy velmi vzácné - stavební plochy ve středu Prahy. Okamžitý zisk z komerční novostavby se prosadil proti zájmu využít takové parcely pro stavby celoměstského, případně celostátního významu. Obě novostavby jsou řádově větší než historické stavby, které jim předcházely.

Ani jedna nerespektuje základní urbanistické charakteristiky místa, jako je parcelace nebo způsob zástavby pozemku. Obě se tak vymykají prostředí památkové rezervace. Svou hmotou, měřítkem a užitými materiály v ní působí kontrastně. Ztráta urbanistických hodnot spjatých s památkou světového kulturního dědictví je nenahraditelná. Ale i kdybychom všechny kulturní hodnoty omezili pouze na okamžitý estetický dojem, není negace rázu místa vyvážena vytvořením nové, výtvarně srovnatelné kvality. Architektura se v podstatě omezuje na unifikovaný design stavebního programu investora.

Na počátku byl pivovar
Do roku 1938, kdy byl zbořen, stál na předmětném nároží Karlova náměstí a Resslovy ulice pivovar U Šálků. Areál měl dlouhý a složitý vývoj. Důležité je, že se skládal z několika budov, z nichž nejvyšší byla dvoupatrová. Po roce 1989 vznikla idea postavit na jeho místě Skandinávské centrum. Zastavovací podmínky zpracoval Útvar rozvoje města v lednu 1997. V březnu téhož roku vypsalo město ve spolupráci s investorem veřejnou architektonickou soutěž, která byla obeslána třiceti osmi návrhy.

Zadání soutěže ignorovalo požadavek památkářů, aby novostavba byla členěna alespoň do tří objektů. Zastavovací podmínky nebyly stanoveny nezávisle a předem, ale byly vytvořeny na podkladě stavebního programu investora. Nelze se tedy divit, že se úvahami na téma, co je pro dané místo vhodné a přiměřené v obecné poloze, vůbec nezabývaly. To je jádro problému, který spojuje všechny sporné novostavby v historickém centru. Investor přichází k pozemku, který nemá jasně stanovenou regulaci.

Podmínky výstavby se stanoví až pod tlakem konkrétního investičního záměru. Porotě se nejvíce líbilo řešení Václava Králíčka a kolektivu. Podle názoru porotců odráželo proklamovanou symboliku skandinávských motivů (loď - les - útes). Zvláště oceněna byla originalita a poetičnost hmotového řešení. Investor si však pro realizaci vybral návrh libereckých architektů Jiřího Bučka a Radima Kousala se spolupracovníky, kteří se v soutěži umístili na druhém místě. V této souvislosti je vhodné konstatovat, že rozdíl mezi vítězným a v pořadí druhým soutěžním návrhem nebyl dle verdiktu porotců dramatický.

Dosavadní dominanty jsou přehlušeny
Idea Skandinávského centra vyšuměla v běžné pronajímatelné kanceláře a obchody. Postupné "upravování podmínek" probíhá průběžně a nezastaví se zřejmě ani po kolaudaci. V současné době investor nabízí k pronájmu větší kancelářskou plochu, než odpovídá územnímu rozhodnutí, zato vůbec nenabízí byty, kterých má být podle téhož rozhodnutí přes dva tisíce metrů čtverečních. Můžeme hádat proč. Výše zmíněnému charakteru místa odpovídá i skutečnost, že jsou urbanisticky akcentovány významné veřejné budovy.

Karlovu náměstí až dosud dominovala radnice a kostel sv. Ignáce. Tyto významově podložené dominanty byly přehlušeny stavbou, kterou není důvod ve struktuře města zdůrazňovat. Její předimenzované měřítko udělalo z protější ušlechtilé novorenesanční budovy Vysokého učení technického trpaslíka a tím ji architektonicky znehodnotilo.

Celé průčelí do Resslovy ulice je učebnicovým příkladem špatného řešení včetně nezvládnutého přechodu na navazující secesní budovu školy. Jeho nejcitelnější vadou je půdorysné vysunutí pater na úkor průhledu ke Karlovu náměstí. Vystrčení nároží novostavby do ulice zničilo významnou pohledovou osu. Nad rozlitým mlékem a téměř dostavěnou budovou je pozdě plakat. Není pozdě si však uvědomit, že podoba stavby je určována dávno předtím, než se začne stavět, a že nejvíce je ovlivněna zadáním, které formuluje stavebník, nikoliv architekt. Bylo by dobré se z trpké zkušenosti Karlova náměstí poučit a realizaci dalších podobných přehmatů zarazit, dokud je čas.
MILOŠ SOLAŘ, Autor je spolupracovníkem redakce

Pohled na hotové centrum podle architektů od Vyšehradské ulice. (8. února 2001)

Dům stavějí američtí architekti pro chicagskou společnost Golup-Europe L.C.C. (8. února 2001)

Studie nové budovy na křižovatce Karlova náměstí a Resslovy ulice s názvem Charles Square Center. (8. února 2001)

Průřez budovou centra podle architektů. (8. února 2001)

Plán prvního patra budovy centra. (8. února 2001)

Devítipatrová administrativní budova Charles Square Center, jejíž základní kámen byl postaven ve čtvrtek, vyroste do července příštího roku na Karlově náměstí. (8. února 2001)

Příčinou stavby je uzavření výstupu z vestibulu metra směrem na Karlovo náměstí. (8. února 2001)

Komplex, který vyrostl na Karlově náměstí, je sice úspěšná a pro mnohé praktická stavba, památkáři a architekti však tento názor nesdílejí. Podle nich narušuje urbanistický charakter této oblasti. (12. úrona 2002)

Autoři: ,

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

Do restaurace Šeberák opět přišli lidé. O víkendu se chystá otevřít další bar

Do pražské restaurace Šeberák v pátek opět dorazili lidé. Podnik se poprvé otevřel navzdory zákazu již ve čtvrtek....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva parametry se zhoršily. Není jasné, zda už rozvolníme, řekl Hamáček

Počty nakažených a další parametry hodnotící epidemii covidu-19 neklesají tak rychle, jak by si všichni přáli, řekl...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

První covidový advent: žádné rozsvěcování stromků, zpěv, ani setkávání

Žádné hromadné akce, slavnosti nebo veselí ve více než šesti lidech. V Česku platí čtvrtý stupeň protiepidemického...

Eva Dudová: Pomáhání mě nadchlo tak, že mi bylo blbý brát za práci peníze

Seriál Před třemi lety Eva Dudová založila projekt Přestupní stanice - obchod s oblečením, kde zaměstnává lidi bez domova....

Tajné večírky se pořádají po Praze pravidelně, už od zářijových restrikcí

Policie ve sklepení klubu v pražské Anenské ulici rozpustila nelegální párty, kde bylo přes sto lidí. Podobné akce se...

Roušky mohou v zimě zdražit, ne ale tak nesmyslně jako na jaře, míní výrobce

Ceny roušek v zimě zřejmě narostou až o 20 procent, odhaduje v rozhovoru pro iDNES.cz jednatelka liberecké firmy Nano...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...