Skauti našli chlapce z Palachova pohřbu. Po Červenáčkovi házel kostky

  18:16aktualizováno  18:16
Netrvalo ani týden, aby se vyřešila padesátiletá záhada. Skautům se po internetové výzvě přihlásil muž, jehož fotografie z roku 1969 byla v mnoha klubovnách. Na ní je zachycen chlapec, který třemi vztyčenými prsty vzdává hold při pohřbu Jana Palacha. Skautským pozdravem zdravil státní vlajky, řekl nyní v rozhovoru.

Mladý skaut Vladimír při pohřbu upáleného studenta Jana Palacha (25. ledna 1969) | foto: Miloň Novotný CC-BY-SACreative Commons

Fotografie neznámého skauta, který při pohřbu Jana Palacha vzdává hold třemi vztyčenými prsty, visela v řadě skautských kluboven. Kdo je chlapcem ze snímku, však skauti roky nevěděli. Až do tohoto týdne.

„V neděli večer jsme dali výzvu na sociální sítě a v pondělí už jsme měli první reakce,“ řekla portálu iDNES.cz mluvčí skautů Barbora Trojak. Na základě internetové výzvy se jim v úterý ozvalo několik dávných spolužáků a manželka skauta z pohřbu.

Stejně tak zvonil telefon i u doma u pana Vladimíra, jak se skaut z fotky jmenuje. O pátrání mu volal vnuk se slovy „dědo, oni tě hledají“. Podle Trojak nebylo pochyb o tom, že Vladimír je chlapcem z fotografie. „Ozvalo se víc lidí, kteří říkali stejnou věc. Takže se to takhle poskládalo dohromady a byli jsme si dost jistí,“ vypověděla.

16.ledna 2019 v 12:58, příspěvek archivován: 18.ledna 2019 v 11:43

VÍTE PRVNÍ: Nalezli jsme malého skauta z fotografie z pohřbu Jana Palacha. Setkali jsme se s ním dnes ráno a rozhovor přineseme v nejbližších dnech. Další rozhovory si pan Vladimír nepřeje poskytovat. Děkujeme všem za pomoc s pátráním, byly vás tisíce! #skaut #palach50 https://t.co/hhmd2tZG6O

Ve středu pak skauti muže i navštívili. „Ve chvíli, kdy nám ukázal svoji skautskou průkazku, na které si je velmi podobný, už to bylo úplně jasné,“ uvedla Trojak. Vladimír se s nimi podělil o své vzpomínky na Palachův pohřeb.

„Šli jsme na ten pohřeb tak nějak automaticky, táta ani jinak nedal. Mezi Rudolfinem a Právnickou fakultou je taková ulička, u Židovského hřbitova, stáli jsme tam dlouhou dobu a najednou se smuteční průvod objevil zpoza rohu a šel směrem k nám. V jeho čele nesl nějaký student státní vlajku a já jako správný skaut musel pozdravit,“ uvedl Vladimír v rozhovoru pro portál Skaut.cz.

Fotogalerie

„A pak jsem zdravil ještě dlouho, protože než ten průvod prošel, to trvalo, to byla samá státní vlajka. Toho studenta s vlajkou vidím v podstatě před očima pořád, když vyšel zpoza toho rohu, bylo to pro mě něco monumentálního. Zbytek toho průvodu se mi ve vzpomínkách ztrácí,“ dodal Vladimír.

Přestože mu v době Palachova pohřbu bylo 13 let, už tehdy vnímal, proč se student filozofické fakulty upálil. Horší podle něj bylo, že i tento obětavý čin s národem mnoho neudělal. Svědomí národa se dle skauta na chvíli pohnulo, ale po chvíli vše vyšumělo a život šel dál tak, jak asi Palach nechtěl.

Identita chlapce z fotky byla dlouho záhadou také kvůli tomu, že Vladimír nestál o žádnou popularitu. „Nechtěl být poznáván. Z toho vychází i fakt, že nechtěl mluvit s nikým jiným, než s námi. Považoval za takovou svojí povinnost, že to řekne nám a že se ta záhada vysvětlí,“ řekla Trojak.

Fotografie se v roce 1969 objevila v tuzemských i zahraničních médiích. Později dokonce zdobila obálku knihy Jan Palach ´69 od historika Petra Blažka. Jak skautům řekl, titulku má Vladimír vyvěšenou doma. 

Jan Palach

Setkání mluvčí označila za velmi příjemné. Vladimír jim kromě povídání také ukázal svůj skautský archiv. „Má ho krásně uspořádaný, všechny památky úhledně nalepené do takové kroniky. Dokonce i třeba svůj skautský šátek má schovaný,“ uvedla Trojak.

Skamene pod palbou dlažebních kostek

Jednou informací Vladimír skauty překvapil. Kromě toho, že se „proslavil“ fotografií, mihl se i v seriálu o Rychlých šípech. Mezi skauty si filmaři vybírali děti do seriálu Záhada hlavolamu a Vladimír byl jedním z těch vybraných. A zahrál si tak jednoho z Vontů ze Stínadel, kam se Rychlé šípy vydávali.

„Pamatuju si, jak jsme jako Vontové měli házet po Červenáčkovi gumové dlažební kostky, ale nesměli jsme se ve skutečnosti trefit. A režisér Hynek Bočan se na nás pak zlobil, protože v každém záběru samozřejmě někdo toho Romana Skamene opravdu zasáhl. Točili jsme to asi nadvanáctkrát!“ popsal skaut své vzpomínky na natáčení.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Kvůli nedostatku srážek hrozí vznik požárů, výstraha platí do odvolání

Požár pole u Těchlovic na Tachovsku

Meteorologové očekávají, že slunečné a suché počasí bude pokračovat. Od sobotní půl jedenácté dopoledne proto pro celou...

Úředníci zmrazili miliardy za Škodu Transportation, šly na anonymní účty

Škoda Vagonka vyslala na koleje vlakové jednotky, které znají miliony Čechů,...

Úřady zmrazily tři z osmi miliard korun, které inkasovala kyperská společnost CEIL za prodej firmy Škoda...

Babiš: Kdyby mě obžalovali, nerezignoval bych. Je to politický proces

Premiér Andrej Babiš oznámil na Pražském hradě jména dvou nových ministrů. (10....

Termín rozhovoru s Andrejem Babišem se několikrát posouval. Nakonec k němu došlo krátce předtím, než premiér rozeslal...

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na iDNES.cz