Skauti našli chlapce z Palachova pohřbu. Po Červenáčkovi házel kostky

  18:16aktualizováno  18:16
Netrvalo ani týden, aby se vyřešila padesátiletá záhada. Skautům se po internetové výzvě přihlásil muž, jehož fotografie z roku 1969 byla v mnoha klubovnách. Na ní je zachycen chlapec, který třemi vztyčenými prsty vzdává hold při pohřbu Jana Palacha. Skautským pozdravem zdravil státní vlajky, řekl nyní v rozhovoru.

Mladý skaut Vladimír při pohřbu upáleného studenta Jana Palacha (25. ledna 1969) | foto: Miloň Novotný CC-BY-SACreative Commons

Fotografie neznámého skauta, který při pohřbu Jana Palacha vzdává hold třemi vztyčenými prsty, visela v řadě skautských kluboven. Kdo je chlapcem ze snímku, však skauti roky nevěděli. Až do tohoto týdne.

„V neděli večer jsme dali výzvu na sociální sítě a v pondělí už jsme měli první reakce,“ řekla portálu iDNES.cz mluvčí skautů Barbora Trojak. Na základě internetové výzvy se jim v úterý ozvalo několik dávných spolužáků a manželka skauta z pohřbu.

Stejně tak zvonil telefon i u doma u pana Vladimíra, jak se skaut z fotky jmenuje. O pátrání mu volal vnuk se slovy „dědo, oni tě hledají“. Podle Trojak nebylo pochyb o tom, že Vladimír je chlapcem z fotografie. „Ozvalo se víc lidí, kteří říkali stejnou věc. Takže se to takhle poskládalo dohromady a byli jsme si dost jistí,“ vypověděla.

16.ledna 2019 v 12:58, příspěvek archivován: 18.ledna 2019 v 11:43

VÍTE PRVNÍ: Nalezli jsme malého skauta z fotografie z pohřbu Jana Palacha. Setkali jsme se s ním dnes ráno a rozhovor přineseme v nejbližších dnech. Další rozhovory si pan Vladimír nepřeje poskytovat. Děkujeme všem za pomoc s pátráním, byly vás tisíce! #skaut #palach50 https://t.co/hhmd2tZG6O

Ve středu pak skauti muže i navštívili. „Ve chvíli, kdy nám ukázal svoji skautskou průkazku, na které si je velmi podobný, už to bylo úplně jasné,“ uvedla Trojak. Vladimír se s nimi podělil o své vzpomínky na Palachův pohřeb.

„Šli jsme na ten pohřeb tak nějak automaticky, táta ani jinak nedal. Mezi Rudolfinem a Právnickou fakultou je taková ulička, u Židovského hřbitova, stáli jsme tam dlouhou dobu a najednou se smuteční průvod objevil zpoza rohu a šel směrem k nám. V jeho čele nesl nějaký student státní vlajku a já jako správný skaut musel pozdravit,“ uvedl Vladimír v rozhovoru pro portál Skaut.cz.

Fotogalerie

„A pak jsem zdravil ještě dlouho, protože než ten průvod prošel, to trvalo, to byla samá státní vlajka. Toho studenta s vlajkou vidím v podstatě před očima pořád, když vyšel zpoza toho rohu, bylo to pro mě něco monumentálního. Zbytek toho průvodu se mi ve vzpomínkách ztrácí,“ dodal Vladimír.

Přestože mu v době Palachova pohřbu bylo 13 let, už tehdy vnímal, proč se student filozofické fakulty upálil. Horší podle něj bylo, že i tento obětavý čin s národem mnoho neudělal. Svědomí národa se dle skauta na chvíli pohnulo, ale po chvíli vše vyšumělo a život šel dál tak, jak asi Palach nechtěl.

Identita chlapce z fotky byla dlouho záhadou také kvůli tomu, že Vladimír nestál o žádnou popularitu. „Nechtěl být poznáván. Z toho vychází i fakt, že nechtěl mluvit s nikým jiným, než s námi. Považoval za takovou svojí povinnost, že to řekne nám a že se ta záhada vysvětlí,“ řekla Trojak.

Fotografie se v roce 1969 objevila v tuzemských i zahraničních médiích. Později dokonce zdobila obálku knihy Jan Palach ´69 od historika Petra Blažka. Jak skautům řekl, titulku má Vladimír vyvěšenou doma. 

Jan Palach

Setkání mluvčí označila za velmi příjemné. Vladimír jim kromě povídání také ukázal svůj skautský archiv. „Má ho krásně uspořádaný, všechny památky úhledně nalepené do takové kroniky. Dokonce i třeba svůj skautský šátek má schovaný,“ uvedla Trojak.

Skamene pod palbou dlažebních kostek

Jednou informací Vladimír skauty překvapil. Kromě toho, že se „proslavil“ fotografií, mihl se i v seriálu o Rychlých šípech. Mezi skauty si filmaři vybírali děti do seriálu Záhada hlavolamu a Vladimír byl jedním z těch vybraných. A zahrál si tak jednoho z Vontů ze Stínadel, kam se Rychlé šípy vydávali.

„Pamatuju si, jak jsme jako Vontové měli házet po Červenáčkovi gumové dlažební kostky, ale nesměli jsme se ve skutečnosti trefit. A režisér Hynek Bočan se na nás pak zlobil, protože v každém záběru samozřejmě někdo toho Romana Skamene opravdu zasáhl. Točili jsme to asi nadvanáctkrát!“ popsal skaut své vzpomínky na natáčení.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Babiš chce smlouvu s ČEZ kvůli novému jadernému bloku, ne vládní garanci

Ilustrační snímek

Přetahovaná o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku, kde jde o stovky miliard korun, vstupuje do nové fáze....

Babiš vidí požadavek KSČM na schodek 30 miliard jako zvláštní, Filip se diví

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Premiér a šéf Andrej Babiš chce s lídrem KSČM Vojtěchem Filipem jednat jen o rozpočtu na příští rok. Požadavek...

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Najdete na iDNES.cz