Odpůrci vystrojili pohřeb sKartě, její rušení potrvá ještě půl roku

  15:10aktualizováno  15:10
S sKartou pro výplatu sociálních dávek se před ministerstvo práce a sociálních věcí přišli rozloučit její odpůrci, kteří jí vystrojili pohřeb se všemi náležitostmi, smuteční hudbou, rakví a černými kostýmy. Zákon, který sKartu ruší, začal platit právě 1. října. Faktický zánik sKaret bude ale trvat ještě půl roku a bude stát 5 milionů korun.

Zinscenovaný pohřeb sKaret před Ministerstvem práce a sociálních věcí. (1. října 2013) | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

"Konec sKaret velmi vítáme. Pro nás to byl velký problém," řekl na pohřbu sKarty šéf Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. Pohřeb sKarty byl zároveň předvolební akcí lidovců, za něž Krása kandiduje.

Karty, které měly sloužit k výplatě sociálních dávek, nyní vlastní přes 277 tisíc lidí. Všichni držitelé karet dostanou během listopadu od úřadu práce informace, co mají dělat. Jeho návštěvě se paradoxně nevyhnou hlavně zdravotně postižení. Faktické rušení sKarty bude trvat do 30. dubna 2014. V tuto chvíli není třeba, aby lidé chodili na úřady a zjišťovali, co mají dělat. V listopadu úřad práce pošle informativní dopis všem vlastníkům sKarty a vysvětlí, jak postupovat.

"Cílem je, aby se vše odehrálo maximálně plynule a lidé zbytečně nemarnili čas na úřadech," vysvětlil ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček. Podle generální ředitelky úřadu práce Marie Bílkové se bude zohledňovat především to, aby rušení sKarty neovlivnilo výplatu samotných dávek.

Projekt sKaret přežil jen rok

Projekt sKaret prosadil bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Měly sjednotit systém vydávání sociálních dávek a uspořit provozní náklady státu na jejich vyplácení.

Úřady práce sKarty vydávaly od července 2012. Držitelům karet byl u České spořitelny zřízen účet, který slouží výhradně k výplatě a čerpání dávek.

Kartu nyní vlastní 277 421 lidí. Do konce srpna 2013 vyplatil úřad práce jejím prostřednictvím přes 2,3 milionu dávek v hodnotě přesahující 12,8 miliardy korun.

Projekt byl však dlouhé měsíce předmětem sporů mezi koalicí a opozicí. Kritizovala jej také řada organizací, úřadů, včetně úřadu ombudsmana.

Prezident Miloš Zeman podepsal zákon, který definitivně ruší kritizované sKarty, 17. září 2013.

Nejméně se změna dotkne lidí, kteří si dosud přeposílali peníze z účtu sKarty na svůj bankovní účet (od dubna 2014 dostanou peníze na svůj účet přímo) a těch, kteří sKartu vlastní, ale jejím prostřednictvím žádné dávky nepobírají. V tomto případě není nutné úřadu práce cokoli oznamovat.

Mlčící dostanou složenku

Jiné to je, jestliže lidé prostřednictvím sKarty vybírají hotovost v bankomatu nebo platí kartou v obchodech. "V tom případě bude nutné, aby nejpozději do 31. ledna 2014 osobně, nebo písemně, oznámili příslušnému kontaktnímu pracovišti úřadu práce, jakým způsobem chce v budoucnu dávky dostávat: jestli na účet, nebo poštovní poukázkou," vysvětlilo ministerstvo v tiskové zprávě.

Pokud příjemce dávek zvolí složenku, úřad ověří i adresu, na kterou bude dávky posílat. Složenka se stane výchozím kanálem pro příjem peněz i pro ty lidi, kteří úřadu nesdělí, jak chtějí dávky vyplácet. Za jejich adresu úředníci určí tu, ze které s úřadem nejčastěji komunikují, tedy obvykle trvalého či hlášeného pobytu.

Na zapracování nahlášených změn bude mít úřad práce dva měsíce. Do té doby, nejpozději však do konce března 2014, bude peníze vyplácet skrze sKarty.

Osoby se zdravotním postižením si musí pro nový průkaz

Pro zdravotně postižené, kterým slouží speciální sKarta zároveň jako průkaz osoby se zdravotním postižením, je rozhodné datum 30. dubna 2014. Tehdy bez ohledu na uvedenou platnost tyto karty končí. Jejich majitelé si tak musí na příslušném kontaktním pracovišti úřadu práce zajistit výměnu dokladu za průkaz ZP, ZTP, ZTP/P a změnu ve způsobu výplaty dávek.

"Není nutné, aby lidé se zdravotním postižením už nyní chodili na úřad práce. Stačí, když tak učiní poté, co je příslušná pobočka vyzve, aby se dostavili kvůli výměně průkazu. Pak už ale doporučujeme, aby nenechávali vše až na poslední chvíli a vyhnuli se tak zbytečnému a dlouhému čekání ve frontách,“ říká Bílková.

Podle předsedy Národní rady zdravotně postižených Václava Krásy zrušení sKaret ulehčí samotným příjemcům dávek i státní správě. "Sníží se zátěž úřadů práce. Jeho pracovníci se budou moci věnovat své práci, tedy vyhledávání práce nezaměstnaným a lidé nebudou muset povinně otevírat účty u České spořitelny a dávky budou dostávat na své účty nebo složenkou," řekl Krása iDNES.cz.

Ministerstvo práce předpokládá, že ukončení systému sKaret vyjde stát na 5,24 milionu korun, z toho tři miliony bude stát vydávání nových průkazů pro zdravotně postižené. Zbývající náklady se týkají informačních dopisů a poštovného.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Rumun si za vraždu Ukrajinky odpyká 19 let, součást trestu je i vyhoštění

Marius Vasilica Ailieseie u soudu v Liberci (20. března 2018).

Rumun Marius Vasilica Ailiesei si odpyká 19 let vězení za vraždu mladé Ukrajinky, kterou ubodal v Liberci. Byla to...

Stromy na Vinohradech musely ustoupit hřišti, lidé poslední z nich brání

Fotografie posledního javoru.

Na místě bývalé komunitní zahrady plánuje vedení radnice Prahy 2 postavit dětské hřiště. Místním obyvatelům se nelíbí,...

Nakažených klíšťovou encefalitidou je už 65. Za měsíc jich je čtyřnásobek

Hladové klíště připravené zaútočit na teplokrevné zvíře nebo člověka. Potřebuje...

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo zatím 65 lidí. O měsíc dřív přitom Státní zdravotní ústav registroval...

Najdete na iDNES.cz