Skandály v kampani vnímají voliči jako karneval. Tváře zastínily program

  12:32aktualizováno  12:32
Strany už i před komunálními volbami "prodávají" víc tváře než program. To je největší překvapení končící kampaně, shodli se politolog Jan Kubáček i šéf STEM Jan Hartl. "Skandály, které se objevily, už podle mě voliči vnímají jako jakýsi nezbytný jarmark, karneval, který nesmí chybět, ale moc toho neovlivní," míní Kubáček.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Pokud by voliči měli jiný názor a vyškrtávali ze svého "soukromého seznamu" sympatií politiky a strany, kterým se nevyhnuly aféry, i tentokrát by se dost ztenčil.

Ministr dopravy Vít Bárta hovoří na tiskové konferenci 24. září v Plzni po jednání na krajském úřadě.S výjimkou aféry kolem sledování politiků ODS před několika lety v Praze, do kterého byla podle zjištění MF DNES namočena detektivní agentura ABL, ale neměly větší než regionální rozměr. Dva ministři za Věci veřejné - klíčový politik strany, ministr dopravy Vít Bárta i ministr školství Josef Dobeš - působili dříve v ABL a pokud by i po volbách aféra eskalovala, může to rozdrolit současnou vládní většinu 118 poslanců ve Sněmovně.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Větší problém se nevyhnul ani druhé vládní straně TOP 09, která kvůli velkým sporům v Liberci úplně rozprášila místní buňku a ani v tomto městě nepůjde do komunálních voleb. "To je ale typ problému, který bude mít jen regionální dopad," řekl Hartl. Podobný názor má i Kubáček.

Velký souboj o Prahu: nová tvář Svoboda versus nová tvář Tůma

Velký důraz dávají strany v komunálních volbách na Prahu, kterou může po vzniku TOP 09, která ukrojila velkou část podpory ODS, potkat velké politické zemětřesení. Právě na Praze se dá ukázat, jak strany zvýraznily roli tváří, které hodně zastínily konkrétní program.

Tyto billboardy se Zdeňkem Tůmou už v pražských ulicích jsou, další se objeví během října.

Když TOP 09 vytáhla jako svého kandidáta na primátora bývalého šéfa centrální banky Zdeňka Tůmu, v ODS vypuklo zděšení a dlouho hledala novou, nezdiskreditovanou tvář, která by se s ním mohla poměřovat. Nakonec strana vsadila na lékaře Bohuslava Svobodu, jemuž dal plnou podporu premiér Petr Nečas. A Svoboda teď o své ODS říká: "Pacient poznal, že je nemocný, ale začal se intenzivně léčit."

"Na voliče může mít jeho nasazení vliv, ale s tím, že se ODS mění, nastoupila strana relativně pozdě," míní politolog Kubáček. Velká rivalita mezi ODS a TOP 09, které se přetahují o dominanci na pravici, může mít přitom rozuzlení, že se obě strany po komunálních volbách dohodnou na koalicích, kde to půjde.

Kandidát ODS na pražského primátora Bohuslav Svoboda.

Nečas předpokládá, že se to stane i třeba v Českých Budějovicích, kde místní TOP 09 deklarovala, že nepůjde do koalice s ODS, protože je podle ní propojená s různými zájmovými skupinami. "Ve chvíli, kdy se uzavřou volební místnosti, tak si troufám říci, že i TOP 09 bude uvažovat jinak," prohlásil dnes premiér a předseda ODS Nečas.

Poněkud zabržděná kampaň ČSSD. A prostořeký Poche

Kampaň opoziční ČSSD byla o dost méně výrazná než před volbami do Sněmovny. Jednak proto, že na nich strana hodně finančně vykrvácela. A pak také proto, že se hodně snažila, aby tentokrát nebyla "paroubkovská".

"Výslovně jsem si přál, aby byla méně radikální hesla a aby bylo také méně sytě oranžové," přiznal Jiří Dienstbier, ne tolik okoukaný politik, jehož strana nabídla jako svého kandidáta na primátora hlavního města a který má ambici i na kariérní postup uvnitř ČSSD.

Strana se v průběhu kampaně jasně přidala na stranu demonstrujících státních zaměstnanců, odmítla vládní reformy a voliče se snaží burcovat, že když získá ČSSD 12 křesel v Senátu, bude brzdit plány Nečasovy vlády. "Senát ale nemůže zastavit reformní plány vlády," zdůraznil ještě dnes, den před volbami premiér.

I sociální demokraté museli zahlazovat aféry - jednu kolem billboardu v Mostu, kde její kandidát Karel Novotný hlásal: "Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domově národnostní většinou?" Po delším dohadování s pražskou centrálou, které vadil smysl sloganu kritizující menšiny (v kontextu Mostu hlavně Romy), se heslo změnilo na neutrálnější "Stejná pravidla pro všechny".

Kontroverzní předvolební billboard mostecké ČSSD, který někteří kritizují pro jeho nacistickou rétoriku.

Své straně moc nepomohl ani místopředseda pražské ČSSD Miroslav Poche, který nasypal skrytě do stranické pokladny 200 tisíc korun od Pražské energetiky a peníze rozepsal na fiktivní členské příspěvky. O stranickou funkci přišel, ale na kandidátce ho strana nechala.

"Všechny tyto věci, o kterých se před každými volbami píše, vnímají voliči jako nezbytnou součást volebního boje, ale jejich výsledky to podle mého názoru moc neovlivní," míní politolog Jan Kubáček.

Stejně jako před volbami do Sněmovny, i tentokrát se do jejich průběhu pokouší promluvit občanské sdružení Vyměňte politiky. Ve spolupráci se známými herci a zpěváky natočilo spoty, v nichž lidi burcuje, aby přišli volit a pomohli vyměnit "kmotry".

"Když se podíváme na to, co nám lidé odpovídají v průzkumech, tak asi 15 procent přiznává, že na jejich rozhodování má kampaň vliv," hodnotí dopad kampaně na rozhodování voličů šéf STEM Jan Hartl.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pošťačka prý zvonila. Lidé naráží při reklamaci na „tvrzení proti tvrzení“

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

Balíky do ruky a jejich doručování je pro Českou poštu problém. Naposledy si na to stěžovali nejen klasičtí klienti,...

Hejna čápů se na cestě do Afriky zastavila na Moravě. Kvůli hrabošům

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou přemnožení hraboši,...

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Najdete na iDNES.cz