Tlačenice na post šéfa KSČM. Filip, europoslankyně Konečná i Ondráček

  8:17aktualizováno  8:17
Poprvé po 28 letech má KSČM reálnou příležitost mít vliv na vládní politiku. Na jejich sobotní sjezd v Nymburku dorazí prezident Miloš Zeman. Bude to poprvé po revoluci v roce 1989, kdy hlava státu promluví na sjezdu strany, která navazuje na někdejší KSČ. Na post šéfa strany bylo nominováno deset lidí.

Dosavadní vedení KSČM. V sobotu v Nymburku si strana zvolí nové. | foto: ČTK

Největší šanci má trojice - současný předseda Vojtěch Filip, europoslankyně Kateřina Konečná a představitel radikálního křídla strany Josef Skála. Mezi navrženými kandidáty jsou i poslanec Zdeněk Ondráček.

Jeho zvolení do čela parlamentní komise pro kontrolu GIBS vyvolalo demonstrace po celé zemi, protože Ondráček jako tehdy mladý policista zasahoval v roce 1989 proti demonstracím proti komunistickému režimu.

Znovuzvolený předseda KSČM Vojtěch Filip na sjezdu strany v Praze

Vojtěch Filip

Filip, který je představitelem pragmatičtějšího křídla strany, dal svou funkci k dispozici po mizerném výsledku v říjnových volbách do Sněmovny, kdy za 7,76 procenta hlasů získali komunisté jen 15 poslanců.

Dokázali to ale velmi dobře zúročit, protože začali v parlamentu spolupracovat s vítězným hnutím ANO Andreje Babiš a nyní směřují k toleranci Babišovy vlády. Buď menšinové koaliční se sociálními demokraty, nebo jednobarevné ANO. Je to velký paradox. Ačkoli měla KSČM loni nejchatrnější volební výsledek po pádu komunistického režimu, může mít zásadní vliv na vládu.

Dosavadní předseda Vojtěch Filip dokázal i po dvanácti letech ve funkci získat nejvíc nominací na předsedu a je favoritem volby. Díky kooperaci s ANO a s hnutím SPD Tomia Okamury vyjednal pro sebe post místopředsedy Sněmovny a komunisté získali i křeslo šéfa vlivného rozpočtového výboru pro Miloslavu Vostrou či mandátového a imunitního výboru pro Stanislava Grospiče.

Josef Skála, vyzyvatel Vojtěcha Filipa v boji o post předsedy KSČM

Josef Skála

Druhý největší počet nominací na post předsedy z okresů získal představitel radikálního křídla strany Josef Skála. „Já si těžko dovedu představit, že bychom tolerovali vládu, která bude vysílat vojska do zahraničí, do nějakých válek bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN,“ řekl iDNES.cz.

Kritizoval také vyhoštění ruských diplomatů z Česka po útokem nervově paralytickou látkou novičok na dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. „Agrese proti Sýrii nemůže nebýt velké téma při jednání s ANO,“ uvedl Skála.

Třetí kandidátkou s reálnou šancí zaútočit na Filipův post je sedmatřicetiletá europoslankyně Kateřina Konečná. „Nesmíme se bát a nesmíme ani uhýbat, což jsme doteď dělali až příliš často,“ uvedla Konečná.

Kateřina Konečná (KSČM)

Kateřina Konečná

KSČM podle ní musí vědět, co má říkat zadluženým rodinám, musí vědět, co má říct matkám samoživitelkám, a musí podle Konečné vědět, co má dělat pro to, aby se lidé necítili osamoceni. „Je to mladá, energická žena,“ řekl o ní jeden z kandidátů na šéfa strany Leo Luzar.

Více než tři stovky delegátů budou vybírat i místopředsedy. Zájem o tento post má 25 uchazečů. Jednodenní sjezd se odehraje za dohledu policie, a to nejen kvůli tomu, že do Nymburka dorazí prezident Miloš Zeman. Na poledne svolali před místo sjezdu, Obecní dům v Nymburku, demonstraci odpůrci KSČM.


  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Mezi oběťmi bylo 38...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Zeman slíbil zveřejnění zdravotní dokumentace, abdikovat kvůli zdraví nebude

Prezident Miloš Zeman řekl, že Ústřední vojenská nemocnice zveřejní ve čtvrtek jeho zdravotní dokumentaci. Nemocnice...

Vražedkyni propuštěnou kvůli těhotenství stíhá policie za křivé obvinění

Policisté v Lomnici nad Popelkou v úterý zadrželi odsouzenou vražedkyni Petru Janákovou, nyní Novou, která byla letos v...

Lidé budou smět dva víkendy do Jeleního příkopu, který Hrad uzavřel

Pražský hrad u příležitosti oslav státních svátků otevře veřejnosti na dva podzimní víkendy Jelení příkop, který je...

Vyznamenání budou bez Kalouska, Fialy nebo Pirátů. Chybět bude i Petříček

Politická sestava nebude kompletní na předávání státních vyznamenání ani letos. Chybět budou zejména zástupci pravice,...

Najdete na iDNES.cz