Sobotka nemá soupeře, ale ČSSD už bude bojovat i o jeho možného nástupce

  11:00aktualizováno  11:00
Na „místo činu“, na brněnské výstaviště, kde před šesti lety těsně porazil Michala Haška a stal se předsedou ČSSD, se v pátek vrátí premiér Bohuslav Sobotka. Jeho role je na první pohled snazší, tentokrát nemá soupeře. Boj bude ale o místo za ním, což by již na podzim mohl být nový lídr strany. Porvou se o to Milan Chovanec a Jeroným Tejc.

Premiér Bohuslav Sobotka a první místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

„Ještě můžeme vše zvrátit, Andrej Babiš se přece porazit dá. Prosím nepanikařme,“ obrátil se na delegáty sjezdu sociální demokracie ministr vnitra a současná stranická dvojka Milan Chovanec. „Volební výsledky v posledních letech nebyly příliš oslnivé a já bych rád přispěl ke změně sociální demokracie,“ řekl jeho soupeř pro volbu prvního místopředsedy, poslanec Jeroným Tejc.

Paradoxně před čtyřmi lety, vzápětí po volbách, oba zamířili za prezidentem Milošem Zemanem do Lán a den poté se část strany neúspěšně pokusila Sobotku svrhnout. A cesty obou se rozešly.

Zatímco Chovanec se po ohlasech ve straně i veřejnosti přidal na Sobotkovu stranu, na níž je doteď, Tejc zůstal jedním z nejviditelnějších představitelů vnitrostranické opozice. A jako jediný si troufl kandidovat alespoň na post stranické dvojky, když už nikdo z odpůrců premiéra před sjezdem nenašel odvahu postavit se premiérovi. Ten před sjezdem dostal podporu ve všech krajích, s výjimkou Jihočeského, kde vládne další z účastníků schůzky v Lánech Jiří Zimola.

Sobotka jde do volby šéfa strany s tím, že ČSSD ztrácí ve všech průzkumech na hnutí ANO Andreje Babiše zhruba deset procent. Přesto šéf strany říká, že ambicí strany musí být na podzim volby vyhrát a získat znovu pozici premiéra. V pozici „juniorního partnera“ se mu znovu do koalice s ANO nechce a jako správnou cestu nevidí ani koalici s pravicovými stranami proti Babišovi. Sobotka spoléhá na to, že voliči ještě mohou změnit preference a pomoci jeho straně.

„Já si myslím, že koaliční spolupráce nám umožnila splnit velkou část volebního programu, se kterým sociální demokracie do voleb kandidovala, ukázalo se to na celé řadě případů a celé řadě hlasování. My jsme ten program dokázali prosadit jenom proto, že jsme byli nejsilnější součástí této koalice,“ řekl premiér k vládě s hnutím ANO a křesťanskými demokraty.

„Tu spolupráci hodnotím jako dobrou, České republice to dalo stabilitu, lidé dnes mají lepší podmínky pro svůj život, než měli před třemi lety, to je pro každou vládu rozhodující,“ zhodnotil spolupráci s Babišovým hnutím a s KDU-ČSL. Problém vidí v tom, jak napsal v písemné zprávě pro sjezd, že nedůvěra k tradičním stranám pravého i levého středu v liberálních demokraciích nabývá kritických rozměrů.

Strana podle Sobotky musí do středu zájmu vrátit diskusi o spravedlivém zdanění. Proto už přišla s tím, že obnoví více pásem daně z příjmu fyzických osob, více zdaní zhruba 600 stovek největších firem v zemi a také banky. ČSSD podle něj musí bránit privatizaci veřejných služeb, zaměřit se na téma ochrany spotřebitele a cílit na své tradiční voliče - zaměstnance, lidi s nižšími a středními příjmy, seniory a rodiny s dětmi. Záměrně stranou Sobotka dal boj o prezidenta, protože se chce soustředit na souboj s Babišem a především dobře ví, že ve straně má velké množství Zemanových přívrženců, i kdyby tlačil někoho jiného. O prezidentském kandidátovi s podporou strany má rozhodnout referendum, které ovšem velmi snadno může vyhrát Zeman.

Pozici místopředsedy už nebude na sjezdu v Brně obhajovat Martin Starec, který se v únoru ujal nové funkce ekonomického ředitele. Nominace na pokračování mezi místopředsedy získali ministryně práce Michaela Marksová, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová i šéf Sněmovny Jan Hamáček. Do ve vedení by se nově mohli dostat volební manažer strany Jan Birke, který chce ale tuto práci dělat jen s tandemem Sobotka - Chovanec v čele ČSSD, a náměstek pražské primátorky Petr Dolínek, který se v tlačenici na post místopředsedů pokusí nahradit ve funkci Tesku Arnoštovou. Jednu nominaci do nejužšího vedení ČSSD má i poslanec Jaroslav Foldyna z Ústeckého kraje.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Albánské dobrodružství ČEZ končí, podezření z údajné korupce se neprokázalo

Ilustrační snímek

Vyšetřování převodu více než 200 milionů korun z účtů energetické společnosti ČEZ na konto kosovského lobbisty Nue...

Pozitiva Evropské unie převažují, řekl Babiš. Podpořil Jourovou, odmítl euro

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová se zúčastnili v Černínském...

„Musíte být hrdí a pyšní,“ nabádal premiér Andrej Babiš při projevu k českým velvyslancům. Podle něj mají pracovat na...

V Jáchymově otevřeli důlní štolu, připomíná hornickou minulost lázní

V Jáchymově otevřeli expozici důlní techniky uranových dolů. Lázně dnes stojí...

Nová venkovní expozice důlní techniky v těsném sousedství jáchymovského Lázeňského centra Agricola připomíná...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz