Na hřebenech Krušných hor zuří orkán, meteorologové varují před náledím

  6:52aktualizováno  18:31
V západních Čechách přibývá nehod způsobených větrným počasím. Policie doporučuje řidičům nevyjíždět. Na hřebenech Krušných hor vítr dosáhl intenzity orkánu. Komplikace v dopravě jsou i v jiných částech země. Podle výstrahy meteorologů hrozí v celé ČR do sobotního rána náledí.

Policie v Karlovarském kraji v pátek večer uzavřela další hlavní silnici mezi Plzeňským a Karlovarským krajem. Kvůli dvěma zapadlým nákladním automobilům nyní nelze jezdit po silnici I/21 mezi Drmoulem a Trstěnicemi na Chebsku. Naopak s velkou opatrností je už průjezdný hlavní tah mezi Plzní a Karlovými Vary, silnice I/20, která byla na několik hodin uzavřena.

Dopravní servis - Doprava.iDNES.cz

„Policisté doporučují řidičům v Karlovarském kraji nevyjíždět, pokud to není nezbytně nutné. Na několika místech po celém kraji jsou uzavřené silnice z důvodu popadaných stromů. Popadané stromy jsou v současné době například na silnici z Kraslic na Sokolov, ve Staré Roli, na silnici z Bečova na Krásno, na výjezdu z Karlových Varů na Prahu a na dalších místech po celém kraji,“ informovala policejní mluvčí Zuzana Týřová. Zcela uzavřená je od nočních hodin silnice z Božího Daru na Klínovec.

Hasiči v kraji od časného rána vyjížděli k asi dvěma desítkám událostí, většinou jde o stromy spadlé na silnice, informoval mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Na Chebsku vítr převrátil kamion.

Vítr dosáhl největší rychlosti v Krušných horách. Na Klínovci dopoledne meteorologové naměřili 119 kilometrů za hodinu, na Fichtelbergu v Německu, těsně u hranic, dosáhl vítr v nárazu rychlosti až 148 kilometrů za hodinu, uvedla Petra Polívková z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V Krásném údolí dosáhl vítr rychlosti 94 kilometrů za hodinu a v Aši devadesátikilometrové rychlosti.

Výstraha ČHMÚ

Sněhové jazyky se mohou od pátečního odpoledne do nedělního večera tvořit ve vyšších polohách a na horách v Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Libereckém, Ústeckém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

V nižších polohách celé České republiky hrozí do sobotního rána náledí.

Podle Kasala hasiči od rána odstraňovali už asi 15 stromů, které zablokovaly silnice na různých místech kraje. V Horním Slavkově vítr uvolnil plechy na střeše jednoho z domů, u Žalmanova skončilo nákladní auto v příkopě a kvůli větru hrozí jeho převrácení. „U Žlutic narazil do spadlého stromu projíždějící vlak. Nehoda se obešla bez zranění,“ uvedl Kasal.

V Plzeňském kraji je největrněji na Přimdě v Českém lese na Tachovsku, kde přístroje ukázaly nárazy větru až o rychlosti 100 kilometrů za hodinu, v Plzni to bylo 83 kilometrů za hodinu.

Silnice I/20 mezi Štipoklasy a Bezvěrovem, která byla od půl desáté dopoledne uzavřena z důvodu povětrnostních podmínek a tvorby sněhových jazyků, je s velkou opatrností opět průjezdná.

Fotogalerie

V pátek odpoledne vyzvala policie řidiče, aby kvůli sněhu nejezdili na silnice kolem Úněšova na severním Plzeňsku. Podle silničářů se tvoří až metrové závěje.

Další problémy jsou na silnici I/27 mezi Kralovicemi a Vysokou Libyní, která spojuje Plzeň a Most. Na silnici zafoukané sněhem uvázlo několik kamionů. U Třemošné na Plzeňsku sjel po srážce s osobním autem do příkopu autobus a převrátil se na bok (podrobnosti najdete zde).

Podle mluvčí krajských hasičů Pavly Jakoubkové zasahovali hasiči od 5:30 do 9:00 u přibližně 40 událostí, z toho 40 procent představovaly dopravní nehody. „Kvůli silnému náledí byla na čas uzavřena silnice u Třemošné, kde se během hodiny staly čtyři dopravní nehody, nebo mezi Osekem a Březinou na Rokycansku, kde v jednu chvíli havarovalo šest aut,“ popsala Jakoubková.

Na silnicích v kraji jsou místy zbytky rozbředlého sněhu, někde kvůli silnému větru vznikají sněhové jazyky, někde je náledí. Jízdu může lokálně komplikovat také zhoršená viditelnost kvůli mlze nebo srážkám. Na Šumavě je ve vyšších polohách stále na silnicích vrstva ujetého sněhu.

Lokální trať mezi Kralovicemi na Plzeňsku a Rakovníkem uzavřela na šest hodin kalamita, na kolejích byla navátá vrstva sněhu. Cestující vozily náhradní autobusy. Provoz na trati byl zastaven po 10:00, trať museli pracovníci vyfrézovat. „Po 16:00 byl provoz na trati obnoven,“ uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš. Jinde v regionu sníh železniční dopravu nekomplikoval.

Předpověď na pátek

V pátek bude podle aktuální předpovědi oblačno až zataženo. Místy bude sněžit, v polohách pod 500 metrů se objeví i smíšené přeháňky či déšť. Srážky budou místy namrzat a vytvoří se ledovka, zejména v ranních hodinách na Moravě.

Teploty se budou pohybovat od 1 do 5 °C, v Čechách se bude během dne ochlazovat, v 1000 m na horách bude kolem -4 °C.

Spadlý strom zastavil těsně před polednem dopravu na železniční trati mezi Opavou a Bruntálem v Moravskoslezském kraji. Vlaky v úseku Milotice nad Opavou Bruntál nahradily autobusy, řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Eliáš.

Strom, který nevydržel nápor sněhu na kolejiště, spadl okolo 12:40. „Odhadujeme že odstraňování potrvá přibližně do 16:00,“ uvedl Eliáš.

Zhruba od 7:00 řešili energetici v západních Čechách poruchy elektrického vedení. „V Karlovarském kraji jsme zaznamenali výpadky například u Františkových Lázní a Skalné, u Mariánských Lázních v Děpoltovicích na Karlovarsku. V Plzeňském kraji se objevily problémy zejména na Tachovsku v okolí Přimdy a Boru u Tachova. Brzy ráno jsme řešili i výpadky na Šumavě,“ uvedla mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy Michaela Jírovcová. Poruchy podle ní technici postupně opravují.

Výstraha na silný vítr platí v některých krajích do pátečního odpoledne. Na hřebenech hor může podle meteorologů dosáhnou rychlosti až 130 km/h (více čtěte zde).

Silnice z Tanvaldu do Polska je pro kamiony opět uzavřená

Dešťové přeháňky se sněhem ráno komplikují dopravu na Pelhřimovsku na Vysočině. Během noci napadly asi dva centimetry nového sněhu. Hlavní silnice jsou většinou vlhké po chemickém ošetření, na vedlejších leží vrstva ujetého sněhu krytá posypem. Silnice jsou podle silničářů sjízdné, řidiči však musí věnovat jízdě zvýšenou opatrnost. U Golčova Jeníkova na Havlíčkobrodsku havarovala dvě osobní auta.

Na některých silnicích ve Zlínském kraji se ráno vlivem silného větru tvoří sněhové jazyky. Viditelnost místy snižují sněhové přeháňky. Cesty druhé a třetí třídy na Vsetínsku pokrývá ujetý sníh, silnice v ostatních částech kraje jsou většinou mokré po chemickém ošetření. Sjízdné jsou však jen se zvýšenou opatrností, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Bouře v západní Evropě

Sever Německa se i v pátek podobně jako ve čtvrtek potýká s problémy v dopravě, které způsobila bouře.

Trať mezi Brémami a Hannoverem musela být uzavřena a německé dráhy DB kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám snížily rychlost vysokorychlostních vlaků na 200 kilometrů v hodině, běžně přitom jezdí až o sto kilometrů v hodině rychleji.

Kvůli sněžení a větru hlásí komplikace v dopravě také Belgie, Nizozemsko či Francie, kde jsou statisíce domácností bez elektřiny.

V Libereckém kraji je od půlnoci pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů uzavřená silnice 10 z Tanvaldu přes Harrachov do Polska. V noci připadlo v kraji od dvou do pěti centimetrů vlhkého sněhu a silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, uvedl krajský dispečer zimní údržby Pavel Pospíšil.

„Hlavní tahy jsou převážně mokré,“ uvedl Pospíšil. Na inertně udržovaných silnicích, zejména v horách, je vrstva nového sněhu. „Silnice jsou vypluhované, posypané, přesto je zase potřeba jezdit se zvýšenu opatrností. Sníh je mokrý, vlhký a sjízdnost na něm je horší, protože se sníh ujíždí a snadno jde auto na něm do smyku nebo se chová nepředvídatelně,“ dodal Pospíšil.

Správa a údržba silnic Ústeckého kraje nedoporučuje vyjíždět do oblasti Krušných hor na Chomutovsku. Fouká tam extrémně silný vítr, řekl mluvčí krajského úřadu Zdeněk Rytíř. Podle aktuálních informací jsou zatím uzavřené dva úseky silnic.

Uzavřená je silnice 223 v obcích Výsluní a Křimov. Silnice je neprůjezdná, jsou na ní zapadlá auta. Sněhové jazyky uzavřely podle policejního webu také více než šestikilometrový úsek silnice číslo 22314 mezi Kláštercem nad Ohří a Měděncem. Silnice je nesjízdná, na místo míří silničáři.

Na Předmostí v centru Ústí nad Labem podle policejního webu naboural po smyku autobus do sloupu. Podle předběžných informací si havárie vyžádala zranění jedné cestující. Silnice je průjezdná jen s velkou opatrností. Autobus havaroval také na Karlově náměstí v Roudnici nad Labem. Srážka s osobním autem se obešla bez zranění.

V Jihomoravském kraji jsou komunikace nižších tříd po chemickém ošetření a sjízdné se zvýšenou opatrností. Místy na nich leží rozbředlý sníh, informuje krajská správa a údržba silnic. Silnice I. třídy jsou sjízdné bez omezení, stejně tak dálnice. Stále platí uzavírka pro nákladní auta těžší 12 tun, a to mezi Drnovicemi a Podomím na Vyškovsku.

Na některých vozovkách Jihočeského kraje se po ránu tvoří náledí. Platí to především pro silnice všech tříd na Českokrumlovsku. Hlášeno je také několik nehod. Při jedné z nich byl u Úsilného na Českobudějovicku při srážce dvou osobních vozu zraněn jeden člověk. Všechny vozovky v kraji jsou podle silničářů nadále sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na dálnici D3 si řidiči musí dát pozor, protože na ní leží zbytky rozbředlého sněhu.

Horská služba v Krkonoších upozorňuje na závěje a vítr

Horská služba v Krkonoších upozorňuje případné zájemce o túry na sněhové závěje a silný vítr. V Krkonoších připadlo v noci přes deset centimetrů sněhu, na hřebenech hor je navíc silná mlha.

Podle horské služby průměrná rychlost větru na hřebenech přesahuje 80 kilometrů v hodině, proto se na mnoha místech tvoří sněhové jazyky a závěje. Například na Luční boudě v nadmořské výšce 1 415 metrů nad mořem byly dnes ráno čtyři stupně Celsia pod bodem mrazu, dohlednost se kvůli mlze pohybovala mezi 50 až 200 metry.

Na hřebenech Krkonoš leží zhruba 90 centimetrů sněhu, v lavinových katastrech platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Kvůli silnému větru byl ráno mimo provoz horní úsek lanovky z Růžové hory na Sněžku, spodní úsek lanovky spojující Pec a Růžovou horu fungoval bez omezení.

V Královéhradeckém kraji byly ráno všechny silnice s opatrností sjízdné. Na hlavních tazích ležel rozbředlý sníh po chemickém ošetření, inertně udržované úseky silničáři pluhovali a ošetřovali posypem, informovala Správa a údržba silnic Královéhradeckého kraje.

Na mnoha místech v Pardubickém kraji zůstává na silnicích sníh. Většinou je po solení rozbředlý, na menších komunikacích ve vyšších polohách i uježděný. Všechny cesty jsou s opatrností sjízdné, informují silničáři. Opatrně by měli jet motoristé zvláště v oblasti Lanškrouna, Svitav, Hlinska, Poličky a Žamberka, místy se tvoří sněhové jazyky. Závěje vznikají i v Železných horách. Na Svitavsku mohou vozovky namrzat.

Silný vítr komplikuje dopravu na Jesenicku v Olomouckém kraji. Na mnoha vozovkách se kvůli němu tvoří sněhové jazyky, správci silnic doporučují zvýšenou opatrnost. Na sněhové jazyky mohou narazit řidiči i na Šumpersku. Hlavní tahy pokrývá rozbředlá vrstva sněhu, na vedlejších silnicích se drží ujetá sněhová vrstva krytá posypem. V nižších polohách kraje jsou již vozovky vesměs holé, vyplývá z informací silničářů. U Skorošic komplikuje dopravu nehoda autobusu, který sjel do příkopu. Zranil se jeden cestující.

„Na Jesenicku panuje silný nárazový vítr a sněží. Na vozovkách leží rozbředající, místy ujetý sníh, na inertních cestách ujetá vrstva krytá posypem. Místy se tvoří sněhové jazyky, zvláště na Javornicku. Vozovky se zafoukávají hlavně ve vyšších polohách, zatím je však vše sjízdné,“ řekl dispečer jesenické správy silnic.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Jablek je v Českém ráji žalostně málo, občas jsou ale velká jako grep

Žalostná je letos podzimní sklizeň jablek v Českém ráji. Dubnová a květnová vlna mrazů zničila většinu úrody. Některé...

Lékaři mohou díky novému přístroji převážet k transplantaci bijící srdce

Nová metoda s pomocí přístroje simulujícího tep umožnila převézt pro transplantaci bijící srdce. Na začátku října ji...

Mariánskolázeňský dům Mercur nemá vlastní kuchyň, nejspíš skončí

Ministerstvo vnitra chce závěrem letošního roku ukončit provoz lázeňského domu Mercur na dohled od kolonády v...

Nepít alkohol je normální, vzkazuje kampaň. K abstinenci nenutí

Kampaň Nepít alkohol je normální upozorňuje na rizika lihovin prostřednictvím televizních spotů České televize. Mimo...

Najdete na iDNES.cz