Kolaps v dopravě: Dráhy zrušily stovky spojů, v Praze stojí tramvaje

  5:59aktualizováno  16:12
Mrznoucí déšť paralyzoval dopravu v Česku. České dráhy kvůli ledovce během úterního rána a dopoledne odřekly stovky spojů. Dálkové vlaky jezdí jen sporadicky. Ochromena je i příměstská doprava v Praze. V Brně místo trolejbusů vyjely autobusy, v Olomouci nejezdí tramvaje. Praha zkouší obnovit provoz tramvají od 15:00 na lince 9.

Problémy na železnici už od pondělního večera zasáhly přes 100 tisíc cestujících. Paralyzovaná je například příměstská doprava v Praze. Meteorologové navíc prodloužili výstrahu před ledovkou až do středečního večera (více o výstraze a ledovce zde).

Mluvčí správy železniční a dopravní cesty Jakub Ptačinský mluví o nejhorší námraze a náledí za posledních 30 let. Největší problémy podle něj dělá ledovkou obalené trakční vedení, které po očištění znovu obalí led.

„Toto je komplexní kalamita, kdy ani nejsme pro lidi schopní dojet autobusy. V této fázi se tomu nedalo jakkoliv předejít. Není to o technickém pochybení, o fyzické nepřipravenosti. Slyšel jsem argument ‚Vy jste překvapení, že je v prosinci zima?‘. O tom to není. Je to souhra náhod, která nastala jednou za třicet let,“ řekl Ptačinský.

Fotogalerie

Kvůli tomu je velká část elektrifikovaných tratí nesjízdná pro elektrické vlaky. „Upozorňujeme, že velká část vlaků osobní dopravy pravidelně vedených elektrickými soupravami v ranních a případně i dopoledních hodinách nepojede nebo pojede pravděpodobně se značným zpožděním,“ uvedly České dráhy. Paralyzovaná je tak například příměstská doprava v Praze. (přehled omezení najdete na webu ČD).

Některé vlaky zůstaly přes noc stát s cestujícími na trati. Byly to například spoje ve Velimi na Kolínsku, v Brodku či Lipníku. Během noci se však všechny vlaky podařilo dopravit do stanic.

„Všechny vlaky jsou staženy do stanic, mohou to být i stanice menší, nicméně jsou to stanice, kam se lze dostat po pozemních komunikacích. Na širé trati už by nemělo být nic,“ řekl iDNES.cz před osmou hodinou mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Z dálkových spojů jezdí z Prahy pravidelně jen vlaky do Ústí nad Labem. „Po koridoru na Moravu jezdí pouze vybrané jednotlivé vlaky, které potáhnou dieselové lokomotivy, bude jich jen několik. Vytáhli jsme všechny dieslové spoje,“ doplnil Joklík.

Náhradní autobusovou dopravu se Českým drahám nepodařilo zajistit. „Dopravci nechtějí autobusy půjčit,“ uvedl mluvčí.

Omezení provozu na trati z Prahy do Ostravy omezilo i služby České pošty. Ta kvůli ledové kalamitě nedodá včas zhruba 30 tisíc balíků, které měly putovat po hlavním železničním koridoru.

Místo pražských tramvají jezdí náhradní autobusy:

Problémy jsou ale i na silnicích, i když se odpoledne situace zejména na Moravě začala zlepšovat. Některé silnice přesto zůstávají uzavřené kvůli ledovce a popadaným stromům. Na řadě míst dopoledne uvázly kamiony a více bylo i nehod. Například na silnici u Žalmanova na Karlovarsku se střetl kamion, autobus a osobní auto. Zraněno je 18 lidí a policie odklání dopravu. (více o nehodě zde)

Posílejte fotky a videa

Nafotili jste řádění bouřky, či jiné rozmary počasí, nebo jakoukoliv zajímavou událost?

Pošlete své záběry do rubriky Očima čtenářů.

Použité fotografie či videa odměníme honorářem. Podmínky použití fotografií a videozáznamů najdete zde.

Potíže však nejsou jen v dopravě. Bez proudu jsou kvůli kalamitě způsobené počasím tisíce domácností. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž řekl, že kalamitní stav byl vyhlášen na Chrudimsku, Přerovsku a Svitavsku, ale problémy jsou na celém distribučním území.

„Za problémy je jak námraza, která poškodila vedení, tak na řadě míst i popadané stromy,“ řekl iDNES.cz Kříž.

Hasiči v pondělí a v noci zasahovali celkem v 993 případech takzvaných technických pomocí, například u popadaných stromů či větví. Je to téměř sedmkrát víc, než je dlouhodobý denní průměr. Navýšil se i počet zásahů u dopravních nehod. K těm museli hasiči vyjet ve 191 případech, přičemž průměrně denně vyjíždějí k 50.

Na některá operační střediska byly povolány posily. Nejvíce postiženy byly kraje Vysočina, Jihomoravský, Olomoucký, Pardubický a Moravskoslezský.

V Praze nejezdí tramvaje, v noci zasedal krizový štáb

V hlavním městě nejezdily vůbec poprvé všechny tramvajové linky. Dopravní podnik (DPP) místo nich vypravil přibližně sto autobusů (jejich seznam najdete zde). „Snažíme se pokrýt páteřní úseky. Především v centru cestujícím doporučujeme, aby využili metro,“ řekl iDNES.cz mluvčí DPP Jiří Štábl.

Letenské náměstí bylo ráno kvůli ledovce bez tramvají:

Dopravní podnik se snaží, aby byl odpoledne provoz tramvají obnoven. V 15:00 se zkušebně rozjely první soupravy na lince 9 mezi vozovnou Motol a vozovnou Žižkov.

Většinu tramvajových spojů však stále nahrazují autobusy. Ty jsou podle cestujících přeplněné a často mají interval i několik desítek minut. Problém také je, že lidem na zastávkách chybí informace. Pražský magistrát proto využil k hlášení sirény. (více o jejich použití zde)

Výhled počasí

Ledovka se bude tvořit i v průběhu úterý. „Srážky v noci přešly spíše do sněžení. Dá se očekávat, že se bude vytvářet mrznoucí déšť a nadále i ledovka. Teploty budou lehce pod nulou, takže mizení ledovky dnes ještě nenastane,“ řekl iDNES.cz Tomáš Mejstřík z Českého hydrometeorologického ústavu. 

Záchranná služba vyjížděla v hlavním městě v pondělí k celkem 426 případům, což je o 32 procent více, než je dlouhodobý průměr,“ řekla iDNES.cz její mluvčí Jiřina Ernestová. V souvislosti s pády způsobené náledím záchranáři ošetřili 46 lidí, většinou se jednalo o úrazy hlavy, končetin, páteře. Dva podchlazené odvezli do nemocnic

V Praze zasedal několikrát krizový štáb. Magistrát zprovoznil bezplatnou informační linku 800 100 991, na kterou se občané mohou obracet s dotazy.

„Chtěla bych vyzvat starší spoluobčany, aby, pokud to bude možné, odložili vzhledem k současným povětrnostním podmínkám plánované cesty. V případě nutnosti jsem připravena svolat další jednání krizového štábu,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Zastávka i koleje v Plzeňské ulici zůstaly ráno prázdné:

V Brně nevyjely trolejbusy, v Olomouci tramvaje

S hromadnou dopravou jsou velké potíže i v dalších velkých městech. V Brně jsou z 12 tramvajových linek mimo provoz linky číslo 4 a 10. Naopak provoz v plné trase má jen linka 9 a 12.

Ze třináct13 trolejbudových linek se zatím podařilo zprovoznit dvě. Jezdí linka 34, která spojuje centrum města a čtvrť Žabovřesky a také linka 36 z centra do čtvrti Komín.  O aktuální situaci dopravní podnik informuje na Facebooku.

Do ulic Olomouce ráno nevyjely tramvaje. Dopravu cestujících zajistí náhradní autobusy, řekla ČTK dispečerka olomouckého dopravního podniku. Výlukové jízdní řády budou mít ve srovnání s tramvajovou dopravou delší intervaly.

Právě na Olomoucku a také Přerovsku a Prostějovsku byly srážky v noci na úterý nejintenzivnější. iDNES.cz to řekl Tomáš Mejstřík z Českého meteorologického úřadu.

Ledovka trápí i Slovensko.  Namrzlé cesty jsou v okolí Čadce, Makova a na ceste I/72 Čertovica - Kráľova Lehota. Na Spiši a Oravě padá mrznoucí déšť.

V sousedním Rakousku jsou problémy zejména v  dolnorakouské oblasti Waldviertel, která sousedí s Vysočinou. Uzavřeno bylo ve zmíněném rakouském regionu přes 30 úseků silnic a nefungovala asi dvacítka škol, do nichž se žáci kvůli kluzkým vozovkám nemohli dostat. Hasiči odstraňují desítky popadaných stromů a problémy jsou i s dodávkami elektrického proudu, citovala ČTK agenturu APA.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

„Zagorová, je to milá holka.“ Od Jakešova legendárního projevu uběhlo 30 let

Generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš hovoří před okresními komunistickými...

Nenápadný socialistický kulturák na okraji Plzně byl místem, kde tehdejší generální tajemník Ústředního výboru...

Vítr zvedl auto několik metrů nad zem, popisují známí smrt páru v Řecku

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Soused tragicky zesnulých důchodců Antonína a Jany Š. z Jihlavy popsal, jak vypadaly poslední okamžiky jejich života....

Ostravský obvod sleduje kouř z huti kamerou, chce dokázat úniky škodlivin

Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal

Komíny ostravské huti ArcelorMittal jsou pod dohledem kamery obvodu Radvanice a Bartovice. Po dobu půl roku pořídí...

Najdete na iDNES.cz