Skupina senátorů vyzvala premiéra Babiše k přijetí 50 syrských sirotků

  10:38aktualizováno  17:19
Šestatřicet senátorů vyzvalo premiéra Andreje Babiše, aby ČR přijala padesát syrských sirotků. Podle senátorů by se mělo jednat o „skutečné sirotky, především malé děti“, na které nelze pohlížet jako na běžné imigranty.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

„Považujeme za samozřejmé, že kritéria pro přijetí by byla stanovena jednoznačně, abychom přijímali skutečné sirotky, především malé děti, které jsou nejzranitelnější v těžké životní situaci,“ píše skupina senátorů s tím, že by předem bylo jasně stanoveno, na jakou dobu a za jakých podmínek by si je české rodiny mohly převzít do pěstounské péče.

Skupina senátorů také poukazuje na to, že desítky rodin nabídly pomoc (podrobnosti čtěte zde). „Prosím, nedopouštějme se pokrytectví s poukazováním na jiné druhy pomoci či povinnost postarat se o sirotky českých občanů žijících v sociálním systému naší země. Nedopouštějme se zbabělosti z možné ztráty procent volebních výsledků,“ vyzývají senátoři (celé prohlášení najdete zde).

„Myslím, že je třeba dodržovat nějaké humanitární zásady. Příklad Nicholase Wintona, který zachránil celou řadu židovských dětí z tehdejšího Československa je naprosto přesný. Takový postoj, že my nepřijmeme ani jednoho uprchlíka, i kdyby to byl dvouletý sirotek, který přišel o celou svou rodinu, není v duchu našich humanistických tradic. Tady nejde o to otevírat dveře libovolnému počtu uprchlíků, ale mluvíme o malých dětech,“ řekl iDNES.cz jeden z podepsaných senátorů Jiří Dientsbier (ČSSD).

Návrh, aby vláda přijala dětské sirotky z uprchlických táborů, neprošel

Podle dalšího senátora Zbyňka Linharta dopis nic nevyřeší. „Člověk se ale musí umět ozvat. Bohužel Senát není ten, kdo o tom rozhoduje ani ten, kdo něco organizuje, to musí dělat vláda,“ myslí si Linhart.

„V debatě, která se odehrává, motají kolegové švestky s jabkama. Když paní Filipi říká, jak v Sýrii je adopce zakázaná a tak dále, dostává debatu někam jinam. Tady nejde o adopci, ty děti nejsou v Sýrii a velký počet dětí je v Řecku. To nejsme schopni aspoň určitému počtu dětí pomoct z lágrových podmínek do slušného prostředí, byť dočasně?“ ptá se nezávislý senátor Linhart.

Pod výzvu se podepsal i předseda Senátu Milan Štěch a místopředsedkyně horní komory Miluše Horská. Původně dokument podepsalo 28 senátorů, v průběhu odpoledne přibylo ještě dalších osm podpisů.

Podle premiéra Andreje Babiše je téma politicky zneužíváno před komunálními volbami. Jde podle něj o pseudoaféru a „vrtěti psem“. „Je to nechutné, brát děti do politického boje. Je neuvěřitelné, co z toho vzniklo. Na základě nesmyslného tvrzení paní Šojdrové, která stále mění svoje stanovisko,“ řekl na neformálním summitu lídrů zemí EU v Salcburku Babiš.

Přijetí padesáti syrských sirotků projednávala na středečním jednání i Sněmovna. TOP 09 ve dolní komoře navrhla: „Poslanecká sněmovna žádá vládu ČR, aby přijala na naše území nejméně 50 dětí bez rodičů z uprchlických táborů podle vlastního výběru a zajistila dostatečnou péči o ně.“ Neuspěla. 

Pro doporučení vládě nebyl ani jeden poslanec ANO, ČSSD, KSČM a SPD (jak hlasovali jmenovitě jednotliví poslanci, se můžete podívat zde).

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Bývalá vagonka Legios může jít do konkurzu, věřitelům dluží miliardy

Vpravo Radek Rybáček, bývalý předseda představenstva společnosti Heavy...

Krajský soud v Českých Budějovicích v sobotu zamítl reorganizaci společnosti Heavy Machinery Services. Jde o vagonku v...

Chystá se nový zákon pro makléře. Bez vzdělání a pojištění se už neobjedou

ilustrační snímek

V České republice zatím neexistuje zákon, který by reguloval práci realitních makléřů. Realitním makléřem se tak může...

S firmou ale bez domova. Tisíce „podnikatelů“ mají trvalé bydliště na radnici

Ilustrační snímek

Přestože vlastní realitní kancelář, která pomáhá lidem najít nový domov, on sám úředně žádný nemá. Trvalé bydliště má...

Najdete na iDNES.cz