Skupina senátorů vyzvala premiéra Babiše k přijetí 50 syrských sirotků

  10:38aktualizováno  17:19
Šestatřicet senátorů vyzvalo premiéra Andreje Babiše, aby ČR přijala padesát syrských sirotků. Podle senátorů by se mělo jednat o „skutečné sirotky, především malé děti“, na které nelze pohlížet jako na běžné imigranty.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

„Považujeme za samozřejmé, že kritéria pro přijetí by byla stanovena jednoznačně, abychom přijímali skutečné sirotky, především malé děti, které jsou nejzranitelnější v těžké životní situaci,“ píše skupina senátorů s tím, že by předem bylo jasně stanoveno, na jakou dobu a za jakých podmínek by si je české rodiny mohly převzít do pěstounské péče.

Skupina senátorů také poukazuje na to, že desítky rodin nabídly pomoc (podrobnosti čtěte zde). „Prosím, nedopouštějme se pokrytectví s poukazováním na jiné druhy pomoci či povinnost postarat se o sirotky českých občanů žijících v sociálním systému naší země. Nedopouštějme se zbabělosti z možné ztráty procent volebních výsledků,“ vyzývají senátoři (celé prohlášení najdete zde).

„Myslím, že je třeba dodržovat nějaké humanitární zásady. Příklad Nicholase Wintona, který zachránil celou řadu židovských dětí z tehdejšího Československa je naprosto přesný. Takový postoj, že my nepřijmeme ani jednoho uprchlíka, i kdyby to byl dvouletý sirotek, který přišel o celou svou rodinu, není v duchu našich humanistických tradic. Tady nejde o to otevírat dveře libovolnému počtu uprchlíků, ale mluvíme o malých dětech,“ řekl iDNES.cz jeden z podepsaných senátorů Jiří Dientsbier (ČSSD).

Návrh, aby vláda přijala dětské sirotky z uprchlických táborů, neprošel

Podle dalšího senátora Zbyňka Linharta dopis nic nevyřeší. „Člověk se ale musí umět ozvat. Bohužel Senát není ten, kdo o tom rozhoduje ani ten, kdo něco organizuje, to musí dělat vláda,“ myslí si Linhart.

„V debatě, která se odehrává, motají kolegové švestky s jabkama. Když paní Filipi říká, jak v Sýrii je adopce zakázaná a tak dále, dostává debatu někam jinam. Tady nejde o adopci, ty děti nejsou v Sýrii a velký počet dětí je v Řecku. To nejsme schopni aspoň určitému počtu dětí pomoct z lágrových podmínek do slušného prostředí, byť dočasně?“ ptá se nezávislý senátor Linhart.

Pod výzvu se podepsal i předseda Senátu Milan Štěch a místopředsedkyně horní komory Miluše Horská. Původně dokument podepsalo 28 senátorů, v průběhu odpoledne přibylo ještě dalších osm podpisů.

Podle premiéra Andreje Babiše je téma politicky zneužíváno před komunálními volbami. Jde podle něj o pseudoaféru a „vrtěti psem“. „Je to nechutné, brát děti do politického boje. Je neuvěřitelné, co z toho vzniklo. Na základě nesmyslného tvrzení paní Šojdrové, která stále mění svoje stanovisko,“ řekl na neformálním summitu lídrů zemí EU v Salcburku Babiš.

Přijetí padesáti syrských sirotků projednávala na středečním jednání i Sněmovna. TOP 09 ve dolní komoře navrhla: „Poslanecká sněmovna žádá vládu ČR, aby přijala na naše území nejméně 50 dětí bez rodičů z uprchlických táborů podle vlastního výběru a zajistila dostatečnou péči o ně.“ Neuspěla. 

Pro doporučení vládě nebyl ani jeden poslanec ANO, ČSSD, KSČM a SPD (jak hlasovali jmenovitě jednotliví poslanci, se můžete podívat zde).

Autoři: , ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

V českých školách chybí stovky učitelů. Ministr Plaga plánuje řešení

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

Ve školách chybí aktuálně přibližně 1 800 pedagogů. Zhruba devět procent výuky navíc zajišťují nekvalifikovaní učitelé...

Sokolům se v Sokolově daří, na komíně chemičky vyvedli tři mladé

Pár sokolů stěhovavých vyvedl na komíně sokolovské chemičky tři mladé.

Západočeské město má sokola ve znaku, teď bude lidem v Sokolově vzácný dravec létat i nad hlavou. Komín v místní...

Ústavní soud rozhodl. Operátoři budou dál půl roku ukládat data uživatelů

Zákaz kouření platí, Ústavní soud jen upravil některé části zákona

Ústavní soud odmítl poslanecký návrh na škrty v současné právní úpravě, která ukládá operátorům, aby půl roku...

Najdete na iDNES.cz