Zvony a sirény uctily památku brodských obětí. Muži měli smeknout

  11:25aktualizováno  13:43
Památku obětí útoku v Uherském Brodu připomněly v poledne po celé České republice sirény, které zněly nejdelší možnou dobu 140 sekund. Smutečním zvoněním se přidal také druhý nejstarší zvon katedrály sv. Víta. Lidé se podle odborníka na etiketu Ladislava Špačka měli zastavit a muži smeknout, ale málokdo tak ve skutečnosti učinil.

Sirény v pravé poledne připomněly tragickou událost z minulého týdne, kdy třiašedesátiletý muž v uherskobrodské restauraci zastřelil osm lidí a pak i sebe (více o útoku zde). O pietě rozhodla ve středu vláda premiéra Bohuslava Sobotky.

Pieta v Uherském Brodu

Někoho nezvyklý zvuk v prvním okamžiku zaskočil, většina lidí ale věděla: zvony zní za mrtvé. Obrázek to pak byl na mnoha místech ve Zlínském kraji podobný. Někde lidé zastavovali na chodníku, jinde navzdory pietě kráčeli dál. Přímo v Brodě si lidé situaci uvědomovali silněji. Hleděli tiše do země. A někteří utírali slzy (více zde).

Památku obětí tiše uctil i prezident Miloš Zeman při setkání se zaměstnanci firmy EvoBus a občany Holýšova na Domažlicku, které navštívil při své cestě po Plzeňském kraji. K pietní vzpomínce se připojila i brněnská filharmonie, která měla v Janáčkově divadle generální zkoušku na koncert na téma „osudové drama člověka“. V poledne byla po dobu houkání sirén přerušena, řekla ČTK pracovnice filharmonie Lenka Němcová.

Podobně se k uctění památky zemřelých postavili pořadatelé festivalu Colours of Ostrava, kteří na dobu znění sirén přerušili tiskovou konferenci v Ostravě. Naproti tomu na hlavním ostravském Masarykově náměstí se při zvucích sirén nezastavil téměř nikdo. Mnozí zřejmě ani netušili, proč sirény houkají. „To není zkouška sirén jako každý měsíc?“ divil se jeden z oslovených chodců. Lidé dál kráčeli i před ostravskou Novou radnicí. Rozeznění sirén zřejmě nezaregistroval ani český daviscupový tým, který do radnice právě vcházel.

Obvyklý ruch se nezastavil kvůli sirénám ani na Václavském náměstí v Praze. Někteří cizinci se sice nejprve nechápavě rozhlíželi po původu zvuku, většinou ale hned pokračovali v chůzi. Sirény nezastavily ani spěchající Čechy, kteří si většinou po chvíli vzpomněli, proč nezní jako obvykle ve středu. „Je to asi kvůli tomu neštěstí v Uherském Brodě,“ uvedla pro ČTK starší žena.

Před obchodním centrem v Praze na Andělu uctil památku jediný člověk:

Lidé během piety mají tiše stát, muži smeknout

Chování většiny lidí během znění signálu tak odporovalo tomu, co by velela etiketa. „Musí se zastavit, sedící vstanou, muži smeknou všechny pokrývky hlavy, lidé přestanou hovořit a ztichnou ve vzpřímeném postoji po celou dobu signálu,“ nastínil ještě před pietou pro iDNES.cz odborník na etiketu Ladislav Špaček.

Zvuk sirén jen 140 sekund

Sirény mohou vydávat zvuk jen po dobu 140 sekund. Delší doba není technicky možná. Naposledy zněly sirény kvůli pietě 10. července 2014. uctila se tím památka čtyř vojáků padlých v Afghánistánu (více zde).

O dodržování piety mluvil ve čtvrtek dopoledne také ředitel odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt. Podle něj už minula doba, kdy se lidé zastavovali na ulici a řidiči zajížděli na kraj vozovky, aby vedle svých aut uctili památku. „To je doba, která dnes už asi nepřijde. Na druhou stranu si myslím, že aspoň v tu chvíli se zamyslet, to by měl udělat každý z nás,“ prohlásil Forejt v ČT.

„Zaměstnavatel by měl dát šanci všem zaměstnancům uctít památku všech, které si budeme připomínat. To se týká i učitelů, je to výchovný prostředek. Učitelé by během vyučování měli děti vyzvat, aby se postavily a uctily památku chvílí ticha,“ doporučil Forejt.

Fotogalerie

„Přesně ve dvanáct hodin zazní z velké jižní věže katedrály sv. Víta zvon Jan Křtitel, který má v katedrále úlohu rekviálu, tedy zvonu zádušního. Zvoníci svatovítské katedrály provedou smuteční zvonění po dobu dvou minut a dvaceti sekund za osm zbytečně vyhaslých životů,“ uvedl web pražských svatovítských zvoníků campanarii.cz.

Hasiči se kvůli čtvrteční pietě rozhodli zrušit pravidelnou zkoušku sirén, která se měla konat jako obvykle první středu v měsíci. Češi by jinak zvuk sirén slyšeli dva dny za sebou (více o zrušení akustické zkoušky zde).

Památku obětí už přímo v Uherském Brodě uctil premiér Bohuslav Sobotka i prezident Miloš Zeman a další politici. Lidé se tam za oběti střelby modlili v úterý, pietní ekumenická bohoslužba se uskutečnila ve zcela zaplněném farním kostele Neposkvrněného početí Panny Marie.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Pacienti mění léčbu kvůli nedostatku léků. Problém má celá Evropa

léky

Problémy s nedostatkem léků čelí Česko téměř každý den, zjistila MF DNES. Chybí jak nenahraditelné léky, tak...

Konec lesů, jak je známe. V některých krajích už ani nejsou smrky k těžbě

Zdevastované lesy v okolí Želivky. Tmavou barvu mají usychající borovice.

České lesy čelí největší dosavadní kalamitě. Mohou za to smrkové monokultury, ale i státní dotace. Dříve husté lesy,...

Konec července bude horký a suchý. Příští týden rtuť vyšplhá na 34 stupňů

Kropící vůz zpříjemňuje horký den obyvatelům Zlína. (14. června 2019)

Přelom července a srpna bude teplý a suchý, příští týden rtuť teploměru vystoupá až na 34 stupňů. V příštích čtyřech...

Najdete na iDNES.cz