Poslanec Ladislav Šincl (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO)

Poslanec Ladislav Šincl (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO) | foto: koláž iDNES.cz

Jdete na ruku hazardu, obvinil Šincl Babiše. Nesmysl, reagoval ministr

  • 187
Spor poslance Ladislava Šincla a ministra financí Andreje Babiše pokračuje. Nově poslanec ČSSD obvinil ministra z toho, že na základě schůzky s majitelem skupiny Synot a senátorem Ivem Valentou odložil o rok platnost zákona o hazardních hrách. Stát kvůli tomu podle Šincla přichází o miliony denně. Babiš tvrzení, že by s Valentou jednal o zákoně o hazardu, odmítá.

Návrh zákona o hazardu představilo ministerstvo financí na konci loňského roku. Letos v březnu ale oznámilo, že pravděpodobně nezačne platit od ledna 2016, ale zřejmě o rok později kvůli posouzení zákona Evropskou komisí a výběrovému řízení na monitorovací systém (více čtěte zde).

Šincl to ale vidí jinak. „Také víme, proč zřejmě začne platit zákon až v roce 2017, nikoliv už v roce 2016. Rozhodnutí vzniklo na základě schůzky Andreje Babiše a českého senátora s monackým občanstvím, který je zároveň majitelem jedné z největších tuzemských loterijních společností. Ivo Valenta měl jistě silné argumenty, aby ministra přesvědčil, že stojí za to počkat,“ uvedl Šincl na webu ČSSD.

„Ono vyčkávání je nicméně zvláštní, když kvůli šedé hazardní zóně stát přichází na daních o tři miliony korun každý den,“ poznamenal ve svém prohlášení.

„Ministrovo nicnedělání jen eskaluje skutečný problém, a tím je nijak kontrolované působení nelegálních a černých heren na internetu,“ dodal poslanec, který ČTK řekl, že se mu informace o schůzce Babiše s hazardní lobby „donesla“.

Nadále lže, zákon je ceněný odborníky, reagoval Babiš

Babiš Šinclovo tvrzení důrazně odmítl. „Je to nesmysl. S panem Valentou jsem o hazardu nejednal, jednal s ním pan náměstek Ondřej Závodský,“ reagoval ministr financí. „Šincl nadále lže a pokračuje v kampani, aby zakryl své lobbistické zájmy,“ dodal.

Zákon o hazardních hrách byl podle Babiše předložen v souladu s legislativním plánem do konce roku 2014. „Tato norma prošla řádným připomínkovým řízením, a to nejen mezi jednotlivými složkami státu, ale i společnostmi podnikajícími v ČR v hazardním průmyslu. Není pravda, že by ministerstvo financí nebylo schopno připravit kvalitní právní normu, návrh zákona o hazardních hrách je kladně hodnocen odborníky v oblasti práva ale i například zahraničními odborníky,“ doplnil Babiš.

„Není vinou ministerstva financí, že za senátora byl zvolen majitel společnosti Synot, který požádal o schůzku s ministrem financí a sdělil své názory na zákon o hazardu. Právě pro případ, aby státu v roce 2016 neunikaly nemalé prostředky na loterijním odvodu, byla připravena novela současného loterijního zákona, která by za pomoci navýšené sazby tohoto odvodu měla přinést do veřejných rozpočtů cca dvě miliardy korun,“ upřesnil ve svém vyjádření ministr financí.

Kromě Šincla kritizují odklad zákona také aktivisté i firmy

Odklad platnosti připravovaného zákona o hazardu a související legislativy o rok se nelíbí ani aktivistům a některým loterijním firmám. Organizace Transparency International a Občané proti hazardu také v květnu kritizovaly údajné ústupky Babiše hazardní lobby při přípravě nového loterijního zákona.

Šincl se s Babišem pře od minulého týdne. Tvrdí, že Babiš jeho a jeho rodinu obvinil při diskusi o zákonu o pojišťovnictví z korupce a zastrašoval ho. Babiš to odmítá a tvrdí, že jen četl citace z tisku o Šinclovi, aby ukázal nedůvěryhodnost vládního poslance (více zde). Spor nejspíš bude řešit sněmovní mandátový a imunitní výbor (více najdete zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video