Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková rezignovala.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková rezignovala. | foto: Úřad vlády ČR

Šimůnková rezignovala na post zmocněnkyně pro lidská práva

  • 299
Monika Šimůnková rezignovala na post vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Rezignační dopis ve čtvrtek předala premiéru Jiřímu Rusnokovi. Ve funkci byla od února 2011. Šimůnková nesouhlasí s důvody svého úterního odvolání z funkce ředitelky Sekce pro lidská práva Úřadu vlády. Kabinet podle ní tuto tematiku zanedbává.

"Panu premiérovi jsem předala rezignační dopis po našem asi hodinovém jednání. Blíže se vyjádřím v pátek," řekla iDNES.cz Šimůnková.

V rezignačním dopise, který má iDNES.cz k dispozici, uvedla, že odstupuje z funkce zmocněnkyně kvůli okolnostem, za jakých byla odvolána z funkce sekční, a kvůli zdůvodnění tohoto kroku.

"Z dosavadních zkušeností s Vaší vládou usuzuji, že se neshodneme v názoru na pojetí lidských práv ani na tom, jakou váhu jim přikládat. Chápu tedy své odvolání jako důsledek těchto neshod, nikoliv jako důsledek mých údajných pochybení," napsala Šimůnková Rusnokovi.

Monika Šimůnková

Jednačtyřicetiletá Šimůnková působila na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva od února 2011. Věnovala se problematice Romů a dalších národnostních menšin, právům dětí i seniorů nebo tématu domácích porodů. V letech 2004 až 2010 pracovala jako právnička a zástupkyně ředitelky Nadace Naše dítě.

Premiér v úterý řekl, že se vedoucí Úřadu vlády Radek Augustin rozhodl Šimůnkovou odvolat "vzhledem k nějakým problémům v chování v týmu mezi ní a jejími podřízenými a obecně i s její pracovní morálkou". Augustin k tomu pouze uvedl, že pro všechny zaměstnance úřadu platí stejná pravidla (více čtěte zde).

Šimůnková tato tvrzení už v úterý jednoznačně odmítla. "Důvody, které mi pan Augustin sdělil, považuji za účelové a zástupné. Do té doby jsem nebyla konfrontována nikdy s ničím, co by mi bylo vytýkáno ohledně mé práce. Bylo to pro mě naprosto nečekané," řekla iDNES.cz zmocněnkyně.

V dopise doplnila, že sdělené důvody odvolání považuje dehonestující pro její osobu a dosud odvedenou práci. 

"Pan premiér vzal reakci paní Šimůnkové na vědomí. Na nejbližším jednání s tím seznámí vládu," řekla iDNES.cz mluvčí kabinetu Jana Jabůrková. Podle ní nelze předjímat, zda vláda krátce před volbami jmenuje nového zmocněnce nebo nechá post neobsazen do nástupu nového kabinetu.

Pozice zmocněnce je nyní zakotvena vágně, tvrdí Šimůnková

Podle Šimůnkové oddělení pozic zmocněnkyně a šéfky sekce znamenalo, že by svou práci nemohla účinně vykonávat. "Pozice vládního zmocněnce je v novém organizačním řádu Úřadu vlády zakotvena velice vágně a po oddělení od postu ředitele sekce se z ní stala funkce bez obsahu a pravomocí. Podobným snahám o marginalizaci lidskoprávní agendy jsem čelila už za předchozí vlády, podařilo se mi je však odvrátit," napsala Šimůnková premiérovi. 

Sekci do jmenování nového ředitele povede šéf vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Augustin výběr nového ředitele nechá na vládu, která vzejde z předčasných voleb.

Podle některých odborníků by lidskoprávní tematiku snadněji prosazoval politický ministr než úřednický zmocněnec. Pozice ministra pro lidská práva a národnostní menšiny fungovala od března 2007 do března 2010, kdy ji zastávala Džamila Stehlíková a následně Michael Kocáb. Post zmocněnce existuje na Úřadu vlády od roku 1998.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video