Šimonovský - neznámý a vlivný

  23:04aktualizováno  23:04
Prvního místopředsedu KDU-ČSL Milana Šimonovského skoro nikdo nezná. Že nepatří mezi známé politiky, alespoň v celostátním měřítku, dokládá i to, že ho ještě žádná z agentur nezařadila do svého výzkumu veřejného mínění. Přesto je od květnového sjezdu lidové strany Šimonovský druhým mužem ve stranické hierarchii.

"Byl ve správnou chvíli na správném místě," říká šéf klubu senátorů KDU-ČSL Jiří Šenkýř. Dvaapadesátiletý Šimonovský má za sebou deset let působení v komunální politice, celou tu dobu zastával funkci náměstka brněnského primátora. Ve straně patřil maximálně do širšího vedení.

Vstup do vysoké politiky se mu povedl až loni na podzim. V senátních volbách porazil Jarmilu Horovou, spolupracovnici z brněnské radnice kandidující za ODS, a bývalého ministra obrany Vladimíra Vetchého. Pak už to šlo rychle: místopředseda senátorského klubu KDU-ČSL a před pár dny úspěch na sjezdu. Nyní je pravou rukou předsedy lidovců Cyrila Svobody, ačkoli na sjezdu volil jeho konkurenta Jana Kasala.

"Nevidím ty barikády tak ostře jako lidi zvnějšku. Jsem připraven pracovat s panem Svobodou, byť jsem považoval za vhodnější osobu na předsedu strany pana Kasala," říká k tomu Šimonovský.

V lidové straně má pověst pracovitého člověka, který se nejdřív vždy snaží dohodnout. Vyjednavačské umění prý dostatečně prověřila práce na radnici velkého města. "Ale umí i bouchnout do stolu," tvrdí jeho bývalý blízký spolupracovník z radnice Václav Benda.

Respekt si okamžitě vydobyl i v Senátu. "V klubu je posilou. Přinesl oživení, přinesl nové myšlenky zvenčí," dodává Šenkýř. A nechybí mu ani odvaha - v roce 1997 jako jeden z mála hlasoval proti tomu, aby KDU-ČSL opustila vládu Václava Klause. V Brně, kde zůstal členem městského zastupitelstva, je Šimonovský považován za vlivného muže v pozadí.

Senátní kampaň zahájil tento bývalý aktivní horolezec tím, že se v plášti Batmana se znakem města Brna na zádech spustil na laně ze střechy jednoho ze čtyřpatrových domů, aby tři metry nad chodníkem očistil z omítky skvrnu. "Ta skvrna navíc byla na sídle ODS. Filozofický záměr byl širší, než se jen spustit ze střechy," řekl Šimonovský v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC.

"Byl to člověk, který měl téměř stejný vliv jako tehdejší primátorka Dagmar Lastovecká," říká současný náměstek primátora Petr Zbytek. Býval však spojován i s některými méně zdařilými projekty - neprůhledné jsou jeho vazby na lidi kolem firmy Intercom, kteří prosazovali kontroverzní přestavbu historického Velkého špalíčku v brněnské památkové rezervaci a také výstavbu golfového hřiště.

Šimonovský na veřejnosti tvrdil, že golf pomůže v boji s kriminalitou mládeže, a město pak dalo na hřiště pět milionů korun.

Dopravní inženýr a odborník na dopravní systémy měst vstoupil do lidové strany hned po listopadové změně režimu. Na Brno nedá dopustit.

"Jsem brněnský patriot a jsem přesvědčen, že Brno má všechny předpoklady stát se znovu prosperujícím městem," uvádí na svých internetových stránkách.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda (vlevo) a senátor Milan Šimonovský na tiskové konferenci po prvním jednání předsednictva a celostátního výboru KDU-ČSL v nové sestavě. (4. června 2001)

Zleva senátor Milan Šimonovský, předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda a jeho předchůdce Jan Kasal. (4. června 2001)

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Zákaz billboardů u dálnic a silnic první třídy dál platí, rozhodl soud

Billboardy u českých dálnic v pondělí hromadně změnily svůj obsah, nově na nich...

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud v úterý zamítl návrh...

Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat

Ilustrační snímek

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace...

Ministr Petříček podpořil přijetí sirotků z řeckých uprchlických táborů

Uprchlíci z iráckého Mosulu a syrského Dajr az-Zauru na pomezí Sýrie a Iráku...

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se vyslovil pro to, aby Česká republika přijala sirotky z uprchlických táborů v...

Najdete na iDNES.cz