Od loňského prosince platí vyhláška, která zakazuje používání většiny volně prodejné pyrotechniky ve vybraných pražských lokalitách. Hlavní město vydalo pro přehlednost interaktivní mapu označující místa, kterých se omezení dotýká.
Zákaz se vztahuje na celou památkovou rezervaci Prahy. Rachejtle není možné odpalovat na Starém Městě, Malé Straně, pražských náplavkách a dalších místech v centru a blízkém okolí. Vyhláška platí i pro většinu parků, pyrotechnika je zakázaná v oblíbených lokalitách jako je Stromovka, Petřín nebo Letenské sady.
Bezpečnost pro lidi a zvířata
Vedení Prahy chce zákazem zajistit větší bezpečnost obyvatel, kteří se rozhodnou slavit příchod Nového roku v místech s velkou koncentrací lidí. „Smysl úpravy používání pyrotechniky vidím v posílení bezpečnosti obyvatel a slavících lidí v centru,“ uvedl náměstek primátora hlavního města Petr Hlubuček.
Na interaktivní mapě jsou červenou označeny okolí nemocnic a domovů pro seniory. Toto opatření má vést k ochraně lidí, kteří potřebují dle slov náměstka Hlubučka klid.
Vedení hlavního města chce kromě obyvatel chránit i zvířata žijící v okolí metropole, na které mají ohňostroje negativní dopad. Hluk pyrotechniky každoročně způsobuje smrt či zranění velkého počtu živočichů. Například v roce 2019 Pražská záchranná stanice informovala o jednom z mnoha případů srnce, který kvůli vyplašení pyrotechnikou skončil pod koly auta.
„Nekoordinované odpalování rachejtlí v minulosti stále více ohrožovalo bezpečnost a zdraví nejen obyvatel metropole, ale také zvířat, která ve městě žijí,“ vysvětlil primátor Prahy Zdeněk Hřib. „Věřím, že si lidé i letos odpustí jejich odpalování zejména v centru města a v blízkosti vodních toků,” dodal.
Lidé slaví, zvířata trpí. Se silvestrovským hlukem raději počítejte i letos![]() |
Zákaz proto platí pro přírodní parky a chráněná území jako je třeba Divoká Šárka nebo často navštěvovaná obora Hvězda. Pyrotechnika se nesmí odpalovat ani v okolí vodních ploch jako jsou nádrže, jezy či přehrady a u veterinárních stanic a útulků, dále poblíž areálu Zoologické zahrady.
V příslušných lokalitách jsou umístěny informační cedule. Město pro účely šíření informací spustilo i kampaň zvanou Letos bez petard! Zapojila se do ní řada městských částí a viditelná byla v hromadné dopravě. Podobnou iniciativu každoročně spouští i občanské organizace, například Obránci zvířat (OBRAZ) formou výzvy „bez rachejtlí“.
Přísné pokuty
Na dodržování vyhlášky bude v ulicích hlavního města dohlížet Městská policie i Policie ČR. Za porušení hrozí vysoký trest, na místě se pokuta může vyšplhat až na 10 tisíc, ve správním řízením dokonce na 100 tisíc korun.
„Budeme úzce spolupracovat s městskou policií a budeme dohlížet na veřejný pořádek. V případě zjištění vyřešíme věc příkazním řízením a pokud půjde o přestupek, tak i oznámením na příslušný orgán,“ uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.
„V případě, že lidé nedodrží zákaz používání pyrotechniky, hrozí jim bloková pokuta. V případě oznámení na příslušný správní orgán uděluje sankci magistrát, nebo správní orgán,“ doplnila.
Omezení se nicméně nevztahuje na profesionální ohňostroje, které musí být povoleny podle zákona o pyrotechnice. Vedení metropole se rozhodlo stejně jako v předešlých letech oficiální novoroční ohňostroj nepořádat. Minulý rok při této příležitosti využilo takzvaný videomapping, ten se letos z důvodu zhoršující se epidemie konat rovněž nebude.