Česko zasáhla vichřice. Nejezdily vlaky, výpadky jsou v dodávkách elektřiny

  21:20aktualizováno  24. září 15:09
Česko v neděli večer a v noci na pondělí zasáhla bouře Fabienne. Na desítkách míst kvůli popadaným stromům nejezdily vlaky, omezení jsou i na silnicích. Bez elektřiny je aktuálně přes 5 tisíc domácností.

„Dispečink ČEZ Distribuce eviduje aktuálně přes 30 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny je nyní necelých 5 tisíc odběrných míst. Poruchy opravujeme na Domažlicku, Rakovnicku, Klatovsku, Kladensku, Bruntálsku a Ústí nad Orlicí. I nadále trvá předpoklad, že většinu poruch na vedení vysokého i nízkého napětí se nám podaří opravit během dnešního dne a brzkého večera,“ popsala situaci ke 14. hodině mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová.

„Podařilo se nám obnovit dodávky v částech Karlovarského a Plzeňského kraje, kde byla situace nejhorší,“ uvedla mluvčí už ráno. Škody v současné době ještě vyčíslené nejsou, prioritou je pro ČEZ obnovení dodávky. Prvotní hrubý odhad se pohybuje v řádech desítek milionů korun.

Vichřice skácela stožáry vysokého napětí na Rakovnicku

ČEZ hlásil v neděli večer 140 tisíc odběrných míst bez dodávek elektřiny. Nejsložitější situace byla v Plzeňském, Karlovarském, Středočeském kraji a Pardubickém kraji, přidával se Olomoucký. Společnost evidovala přes 120 poruch na vedení vysokého napětí, další stovky poruch na vedení nízkého napětí. Ráno se podařilo počty snížit na sto poruch a 60 tisíc míst bez proudu.

V jižních Čechách mělo podle firmy E.ON problémy s dodávkami energie 20 tisíc domácností, kolem 6. hodiny ranní to byla podle mluvčí společnosti Martiny Slavíkové už zhruba jen třetina. Nejvíce zasaženo bylo Jindřichohradecko.

Spadlé stromy zastavily dopravu mezi Střezimíří a Ješeticemi na hlavní trati z Benešova na Tábor. Stromy na koleje spadly také mezi Pískem a Putimí, Jindřichovým Hradcem a Kardašovou Řečicí, Budišovem u Třebíče a Studencem, Moravským Krumlovem a Ivančicemi, Kroměříží a Zdounkami, Jeseníkem a stanicí Lipová Lázně. Do trolejí strom spadl mezi Opavou a Děhylovem.

Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Radka Pistoriusová ráno portálu iDNES.cz řekla, že všechny hlavní tahy jezdí, provoz je zastavený pouze na čtyřech regionálních tratích. „Jediná větší trať, kde je ještě zastavený provoz, je mezi Plzní a Českými Budějovicemi, kde popadaly stromy mezi Strakonicemi a Katovicemi. Tato trať by měla být zprovozněna kolem osmé hodiny,“ uvedla.

Z regionálních tratí to byly úseky Čkyně - Volyně v jižních Čechách a Ostroměř - Lázně Bělohrad. „Ráno přibyly dvě tratě Popelín - Kamenný Malíkov na Vysočině a Mikulovice - Jindřichov ve Slezsku,“ doplnila Pistoriusová.

Kvůli spadlým stromům je omezený provoz také na řadě silnic. Ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku narazila dodávka do spadlých drátů, nikdo nebyl zraněn.

Na Ostravsku najel nákladní vůz do spadlého stromu. Ve tříkilometrovém úseku mezi Prostějovem a Vyškovem na dálnici D46 vítr povalil dopravní značení do jízdních pruhů.

23.září 2018 v 21:22, příspěvek archivován: 23.září 2018 v 22:32

Popadané stromy, přerušená doprava či elektrické vedení, zatopené sklepy. Česko zasáhla bouře #Fabienne a hasiči budou mít celou noc plné ruce práce. Moc jim děkuji za jejich profesionální nasazení! ‍ https://t.co/EbEAM8qb5D

Meteorologové z ČHMÚ doporučují lidem, aby se při vichřici nezdržovali venku, zvláště poblíž stromů nebo neudržovaných objektů, ze kterých může vítr strhnout střešní krytinu. Lidé by se neměli vydávat do hor. 

Vichřice v Havlíčkově Brodě (23.9.2018)

Vichřice v Havlíčkově Brodě (23.9.2018)

Bouře postupovala od západu na východ

Podle mluvčí hasičského sboru Nicole Zaoralové jednotky v neděli zasahovaly celkem u 1 270 případů. V Praze hasiči zasahovali od nedělní 20. hodiny do pondělní 7. ráno u 30 událostí. „Jednalo se hlavně o popadané stromy na komunikace,“ řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

V Praze večer silný déšť dočasně pozdržel tramvaje v Holešovicích, na Malé Straně, ve Vysočanech, u Vozovny Střešovice a na Malovance. Ve všech případech podle PID voda zaplavila výhybku.

Hasiči na Vysočině měli v neděli do 22:15 kolem 20 zásahů. Nejčastěji vyjížděli k popadaným stromům, vítr je lámal téměř ve všech okresech kromě Jihlavska, řekl operační důstojník Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina.

„Jde to od západu na východ. Začalo to na Pelhřimovsku, Havlíčkobrodsko, Žďársko, pár událostí bylo i na Třebíčsku, jen se to celkem šikovně vyhnulo Jihlavsku, tam byl v souvislosti s větrem jeden výjezd,“ řekl operační důstojník hasičů. Očekává ale výjezdy hlavně ráno. „Až pojedou lidé do práce, až pojedou po okreskách, tak odhalí následky,“ dodal.

23.září 2018 v 23:57, příspěvek archivován: 24.září 2018 v 06:01

#Fabienne v Praze: do 23:55 jsme zasahovali celkem u 23 událostí spojených se silným větrem. Aktuálně zasahujeme v ulici Za návsí v Praze 4, kde spadl strom na zaparkovaná auta. Situace se uklidňuje. https://t.co/G9fPUmxDg7

Největší počet událostí v Olomouckém kraji se týkal především popadaných stromů a větví na komunikacích a drátech elektrického vedení. Ve třech případech stromy zablokovaly také železniční tratě. V několika případech také hasiči řešili uvolněné plechové střešní krytiny. Hasičský sbor likvidoval přes sto událostí. Evidoval při tom dva zraněné lidi v chatové osadě Suchý Žleb u Hluboček, kde spadl strom na chatu.

Na jižní Moravě hasiči v noci na pondělí kvůli silnému větru vyjížděli asi na 50 míst, většinou ke spadlým stromům a větvím na silnicích. Vichřice zanechala následky ve všech okresech kraje, vyplývá z přehledu zásahů.

Hasiči v Moravskoslezském kraji od nedělního večera vyjeli k 220 událostem. Odstraňovali především spadlé stromy, při silném větru se nikdo nezranil.

Fotogalerie

V Karlovarském kraji stála trať mezi Chebem a stanicí Marktredwitz, do spadlého stromu tam najel osobní vlak. Podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala byly od 19:00 v terénu desítky profesionálních i dobrovolných hasičů, kteří odstraňují hlavně popadané stromy a větve ze silnic. V Březové poskytli hasiči v jednom domě elektrocentrálu kvůli obnovení přívodu elektřiny nezbytné pro lékařské přístroje jedné obyvatelky.

V Ústeckém kraji vyjížděli hasiči k popadaným stromům hlavně na Lounsku, kde měli do 20:30 desítku výjezdů. V ostatních částech regionu řešili jednotlivé případy, řekl pracovník operačního střediska krajských hasičů. Železniční doprava stála například v Mutějovicích, kde osobní vlak vyčkával na zmírnění silných poryvů větru. Mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi jezdily vlaky po jedné koleji.

Ve Středočeském kraji České dráhy přerušily provoz vlaků v úseku Lužná u Rakovníka a Rakovníkem. Vlak najel do stromu a havárie poškodila lokomotivu. 

Některé výpadky mohou energetici opravit až ráno

V terénu byla v noci podle mluvčí ČEZ Holingerové stovky pracovníků poruchových čet i dodavatelských firem. 

Všechny čety poruchové služby ČEZ, které byly včetně call centra výrazně posíleny, jsou podle regionální mluvčí ČEZ Michaely Jirovcové v terénu. „Většinou jde o krátkodobé výpadky, ale kvůli nebezpečí silného větru mohou některé výpadky trvat déle, protože naši lidé se nemusí na všechna místa za tmy dostat,“ uvedla.

„Ještě nikdy jsem něco podobného neviděl, v třešňové aleji u Josefova (u Sokolova) létají stromy přes silnici, v nedaleké Krajkové to kosí smrky v lese. Není vidět na silnici, létají popelnice, značky, všechno,“ uvedl občan Krajkové. Nejhorší situace je ve vyšších polohách, kde nejde elektřina už několik hodin. Výpadky elektrického proudu hlásí ale také okresní města Sokolov a Karlovy Vary.

Servisní pracovníci nemohou z bezpečnostních důvodů provádět terénní práce v noci a za bouře, takže k případným poruchám v terénu budou vyjíždět hned po svítání, pokud to počasí dovolí, dodala. Počet pracovníků jak v terénu, tak i na dispečinku a call centru zvýšila také společnost ČEZ Distribuce. 

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

Mistrovská zkouška místo maturity. Plaga připravuje změnu pro učně

Zámečničtí učni při soutěži Machři roku na náměstí Budovatelů v Sokolově.

Ministerstvo školství bude dál pokračovat v přípravě mistrovské zkoušky pro lidi s výučním listem. Harmonogram dalšího...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Najdete na iDNES.cz