Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. září 2021 Jaromír

Česko zasáhla vichřice. Nejezdily vlaky, výpadky jsou v dodávkách elektřiny

  21:20aktualizováno  24. září 15:09
Česko v neděli večer a v noci na pondělí zasáhla bouře Fabienne. Na desítkách míst kvůli popadaným stromům nejezdily vlaky, omezení jsou i na silnicích. Bez elektřiny je aktuálně přes 5 tisíc domácností.

„Dispečink ČEZ Distribuce eviduje aktuálně přes 30 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny je nyní necelých 5 tisíc odběrných míst. Poruchy opravujeme na Domažlicku, Rakovnicku, Klatovsku, Kladensku, Bruntálsku a Ústí nad Orlicí. I nadále trvá předpoklad, že většinu poruch na vedení vysokého i nízkého napětí se nám podaří opravit během dnešního dne a brzkého večera,“ popsala situaci ke 14. hodině mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová.

„Podařilo se nám obnovit dodávky v částech Karlovarského a Plzeňského kraje, kde byla situace nejhorší,“ uvedla mluvčí už ráno. Škody v současné době ještě vyčíslené nejsou, prioritou je pro ČEZ obnovení dodávky. Prvotní hrubý odhad se pohybuje v řádech desítek milionů korun.

Vichřice skácela stožáry vysokého napětí na Rakovnicku

ČEZ hlásil v neděli večer 140 tisíc odběrných míst bez dodávek elektřiny. Nejsložitější situace byla v Plzeňském, Karlovarském, Středočeském kraji a Pardubickém kraji, přidával se Olomoucký. Společnost evidovala přes 120 poruch na vedení vysokého napětí, další stovky poruch na vedení nízkého napětí. Ráno se podařilo počty snížit na sto poruch a 60 tisíc míst bez proudu.

V jižních Čechách mělo podle firmy E.ON problémy s dodávkami energie 20 tisíc domácností, kolem 6. hodiny ranní to byla podle mluvčí společnosti Martiny Slavíkové už zhruba jen třetina. Nejvíce zasaženo bylo Jindřichohradecko.

Spadlé stromy zastavily dopravu mezi Střezimíří a Ješeticemi na hlavní trati z Benešova na Tábor. Stromy na koleje spadly také mezi Pískem a Putimí, Jindřichovým Hradcem a Kardašovou Řečicí, Budišovem u Třebíče a Studencem, Moravským Krumlovem a Ivančicemi, Kroměříží a Zdounkami, Jeseníkem a stanicí Lipová Lázně. Do trolejí strom spadl mezi Opavou a Děhylovem.

Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Radka Pistoriusová ráno portálu iDNES.cz řekla, že všechny hlavní tahy jezdí, provoz je zastavený pouze na čtyřech regionálních tratích. „Jediná větší trať, kde je ještě zastavený provoz, je mezi Plzní a Českými Budějovicemi, kde popadaly stromy mezi Strakonicemi a Katovicemi. Tato trať by měla být zprovozněna kolem osmé hodiny,“ uvedla.

Z regionálních tratí to byly úseky Čkyně - Volyně v jižních Čechách a Ostroměř - Lázně Bělohrad. „Ráno přibyly dvě tratě Popelín - Kamenný Malíkov na Vysočině a Mikulovice - Jindřichov ve Slezsku,“ doplnila Pistoriusová.

Kvůli spadlým stromům je omezený provoz také na řadě silnic. Ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku narazila dodávka do spadlých drátů, nikdo nebyl zraněn.

Na Ostravsku najel nákladní vůz do spadlého stromu. Ve tříkilometrovém úseku mezi Prostějovem a Vyškovem na dálnici D46 vítr povalil dopravní značení do jízdních pruhů.

23.září 2018 v 21:22, příspěvek archivován: 23.září 2018 v 22:32

Popadané stromy, přerušená doprava či elektrické vedení, zatopené sklepy. Česko zasáhla bouře #Fabienne a hasiči budou mít celou noc plné ruce práce. Moc jim děkuji za jejich profesionální nasazení! ‍ https://t.co/EbEAM8qb5D

Meteorologové z ČHMÚ doporučují lidem, aby se při vichřici nezdržovali venku, zvláště poblíž stromů nebo neudržovaných objektů, ze kterých může vítr strhnout střešní krytinu. Lidé by se neměli vydávat do hor. 

Vichřice v Havlíčkově Brodě (23.9.2018)

Vichřice v Havlíčkově Brodě (23.9.2018)

Bouře postupovala od západu na východ

Podle mluvčí hasičského sboru Nicole Zaoralové jednotky v neděli zasahovaly celkem u 1 270 případů. V Praze hasiči zasahovali od nedělní 20. hodiny do pondělní 7. ráno u 30 událostí. „Jednalo se hlavně o popadané stromy na komunikace,“ řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

V Praze večer silný déšť dočasně pozdržel tramvaje v Holešovicích, na Malé Straně, ve Vysočanech, u Vozovny Střešovice a na Malovance. Ve všech případech podle PID voda zaplavila výhybku.

Hasiči na Vysočině měli v neděli do 22:15 kolem 20 zásahů. Nejčastěji vyjížděli k popadaným stromům, vítr je lámal téměř ve všech okresech kromě Jihlavska, řekl operační důstojník Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina.

„Jde to od západu na východ. Začalo to na Pelhřimovsku, Havlíčkobrodsko, Žďársko, pár událostí bylo i na Třebíčsku, jen se to celkem šikovně vyhnulo Jihlavsku, tam byl v souvislosti s větrem jeden výjezd,“ řekl operační důstojník hasičů. Očekává ale výjezdy hlavně ráno. „Až pojedou lidé do práce, až pojedou po okreskách, tak odhalí následky,“ dodal.

23.září 2018 v 23:57, příspěvek archivován: 24.září 2018 v 06:01

#Fabienne v Praze: do 23:55 jsme zasahovali celkem u 23 událostí spojených se silným větrem. Aktuálně zasahujeme v ulici Za návsí v Praze 4, kde spadl strom na zaparkovaná auta. Situace se uklidňuje. https://t.co/G9fPUmxDg7

Největší počet událostí v Olomouckém kraji se týkal především popadaných stromů a větví na komunikacích a drátech elektrického vedení. Ve třech případech stromy zablokovaly také železniční tratě. V několika případech také hasiči řešili uvolněné plechové střešní krytiny. Hasičský sbor likvidoval přes sto událostí. Evidoval při tom dva zraněné lidi v chatové osadě Suchý Žleb u Hluboček, kde spadl strom na chatu.

Na jižní Moravě hasiči v noci na pondělí kvůli silnému větru vyjížděli asi na 50 míst, většinou ke spadlým stromům a větvím na silnicích. Vichřice zanechala následky ve všech okresech kraje, vyplývá z přehledu zásahů.

Hasiči v Moravskoslezském kraji od nedělního večera vyjeli k 220 událostem. Odstraňovali především spadlé stromy, při silném větru se nikdo nezranil.

Fotogalerie

V Karlovarském kraji stála trať mezi Chebem a stanicí Marktredwitz, do spadlého stromu tam najel osobní vlak. Podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala byly od 19:00 v terénu desítky profesionálních i dobrovolných hasičů, kteří odstraňují hlavně popadané stromy a větve ze silnic. V Březové poskytli hasiči v jednom domě elektrocentrálu kvůli obnovení přívodu elektřiny nezbytné pro lékařské přístroje jedné obyvatelky.

V Ústeckém kraji vyjížděli hasiči k popadaným stromům hlavně na Lounsku, kde měli do 20:30 desítku výjezdů. V ostatních částech regionu řešili jednotlivé případy, řekl pracovník operačního střediska krajských hasičů. Železniční doprava stála například v Mutějovicích, kde osobní vlak vyčkával na zmírnění silných poryvů větru. Mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi jezdily vlaky po jedné koleji.

Ve Středočeském kraji České dráhy přerušily provoz vlaků v úseku Lužná u Rakovníka a Rakovníkem. Vlak najel do stromu a havárie poškodila lokomotivu. 

Některé výpadky mohou energetici opravit až ráno

V terénu byla v noci podle mluvčí ČEZ Holingerové stovky pracovníků poruchových čet i dodavatelských firem. 

Všechny čety poruchové služby ČEZ, které byly včetně call centra výrazně posíleny, jsou podle regionální mluvčí ČEZ Michaely Jirovcové v terénu. „Většinou jde o krátkodobé výpadky, ale kvůli nebezpečí silného větru mohou některé výpadky trvat déle, protože naši lidé se nemusí na všechna místa za tmy dostat,“ uvedla.

„Ještě nikdy jsem něco podobného neviděl, v třešňové aleji u Josefova (u Sokolova) létají stromy přes silnici, v nedaleké Krajkové to kosí smrky v lese. Není vidět na silnici, létají popelnice, značky, všechno,“ uvedl občan Krajkové. Nejhorší situace je ve vyšších polohách, kde nejde elektřina už několik hodin. Výpadky elektrického proudu hlásí ale také okresní města Sokolov a Karlovy Vary.

Servisní pracovníci nemohou z bezpečnostních důvodů provádět terénní práce v noci a za bouře, takže k případným poruchám v terénu budou vyjíždět hned po svítání, pokud to počasí dovolí, dodala. Počet pracovníků jak v terénu, tak i na dispečinku a call centru zvýšila také společnost ČEZ Distribuce. 

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Autoři: ,

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

Bydlíme u Okamury. Dům má zvláštní, s lidmi se nedruží, říkají sousedé

Bydlí v netradičním obydlí, v sousedství se příliš neprojevuje a před domem ho obléhají novináři. Tak vidí sousedé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Feri potají sundal kondom, pak řekl, že už je to jedno. Vyšetřují ho jiní

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Policie se...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Spor o Turów pokračuje

Vyostřenou situaci kolem polského hnědouhelného dolu Turów opět projednávali v pátek čeští a polští zástupci. Ministr...

Vnitro dostalo pokutu za nákup zbraní bez tendru, Hamáček se diví

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potrestal ministerstvo vnitra pokutou 800 tisíc korun za uzavření smlouvy na nákup...

Kostel ano, do hospody ne. Na traktoru ho neznáme, říkají o Jurečkovi sousedé

Na velké obecní akce zajde, hospodaří na poli, vyrazí na mši do kostela, ale v hospodě ho neviděli. Tak charakterizují...

Studenti opět vyšli do ulic za klima. Uhlí patří pod zemi, volají

Středoškoláci opět opustili lavice a účastní se po celém světě globální stávky za klima. Podle Českého odvětví...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...