Silný magnet z populární hračky může dítě i zabít, varují lékaři rodiče

  8:28aktualizováno  8:28
Rodiče mají nový důvod k obavám o své ratolesti. Jejich zdraví mohou ohrozit magnety z nové populární hračky Neocube složené z 216 kuliček. Dvě děti, které půlcentimetrové magnety nedopatřením spolkly, už museli lékaři operovat. Magnety jsou velmi silné, a pokud dítě spolkne alespoň dva, mohou mezi sebe sevřít tkáně a dítě ohrozit na životě.

Magnety z populární hračky Neocube mohou být pro děti velmi nebezpečné.

Hračka je v Česku velmi populární. Jde o soustavu extrémně silných magnetů, ze kterých lze díky jejich kulatému tvaru utvářet různé tvary a obrazce. Jedna půlcentimetrová kulička přitom dokáže udržet i dětské kolo. Pokud se však dostane do těla, může být životu nebezpečná.

Své o tom vědí lékaři z Thomayerovy nemocnice v pražské Krči, kteří v minulých dnech museli operovat hned dvě děti, kterým kulička ze směsi neodymu, železa a boru uvízla v těle. Jednomu z dětí byly dva roky, druhému deset let.

Dítě mohlo i zemřít

"Záleží na tom, kolik kuliček pacient sní. Když spolkne jednu, tak se nic stát nemusí. Tedy pokud se dítě nebude pohybovat někde u kovových předmětů, protože on je to velmi silný magnet. Ale my řešili případy, kdy jich děti spolkly víc a kuličky se pohybovaly v různých úsecích trávicí trubice. Pak se k sobě přitáhly. V jednom případě mezi sebou sevřely tkáň mezi žaludkem a dvanáctníkem a podruhé mezi slepým a tenkým střevem," popsal lékař Martin Prchlík, který obě děti operoval.

Jedno z dětí mohlo podle Prchlíka dokonce zemřít. Tlak magnetů mu narušil stěnu střev a jejich obsah vytékal do dutiny břišní. 

"Zkušenosti se spolknutými magnety jsou minimální, já jsem se poptával, ale nikdo o tom neslyšel," říká Prchlík. Podle něj je třeba v takových případech dítě okamžitě operovat. Přitom dnes se běžně neoperují ani děti, které spolknou střep nebo třeba hřebík.

"Když dítě spolkne hřebíček nebo sklo – tedy předměty, ze kterých mají rodiče největší strach – tak v 99 procentech případů dětským traktem projdou a nic to neudělá. Máme strach jen z baterií a teď i z magnetů. To je nová věc, která může dělat také problémy. Může dojít k těžkému poškození zdraví, které ve svém důsledku může vést až k úmrtí," řekl Prchlík.

Výrobce rodiče varuje

Před magnety varuje i Česká pediatrická společnost. "Pokud je magnet slabý, tak se nemusí operovat a tahá se z těla ven jiným magnetem. S tím máme zkušenosti," říká předseda společnosti Jan Janda. "V každém případě je to šílené, tohle vůbec nepatří do rukou dětem," dodává.

Nutno říci, že výrobce rodiče na nebezpečí při nákupu upozorňuje. "Hrozí nebezpečí spolknutí, vdechnutí více kuliček. Ty se mohou ve střevech spojit a způsobit tak životu nebezpečné zranění. Hrozí také nebezpečí, že malé děti strčí kuličku do elektrické zásuvky. Proto je nedávejte do rukou dětem do devíti let," varuje výrobce.

Spojování neodymových magnetických kuliček do různých obrazců se nedoporučuje ani lidem s kardiostimulátorem. Kuličky totiž dokážou unést váhu, která přesahuje tisícinásobek vlastní váhy, a mohou přístroj poškodit. Nová hračka také může vymazat data z počítačů, mobilních telefonů nebo třeba kreditních karet.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

Najdete na iDNES.cz