Na Plzeňsku vyhlásili extrémní nebezpečí povodní, na Úslavě zmizel vodák

  7:13aktualizováno  22:27
Silný déšť i nadále rozvodňuje řeky. Na západočeské Klabavě je třetí stupeň povodňové aktivity, rozvodněné jsou i další toky v Plzeňském kraji či na severu Čech. Na řece Úslavě zmizel vodák, hasiči po něm pátrají. Praha dopoledne uzavřela náplavky a protipovodňová vrata na Čertovce. Meteorologové kvůli pokračujícímu dešti vydali novou výstrahu.

Nejhorší situace trvá na řece Klabavě v Plzeňském kraji. Třetí stupeň povodňové aktivity (SPA), tedy ohrožení, je od 13:50 v Nové Huti, kde hladina vystoupila do výšky dvou metrů.

Meteorologové v pátek večer také vyhlásili pro Plzeňský kraj výstrahu na extrémní stupeň nebezpečí povodňového ohrožení od pátku 21 hodin do odvolání "v důsledku vysoké nasycenosti povodí horní Berounky a dotoku vody z jeho horních částí".

Fotogalerie

Silně rozvodněná zůstává Klabava i v Hrádku u Rokycan, kde v noci na několik hodin také překročila 3. stupeň. Ráno hladina poklesla, odpoledne se opět zvedla na 2. stupeň a večer ve 21:30 zase postupně klesla na 1. stupeň, voda klesá i v Rokycanech. Naopak stoupá Radbuza ve Staňkově a také Úslava v Koterově, obě dosáhly během dne druhého stupně.

Právě na Úslavě náhodní kolemjdoucí objevili kolem 18:00 mezi Plzní-Koterovem a Starým Plzencem na břehu rozvodněné řeky Úslavy prázdný kajak s osobními věcmi. "Po vodákovi pátráme, prohledáváme okolí. Terén je dost rozbahněný, do vody se zatím nemůže," řekl ČTK velicí důstojník krajských hasičů Milan Klouda. Na místě je také policie.

V Rokycanech hasiči rozdávají pytle s pískem

Druhý stupeň, povodňová pohotovost, hrozí od sobotního poledne v Karlovarském, Libereckém a Ústeckém kraji. V nich má také od sobotního rána velmi vydatně pršet. Vyplývá to z aktualizované výstrahy, kterou večer vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hladiny mohou stoupat i v Jihočeském kraji.

Déšť předpovídají meteorologové až do neděle. "Od sobotního do nedělního rána se předpokládají srážky od 15 do 40 milimetrů, na horách ojediněle až 70 milimetrů," upozornil ČHMÚ. Vydatně má pršet ve středních Čechách a také v Plzeňském a Královéhradeckém kraji.

Na severu a západě platí povodňová pohotovost

Druhý stupeň povodňové aktivity byl v noci na Kamenici v Hřensku v Ústeckém kraji. Hladina kulminovala po šesté hodině ranní a od té doby klesá.

Na několika řekách platí první stupeň povodňové aktivity (SPA). V Ústeckém kraji na Flájském potoce v Českém Jiřetíně, v Plzeňském kraji na Úslavě v Prádle a na Úhlavě v Tajanově.

Hasiči v Plzeňském kraji během noci na pátek odčerpávali vodu ve sklepě u Zvíkovce na Rokycansku a ve Velkých Hydčicích na Klatovsku, informovala iDNES.cz jejich mluvčí Pavla Jakoubková. Více je zaměstnávalo odstraňování stromů ze silnic.

Během pátečního rána a dopoledne hasiči nejčastěji zasahovali na Domažlicku. Na několika místech tu čistili zanesenou kanalizaci, odstraňovali bahno, které déšť naplavil z polí. Odčerpávali také vodu ze znečištěné studně a čerpali vodu ze sklepa.

V Ústeckém kraji vyjížděli hasiči k popadaným stromům a větvím pětkrát. "Také jsme čerpali vodu ze sklepa a lagunu na poli," řekl iDNES.cz mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Stoupající hladina Labe už částečně omezila provoz v Děčíně.

Od čtvrtečního do pátečního rána v severních Čechách v oblasti pohraničních hor napršelo 20 až 40 milimetrů, v západní polovině Česka, na Šumavě, Plzeňsku a v Brdech od 20 až 25 mm. "Na ostatním území spadlo od pěti do dvaceti milimetrů," uvedla Pavla Řičicová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Praha uzavřela náplavky a Čertovku

Stoupá i hladina Vltavy v Praze, v Malé Chuchli platí od 13:20 první povodňový stupeň. Pražský magistrát už v 11 hodin uzavřel protipovodňová vrata na Čertovce a náplavky v Praze 1, 2 a 5. Město přerušilo i provoz přívozů, ukončilo také plavby před a za Prahou, informovala mluvčí Prahy Iva Vojtková.

Kvůli zavírání náplavek se ruší plánované akce, například festival pivovarů, který měl na náplavce u Rašínova nábřeží začít ve 14 hodin (o situaci v Praze více čtěte zde).

Podívejte se na uzavírání protipovodňové zábrany u Čertovky.

Ve Středočeském kraji platí první stupeň na Berounce ve Zbečně. Hasiči dopoledne za pomoci háků a navijáku čistili ucpaný most nad potokem, který protéká Rakovníkem. "Hodně práce mají hasiči na Berounsku. V 11 hodin vyjížděli do Oseka, kde se utrhl celý břeh u cyklostezky a strom spadl do potoka. Hasiči ze stanice HZS Hořovice museli počkat na bagr, aby mohli odstranit následky deště," uvedla mluvčí krajských hasičů Lenka Kostková.

Spadlý strom na Rakovnicku přerušil časně ráno vlakové spojení mezi Prahou a Rakovníkem. V 7:10 byl provoz obnoven.

V Jihomoravském kraji je od 11 hodin první stupeň na Svratce v Brně Poříčí. V Libereckém kraji dosáhl v poledne stejného stupně v Pertolticích Panenský potok.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

Zedník, truhlář nebo instalatér. Načekáte se a zaplatíte víc

Dobrých instalatérů je stále málo.

Díky dobré ekonomické situaci se v Česku stále více staví. Chuť budovat ale naráží na nedostatek řemeslníků. Podle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz