Přes Česko přešly silné bouřky. Vyplavily sklepy, zastavily vlaky

  15:33aktualizováno  22:53
Českem během neděle procházely silné bouřky a přívalové deště. V obci Svratka na Žďársku voda zatopila několik domů. Blesky zapalovaly pole a stodoly, na Olomoucku a Pardubicku hasiči evakuovali dětské tábory. Meteorologové varovali před rozvodněním řek na Chrudimsku a Šumpersku.

Přívalový déšť zatopil město Svratka na Vysočině, úřady tam vyhlásily třetí stupeň povodňového nebezpečí (3. srpna 2014) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Krátce před šestnáctou hodinou odpoledne vydal Český hydrometeorologický ústav varování před povodněmi pro okresy Žďár nad Sázavou, Svitavy, Havlíčkův Brod a Chrudim. Přisoudili mu extrémní stupeň nebezpečí.

„Už tam nejsou ty intenzivní bouřky a srážková činnost slábne, ale pořád prší a řeky jsou na vzestupech. Povodňové nebezpečí stále trvá,“ řekla iDNES.cz meteoroložka ČHMÚ krátce poté, co po osmnácté hodině výstražná informace z webu zmizela. Extrémní povodňové nebezpečí večer hrozilo také v okrese Šumperk na Olomoucku, kde dosáhla třetího povodňového stupně řeka Březná.

Se silnými bouřkami se průběžně potýkalo celé území Česka, klidnější situace byla podle meteorologů jen v Moravskoslezském kraji. V Čechách platila výstraha do dvaceti hodin, na Moravě skončila až hodinu před půlnocí. Intenzivnější srážky čekají odborníci i v následujících dnech.

Posílejte fotky a videa

Nafotili jste řádění bouřky, či jiné rozmary počasí, nebo jakoukoliv zajímavou událost?

Pošlete své záběry do rubriky Očima čtenářů.

Použité fotografie či videa odměníme honorářem. Podmínky použití fotografií a videozáznamů najdete zde.

Na Pardubicku vyjížděli hasiči do Vojtěchova, blesk tam zasáhl stodolu propojenou s rodinným domem. Do obydlí se plameny nedostaly, štít stodoly byl ovšem natolik poškozený, že jej bylo potřeba celý strhnout.

„Škoda je předběžně vyčíslena na 200 tisíc korun,“ uvedla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková. Na Pardubicku také hořela část pole a do rodinného domu ve Spytovicích uhodil blesk. Hasiči stavení prohledali, oheň však nenašli.

Krátce po devatenácté hodině vydali meteorologové další výstrahu s extrémním stupněm nebezpečí, v Luži na Chrudimsku totiž vystoupala hladina řeky Novohradky na třetí povodňový stupeň. Voda se rozlila do luk v okolí města, žádné škody na majetku nezpůsobila a později začala opět klesat. V Zadním Arnoštově přetekl rybník, hasiči tam museli postavit provizorní hráz.

Děti musely opustit táborovou základnu u obce Perálec, dočasné útočiště našly v místní školce. „Dospělé osoby zůstaly v táboře a nemohly se odtamtud dostat. Hasiči museli pročistit potok a evakuovali šest osob. Osm osob zůstalo v táboře dobrovolně na vlastní žádost a hlídají tábor proti vodě,“ řekl k tomu operační důstojník pardubických hasičů Milan Pazourek.

Na Vysočině vyhlásily úřady třetí povodňový stupeň ve městě Svratka nedaleko Žďáru nad Sázavou. Voda tam zatopila několik domů, evakuace však nebyla nutná. "Přes území města svratky přešla lokální extrémní bouřka s uváděným úhrnem srážek 118 milimetrů," uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. V nedaleké Kněževsi obyvatelé spatřili kulový blesk (více o něm čtěte zde).

Fotogalerie

Na Olomoucku museli hasiči vyklidit dva dětské tábory z Hoštejna nedaleko Šumperka. „Vydatný déšť zde zvednul hladinu místního toku a došlo k poškození mostu,“ vysvětlil důvody evakuace mluvčí olomouckých hasičů Zdeněk Hošák.

Dva letní tábory u Hoštejna na Šumpersku opustilo celkem 85 dětí, náhradní ubytování jim zajistil starosta obce. U vesnice Budětsko popadaly sloupy vysokého napětí.

Na Žďársku zahrozil rybník Haťák v obci Herálec, jeho hladina se zastavila 15 centimetrů pod korunou hráze. „Pokud by se vylil, zatopil by 30 až 40 domů. Jsou tu všichni obezřetní a čekají, co bude dál. Situace, co se počasí týče, je nepřehledná," řekl Jaroslav Doubek z Městského úřadu ve Žďáru nad Sázavou.

Stovka hasičů s deseti cisternami likvidovala požár obilného pole u Lošova, škoda na dvanáctihektarovém pozemku vyšplhala na částku 300 tisíc korun. Hasiči s ohněm bojovali tři hodiny.

U obce Lipová-Seč na Prostějovsku popadalo na silnici asi 20 stromů, které mezi sebou uvěznily osobní auto. Posádka vozu vyvázla bez zranění, na zprůjezdnění cesty pracovalo do večera sedm hasičských jednotek.

Bouřky a krupobití hlásili i obyvatelé Jihomoravského kraje. Déšť zaplavil zimní stadion v Rosicích, vodní hladina byla v některých místnostech až metr nad zemí. „Nejvíce práce máme kvůli intenzivním bouřkám na západ a jihozápad od Brna. Čerpáme vodu ze sklepů v Rosicích a Omicích, zásahy máme hlášené v Ivančicích či Moravských Bránicích,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. 

Takhle natočil odpolední bouřku čtenář iDNES.cz v Mikulově:

Bouřky zastavily dopravu na železnici

Bouřky a přívalové deště mnohde zkomplikovaly i dopravu. Hasiči likvidovali popadané větve a vyvrácené stromy, které zablokovaly silnice. Mimo provoz byly i některé železniční tratě, vlaky nabíraly desítky minut zpoždění.

V neděli večer stála železniční doprava v úseku Okříšky - Stařeč na Znojemsku, kvůli popadaným stromům vlaky nejezdily ani mezi Moravskými Bránicemi a Ivančicemi na jihu Moravy.

Sesuv půdy na koleje zastavil protov v úseku Střelice - Tetčice, kudy jezdí vlaky z Brna do Jihlavy. Mezi Střelicemi a Zastávkou u Brna museli cestující přestupovat do autobusů, na zprovoznění úseku železničáři pracovali až do pozdních nočních hodin.

Další neplánovaná výluka zasáhla cestující na trati z Brna do Hrušovan nad Jevišovkou, vlaky neprojely v úseku Moravské Bránice - Střelice. Kvůli výpadku proudu se zastavila také lanovka na Ještěd.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Krejčířovu vilu v Černošicích zřejmě někdo zapálil, škoda jde do milionů

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Někdejší vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích zasáhl v noci na úterý rozsáhlý požár, shořela...

Další z rubriky

Daňová kobra zasahuje po republice kvůli daňovým únikům, 22 lidí zadržela

Ilustrační snímek

Policisté a celníci ze speciálního týmu Daňová kobra zasahují na desítkách míst po celém Česku. S informací přišel...

Ustupujete Zemanovi, kritizuje ČSSD po sporu se Šmardou opozice

Předsedové opozičních stran (zleva) Vít Rakušan (STAN), Petr Fiala (ODS), Marek...

Vleklá tahanice o ministerstvo kultury se ještě protáhne. Kandidát ČSSD Michala Šmarda se rozhodl vzdát nominace na...

Babiš chce nové jméno do vlády do pátku, Hamáček mu ho dá ještě dřív

Zleva vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a předseda vlády Andrej Babiš (ANO) hovoří...

Premiér Andrej Babiš chce do pátku od ČSSD nové jméno kandidáta na post ministra kultury. A to poté, co se...

Najdete na iDNES.cz