"Především proto jsem opakovaně interpeloval Evropskou komisi a žádal o přezkoumání celého problému. Dostalo se mi vyhýbavé odpovědi, že Evropská komise situaci monitoruje," zlobí se europoslanec Ivo Strejček.
Stížností na chování německých policistů na hranicích přibývá od vstupu Česka do schengenského prostoru. Tehdy z hraničních přechodů zmizely pasové kontroly. Češi se těšili, že je auta s nápisem Polizei budou za hranicemi stavět jen namátkou.
"Mě osobně prohledávali třikrát při cestě do Německa a dvakrát na zpáteční cestě. Pokud tedy někdo tvrdí, že jde o náhodné prohlídky, jejichž počet se nijak nezvyšuje, mám zjevně smůlu na nešťastnou náhodu," říká ironicky Strejček.
Němci protahují kontroly
České ministerstvo vnitra evidovalo ke včerejšku už přes sto stížností na chování Němců a další desítky na Rakušany. Podle Čechů tamní policisté ponižují řidiče, protahují kontroly a dálkové autobusy staví pravidelně, nikoli namátkou.
O kontrolách nic nevíte, PecinoEuroposlanec Strejček bloguje na iDNES.cz |
Jeden profesionální řidič, jehož příběh přinesla minulý týden MF DNES, musel například na pokyn hlídky u města Furth im Wald močit do kelímku přímo u silnice kvůli testu na drogy. (čtěte Německá policie přitvrdila v kontrolách českých řidičů. Chce i vzorky moči)
Kontrol na hranicích přibylo, protože v Česku platí od ledna zákon, který držení 15 gramů marihuany posuzuje jen jako přestupek, a Němci si ho vyložili jako plošné tolerování drog. Proto se jejich dopraváci zaměřili na testování řidičů a prohledávání jejich aut.
Jak šikana Čechů vypadá, popisuje i europoslanec Strejček. "Na jednání Evropského parlamentu jezdím přes přechod Rozvadov – Waidhaus. Asi 200 metrů za německou hranicí na parkovacím trojúhelníku stávají dva vozy bez identifikačních symbolů. Jsou to zpravidla stříbrné vozy BMW nebo audi kombi. Náhodně a svévolně si vybírají vozy opouštějící Českou republiku," vypráví politik.
Že jsem poslanec, nepomohlo
Civilní vůz bez označení podle něj předjede českého řidiče, rozsvítí na zadním skle nápis "následuj" a vede jej mimo dálnici do tamní bavorské vesničky. "Zastavili jsme na zabláceném plácku za stodolou jakéhosi statku. Z vozu vyskočili dva muži v civilu. Musel jsem vystoupit, můj automobil prohledali. Po kontrole naskákali do svého vozidla a zmizeli," líčí Strejček. Nepomohlo mu prý ani to, že se prokázal jako poslanec Evropského parlamentu.
Podle jeho názoru Němci i Rakušané porušují "raziemi" u hranic pravidla schengenského prostoru – především to o volném pohybu. Stejný názor má i předseda ODS Mirek Topolánek, který včera o situaci jednal s bavorským expremiérem Güntherem Becksteinem. (čtěte Kontroly českých řidičů zrušit nejde, tvrdí bavorský expremiér)
Ten pak prohlásil, že kontroly českých řidičů v Bavorsku nelze úplně odstranit, nicméně slíbil, že se zasadí o jejich zmírnění u svého stranického kolegy, bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna.
Kontroverzní kontroly odporují duchu Schengenu i podle ministra zahraničí Jana Kohouta. Shodl se na tom se svým německým protějškem Guidem Westerwellem. Ten přislíbil, že se berlínská vláda těmito případy bude zabývat. Se spolkovým ministrem vnitra pak bude o kontrolách mluvit také český ministr Martin Pecina, ač ještě minulý týden řekl, že ze strany Němců nejde o šikanu.