Stovky policistů si stěžují na šikanu. Trestají je i za ruku v kapse

  5:11aktualizováno  5:11
Často se uvádí jako největší problém české policie nedostatek peněz. Citují se příběhy, kdy došel na služebně benzin do auta a policista musel jet za vykradenými na kole. Ve skutečnosti je možná mnohem větším problémem šikana u sboru. Počet nahlášených případů roste.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Letos už si od začátku roku do půlky srpna na špatné zacházení stěžovalo 267 policistů. Jejich případy shromažďuje a aktuální statistiku vede policejní ombudsmanka Blanka Besserová. Další kauzy evidují i policejní odbory.

"Máme víc podání než dřív, zejména těch složitějších, které vyžadují prošetření," uvedla Besserová. Šestašedesáti případy z těch víc jak dvou set se Besserová a její kolegové zabývají do hloubky.

Na problém šikany u policie narazila MF DNES, když psala o příběhu úředníka Václava Voříška zaměstnaného na policejním prezidiu, který upozornil na podivnou zakázku na pracovišti a nadřízení ho propustili.

Jeden z posledních případů souvisí s nedávnými horky. Zaznamenal ho předseda nezávislých policejních odborů Milan Štěpánek. Dopraváci z jednoho okresu Libereckého kraje požádali svého vedoucího, aby jim zajistil vodu, když musejí na silnici čtyři hodiny v kuse kontrolovat řidiče a pálí na ně slunce.

A reakce nadřízeného? Směny v horku se sice zkrátily ze čtyř na tři hodiny, ale policista, který si stěžoval, dostal jednu v neděli navíc za "drzost" a radu, ať si jde za pět korun koupit pití.

Trest za ruku v kapse i za Čitu z Tarzana

Najdou se i absurdnější případy. Jeden kutnohorský policista před časem dostal pokutu za špatné ustrojení, protože měl při řízení křižovatky ruku v kapse a načapala ho jeho nadřízená. Jenomže on se hájil, že jen sahal pro kapesník a chtěl se vysmrkat.

A že vyjádření kritického názoru může být u policie i po více než třiadvaceti letech od revoluce nebezpečné, se přesvědčil tentýž muž, když anonymně na interním diskusním fóru kritizoval podle něj zbytečnou funkci jednoho koordinátora.

"To, co dělá, by zvládla i opice Čita z Tarzana," napsal policista a nadřízení nelenili a přes IP adresu počítače si ho našli. Jeho příběh ještě dopadl dobře, protože byl "jen" přeložen a nemusel od sboru odejít. MF DNES jej našla, dnes slouží na kraji Prahy. Ale o svém příběhu se bavit nechce s tím, že na Kutnohorsku slouží ještě jeho přítelkyně, tak jí nechce uškodit.

Oblíbeným druhem šikany je podle policejních odborů také vyslání na studijní pobyt, ovšem vyslání na nějaký méně důležitý nebo jinak zaměřený útvar, než je ten, u nějž policista předtím sloužil.

Sebevražda má dohru u soudu

Najdou se i mnohem závažnější kauzy. U pražské policie pořád slouží na manažerské funkci člověk, kvůli jehož šikanování údajně jeho podřízená spáchala v roce 2010 sebevraždu. Tehdy se případem zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů, ale odložila ho. Nyní ho nejspíš bude muset znovu otevřít.

Matka policistky teď žaluje policii o částku tří milionů korun na odškodnění a její advokát Václav Láska zvažuje po výslechu několika svědků podat na muže trestní oznámení pro vydírání (více o případu čtěte zde).

"Z posledních výpovědí svědků u civilního soudu vyplynulo, že ten nadřízený jí sdělil, že pokud s ní nebude udržovat poměr, tak ji profesně zničí. Ten policista pořád pracuje na oddělení hospodářské kriminálky ve stejné vedoucí funkci a není bez zajímavosti, že většina osob, co proti němu svědčila při prošetřování inspekcí, už na tom oddělení nedělá," říká Láska. Soud o odškodnění bude pokračovat v říjnu.

Tři způsoby, jak zakrýt šikanu

David Dlouhý z kanceláře policejní ombudsmanky sestavil typologii, jakými třemi způsoby policejní velitelé umějí šikanu zakrýt a hájit se, když si na ni někdo stěžuje. Říká jim alibi, zastírání reality a rozptýlení odpovědnosti. Alibi znamená, že velitel šikanu omlouvá tím, že opravdu na svoje lidi šlape, ale proto, aby podali větší výkony. Rozptýlení odpovědnosti znamená, že velitel se hájí, že i ostatní kolegové přece o stěžovateli říkají, že jde o problémového policistu. Do třetice, zastírání reality znamená, že velitel o stěžujícím si policistovi rozšíří tvrzení, že je sám líný a stížností to chce jen zakrýt.

Podle Dlouhého konfliktům mezi policisty nahrává prostředí ve sboru v posledních letech, kdy policie prošla generační výměnou a na vedoucí pozici se často dostali méně zkušení lidé. "Dříve nováčka zaučoval jako velitel hlídky člověk s šesti roky praxe, dneska klidně člověk sloužící jen rok," vypráví Dlouhý.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

Čeští politici chtějí další tlak na Turecko, i ze strany Evropské unie

Pětidenní klid zbraní v severní Sýrii, na kterém se ve čtvrtek dohodly Turecko a Spojené státy, řeší situaci v aktuální...

Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

Najdete na iDNES.cz