Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ministerstvo je znepokojené šikanou. Podle psychologů hlavní roli hraje rodina

  9:48
Extrémní agresivita, šikana či vyhrožování. Tak lze shrnout případy, které se v posledních týdnech odehrály na základních školách napříč Českem. Odborníci ohledně šikany poukazují na fakt, že hlavní roli hraje rodinné zázemí či důsledek úzkosti a nejistoty dětí. Ministerstvo školství (MŠMT) označilo uplynulé události za nepřijatelné a hodlá problém řešit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Psychické zhroucení a pomýšlení na sebevraždu. Tak skončil případ šikany třináctileté dívky na základní škole v Blovicích na Plzeňsku. Dívku dva roky drsně šikanovali její spolužák se dvěma spolužačkami.

Českem pak před několika dny otřásl především případ dívky z Hodonína, kterou napadly další mladistvé. Všechno si útočnice dokonce natáčely. Z videa zveřejněného na sítích plyne, že ji tahaly za vlasy, fackovaly a plivaly na ni. Další případ drsné šikany se odehrál třeba na Prostějovsku.

Redakce iDNES.cz v souvislosti s případy oslovila ministerstvo školství, zda hodlá problematiku řešit. „Ministerstvo je hluboce znepokojeno případem šikany školačky i dalšími případy v Hodoníně,“ řekla mluvčí resortu Veronika Lucká Loosová.

„Vyšetřování případu v Hodoníně už zahájila policie. Česká školní inspekce zároveň provede nezávislé šetření, aby posoudila, jak škola na situaci reagovala,“ doplnila k šikaně v Hodoníně mluvčí MŠMT.

Loosová však ohledně dalšího případu z Hodonína narážela na incident, kdy žákyně na Základní škole Vančurova plánovala vražedný útok na své spolužáky. Vedle šikany totiž také narůstá počet případů, kdy se děti rozhodnou vraždit.

Zbraň si například v lednu do třídy přinesl žák základní školy v Rudolfově u Českých Budějovic. Tu poté zamířil na učitelku a dvakrát zmáčkl spoušť. Rána však naštěstí nevyšla.

„Není to náhodná záležitost“

Psycholog, pedagog a soudní znalec Jan Lašek pro iDNES.cz zdůraznil, že právě útoky bývají většinou promyšlené. „Je to otázka určitého následování příkladů. Často se tady hovoří o tom, že je to třeba důsledek počítačových her. To je velmi jednoduché vysvětlení, které nemusí fungovat,“ vysvětlil Lašek s tím, že útočníci jsou většinou jedinci, kteří útok mají jako svůj určitý cíl, který propracovávají.

„Není to záležitost, která by byla náhodná. Není to tak, že by si řekl – dneska mě ve škole naštvali, tak zítra půjdu...“ doplnil Lašek a současně dodal, že 99 procent problémů, které mají děti, pochází z jejich rodiny.

Mířil na děti, vylíčila učitelka, která odzbrojila žáka. Kuba ji navrhne na vyznamenání

Psycholožka Jana Zapletalová v rozhovoru pro iDNES.cz mimo jiné ohledně útků podotkla, že odhadnout míru potenciálního rizika u konkrétního dítěte může být velmi těžké. „Rizikem jsou děti, které trpí úzkostmi, depresemi a mají sklon k nedostatečné emoční regulaci. A také děti, které zažívají násilí v domácím prostředí, mohou patřit ve spojení s lhostejností okolí k rizikovým. To by mohla být znamení...“ vysvětlila.

Děti se učí především nápodobou

Případy z posledních týdnů na základních školách tak vzbuzují vášnivé diskuze o agresivitě dnešních dětí. Markéta Celerová z Asociace klinických psychologů České republiky pro iDNES.cz uvedla, že na obecné rovině lze usuzovat, že k nárůstu šikany samozřejmě dochází, a to vlivem několika faktorů.

Důvodem je i online svět, kde se odehrává kyberšikana. „Děti pravděpodobně nejsou přirozeně více agresivní než dříve. Rozdíly spíše souvisejí s tím, jaké prostředí a podmínky ovlivňují jejich chování, například digitální technologie a sociální sítě, tlak na výkon, snížení počtu sociálních interakcí či volnější přístup ve výchově,“ vysvětlila Celerová.

Rozdílnost je podle ní třeba hledat ve verbální a fyzické agresi. Zatímco verbální agrese pravděpodobně přibývá, fyzické spíše ubývá.

„Agrese je ovlivněna, jak individuálními, tak společenskými faktory. Stran individuálních faktorů hraje roli primární rodina, její atmosféra a styl komunikace“ uvedla s tím, že děti se totiž učí především nápodobou.

Vzorem jsou v první řadě rodiče, ale třeba i učitelé, trenéři či filmoví hrdinové. „Agresivní chování může být důsledkem nejistoty, strachu, nízkého sebevědomí, šikana může být způsobem, jak si zajistit postavení v hierarchii a ochránit se před pocity úzkosti. Zvyšující se nároky ve škole a dalších oblastech mohou vyvolávat stres, frustraci a pocit, že dítě selhává,“ dodala Celerová.

Tipy, jak se situací nakládat:

  • Edukace (dětí, rodičů i pedagogických pracovníků), kvalitní informace i návody sdílí například Centrum Locika nebo Šance dětem
  • Rozvoj emoční inteligence – schopnosti rozpoznávat emoce své i emoce ostatních a pracovat s nimi, podpora zdravých vztahů, budování psychické odolnosti, komunikace s dítětem
  • Bezpečné školní prostředí – jasná pravidla, monitoring klimatu, respektující přístup, zapojení odborníků (výchovný poradce, školní psycholog) a preventivních programů
  • Kyberšikana – podpora digitální gramotnosti, rodičovský dohled, zjednodušit nahlášení pro děti
  • Péče o oběť i o agresora

Resort uvažuje o formě zákonné úpravy

Podle ministerstva školství jakýkoliv projev násilí či šikany je nepřijatelný a ve školním prostředí nemá místo. V souvislosti s případy tak spolupracuje například s policií či zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny.

Ministr školství také odeslal do škol dopis. Školy s ním najdou také přílohu, která obsahuje doporučení v otázce bezpečnosti. „Součástí je praktický průvodce, který upozorňuje na činnosti, které pomáhají předcházet, respektive řešit krizové a mimořádné situace a stavy,“ doplnila.

Loosová ještě doplnila, že MŠMT vnímá potřebu řešit tuto problematiku nejen podporou preventivních programů, posilováním role školních psychologů a metodikou prevence. Uvažuje ale i o nějaké formě zákonné úpravy, která by jasně definovala povinnosti škol, jak se k této problematice postavit.

5. února 2024

„Potýkáme se s celou řadou výhrůžek“

Na častější případy upozorňoval na konci ledna také policejní prezident Martin Vondrášek. Přestože podle dat policie v loni kriminalita obecně klesala, u násilné kriminality přesto došlo k mírnému vzrůstu, konkrétně přibylo nebezpečného vyhrožování, nebezpečného pronásledování a vydírání.

„Potýkáme se s celou řadou výhrůžek na základních i středních školách a vysokých školách. Během jednoho týdne policie řešila deset relevantních případů. Policie kvůli útoku ve škole, přípravy nebo vyhrožování útokem zadržela celkem 10 lidí, ve skrze nezletilých,“ uvedl. Mladiství měli u sebe střelnou zbraň, zásobníky, nože nebo maketu revolveru.

„Ať se to neopakuje! Máte důtku.“ Školy šikanu zlehčují, nechtějí mít problémy

„Násilí a krádeže“

Redakce iDNES.cz však nedávno upozornila, že základní školy zkreslují počty případů šikany ve třídách, aby navenek nevypadaly problematicky. Nebo se incidenty bojí nazvat šikanou a mluví opatrně o nevhodném či problematickém chování žáků, aby nedostaly nálepku školy, kde se vyskytla šikana.

Ve výroční zprávě „Kvalita vzdělávání v České republice“ České školní inspekce se však mimo jiné píše, že za uzavřený školní rok 2022 a 2023 téměř u všech sledovaných forem rizikového chování zaznamenaly školy nárůst jeho výskytu.

„Záškoláctví řešila skoro polovina škol. Pokračuje tendence skokového nárůstu výskytu kouření. Další formy rizikového chování, které školy identifikovaly se stále vyšší četností, jsou zejména kyberšikana, násilí a krádeže,“ uvádí výroční zpráva inspekce.

Výskyt rizikového chování na základních školách. | foto: Kvalita vzdělávání v České republice

Rizikové chování ve školkách

Zpráva také upozorňuje na šikanu už v mateřských školách. „Přestože školy přistupují v rámci dostupných možností k prevenci rizikového chování převážně aktivně, byl podíl škol, ve kterých byly zaznamenány případy rizikového chování dětí, meziročně v mírně vyšší míře,“ varuje.

Současně poukazuje na fakt, že nejčastěji se vyskytovala agrese a násilí, a to ve 13 procentech. Nevhodné verbální chování vůči učiteli pak zaznamenali v 8 procentech. Následovalo poškozování majetku, vandalismus a šikana.

„Dle názoru ředitelů a učitelů má zásadní vliv na chování dětí problémové rodinné prostředí a uplatňovaný výchovný styl, odlišné sociokulturní prostředí, vyšší podíl dětí s výchovnými problémy či poruchami chování a dětí s jazykovou bariérou,“ dodává inspekce ve své výroční zprávě.

Výskyt rizikového chování v mateřských školkách. | foto: Výroční zpráva Kvalita vzdělávání v České republice za rok 2023 a 2024

Autoři: ,

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho zastupovala. Freund byl známý především rolemi obětí v českých kriminálkách, ale objevil se také ve známé...

Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině

Sledujeme online

Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na Ukrajině a obnovení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. Napsala to v noci na čtvrtek agentura Reuters s...

Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio

Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho komentáři o možné nespolehlivosti Starlinku na Ukrajině. Na sociální síti X mu vzkázal, aby „byl...

Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto

To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů historie Spojených států mohl přiblížit vyšetření. Americká rodina tehdy vyrazila na nákupy, domů se...

Co s mrtvolou na palubě letadla? Trauma je to pro všechny, říkají experti

Neúspěšná záchrana života na palubě letadla může být nepříjemná nejen pro cestující, ale také pro samotné členy posádky, kteří se smrtí na palubě nesetkávají každý den. Experti pro portál BBC...

15. března 2025

Železnice čelí výpadku zabezpečovacího zařízení, vlaky nabírají zpoždění

Železniční provoz na koridorových tratích v České republice od sobotního rána komplikuje rozsáhlý výpadek zabezpečovacího zařízení ETCS. Podle mluvčího drážních hasičů Martina Kavky je příčinou...

15. března 2025  7:44,  aktualizováno  8:25

Do Prahy dorazil ukrajinský ministr obrany Umerov, přivítala jej Černochová

Přímý přenos

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) přijala v sobotu ráno v Praze ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova. Na ministerstvu obrany ho přivítala s vojenskými poctami, zazněla česká a...

15. března 2025  7:18,  aktualizováno  8:16

Svítí jen hotely. Kubu postihl výpadek elektřiny, ve tmě jsou miliony lidí

Kubánskou republiku v severním Karibiku v pátek večer místního času (v noci na sobotu SEČ) postihl masivní výpadek elektřiny. V Havaně i v regionech se ocitly miliony lidí ve tmě, napsala agentura AP.

15. března 2025  7:32

Z USA odstartovala raketa Falcon 9, vyzvedne dva astronauty uvázlé na ISS

Z mysu Canaveral na Floridě ve Spojených státech úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty na palubě. Mise umožní návrat dvou astronautů, kteří po nevydařeném...

15. března 2025  7:12

Pokuta za dům bez kontroly vytápění. Češi ignorují povinné revize nařízené Bruselem

Premium

Bytové domy s patnácti a více byty musí mít kontrolu systémů vytápění. Kdo revizi nemá, vystavuje se postihu. Tato povinnost platí v Česku už dva roky od platnosti novely zákona o hospodaření s...

15. března 2025

Chystá se daňová novinka, odpočet úroků má být možný i u družstevních bytů

Premium

Družstevním bytům se z pohledu daní může brzy dostat stejného zacházení jako těm pořízeným na hypotéku. Poslanci mají na stole novelu, jejíž součástí je i pozměňovací návrh, který chce daňovou úlevu...

15. března 2025

ANALÝZA: Putin s reakcí nespěchá. Jaké má Trump na Rusko páky, když se to zvrtne

Premium

Mnohé zatím nasvědčuje tomu, že Vladimir Putin se do měsíčního příměří navrženého Američany nehrne. Zkrátka se mu nehodí, přinejmenším momentálně, kdy jeho armáda Ukrajince válcuje jak na východní...

15. března 2025

Papírnu BOBO vede bývalý bubeník Žentouru. Teď nastal čas předat ji synovi

Když si Václav Kabát, bývalý bubeník skupiny Žentour Janka Ledeckého, v devadesátých letech pořídil svou první kopírku, nevědomky tím položil základy jedné z nejúspěšnějších českých firem s papírem....

15. března 2025

Konec pálení listí. Zákaz platí vždy a všude a hrozí vysoká pokuta

Od začátku března se v Česku nesmí pálit listí. Nikde, nikdy. Jinak hrozí pokuta. Novela zákona o odpadech zakazuje pálení listí, trávy a další biomasy za účelem jejich likvidace. A co ohýnek na...

15. března 2025

Které tvrzení je pravdivé? Na přijímačky procvičujeme porozumění textu

Premium

Naučit se číst písmenka a ta spojovat do slov je jedna věc, druhá je přečteným slovům a větám porozumět. Trénovat můžete kdykoli a kdekoli, stačí zkrátka číst, číst a číst. Nevzdávejte to, protože...

15. března 2025

Senát USA schválil financování federální vlády do konce září

Senát Spojených států v pátek schválil návrh zákona, který zajišťuje federální vládě financování do 30. září, tedy do konce amerického fiskálního roku. Informovala o tom agentura Reuters. Návrh nyní...

14. března 2025  23:43