Šibík je hvězdou reklamy, vedení Reflexu to nevadí

  6:58aktualizováno  6:58
Fotograf časopisu Reflex Jan Šibík se stal tváří reklamní kampaně letecké společnosti SkyEurope. Novinářská etika tím podle něj neutrpí, námitky nemá ani jeho nadřízený, šéfredaktor Petr Bílek. Jiní se na účinkování novinářů v reklamě dívají jinak, klíčoví ale budou zřejmě čtenáři Reflexu.

Fotograf Reflexu Jan Šibík je tváří reklamy letecké společnosti | foto: SkyEuropeiDNES.cz

Jan Šibík byl dosud známý hlavně svými fotografiemi z válečných oblastí světa. Teď si ho Češi mají spojovat i s nízkonákladovou leteckou společností SkyEurope.

"S přítelkyní rádi létáme na eurovíkendy," zní Šibíkův slogan na reklamních plakátech. Kromě něj propaguje služby společnosti třeba i spisovatel Michal Viewegh. Ten ovšem není zaměstnancem nezávislého média a žádným etickým kodexem novináře se řídit nemusí.

V reklamě jsem za sebe, říká Šibík
"Já s tím žádný problém nemám, ani si nemyslím, že jde o střet zájmů. Navíc v té reklamě nevystupuju za Reflex, ale jako soukromá osoba," řekl iDNES.cz ke svému angažmá Šibík.

Fotograf jako komplikaci nevidí ani to, pokud by Reflex v budoucnu řešil nějakou kauzu propagované společnosti. "Reflex je v tomhle velmi nezávislý," zdůraznil.

Podobně se na věc dívá i šéfredaktor Petr Bílek. "Kdyby to byl píšící autor, tak je to trochu jiná věc. U fotografa v tom nevidím problém," řekl iDNES.cz.

Jan Potůček, který v Reflexu rozebírá hlavně poklesky "sedmé velmoci", je o něco skeptičtější.

"Problém by nastal ve chvíli, kdyby měl fotit k materiálu o nízkonákladových aeroliniích. Řeknu vám to takhle: já bych se pro SkyEurope fotografovat nenechal a tuším, že většina lidí v Reflexu také ne. Ale je to čistě osobní věc Jana Šibíka a žádná vnitroredakční pravidla mu to nezakazují," komentoval pro iDNES.cz.

Novináři a hrobníci jsou stejná klasa
Z jiného úhlu vidí reklamní aktivity novinářů šéfredaktor časopisu Marketing a média Daniel Köppl. Podle něj totiž SkyEurope vsadila na špatného koně. "Novináři občas dělají kampaně, nicméně jde o osobnosti společnosti široce známé, což Jan Šibík zrovna není."

Podle Daniela Köppla si navíc veřejnost na celebrity z redakcí zrovna nepotrpí. "Když se podíváte na žebříčky populárních profesí, novináři nikdy nejsou vepředu, naopak se s hrobníky umísťují na konci. Je to spíš mýtus, který vychází z novinářské ješitnosti. Veřejnost podle průzkumů nevnímá jména, ale věří novinám jako značce," vysvětlil.

Je tedy případ Jana Šibíka jen nicotnou epizodou novinářského stavu? "Novináři to vnímají jinak než veřejnost, nedokážu si představit, že by se něco podobného tolerovalo třeba v časopisu Týden." Stavovské cti se ale podle Daniela Köppla zpronevěřují novináři mnohem horším způsobem.

Čtenáři Reflexu jsou k reklamě ostražití
"Vím o řadě novinářů, kteří požívají výhody od dodavatelů inzerce a nikde to neříkají. Kdo z novinářů rubriky Automoto by byl schopný napsat o autě, které mu na zkoušku půjčí na týden nějaká společnost, že stálo za pendrek? Skoro nikdo," nadhodí řečnicky.

Spíš než kolegové z novin se tak můžou Šibíkovou reklamou cítit dotčeni čtenáři Reflexu. "Jde o skupinu mladých lidí, kteří jsou vůči reklamě vyhranění. Ti to mohou vnímat jako něco špatného, což může v důsledku Reflex poškodit," soudí.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Žádné zbraně Turecku. Lidé v Praze a Brně demonstrovali na podporu Kurdů

Na podporu Kurdů se ve středu v podvečer sešlo v Praze na Klárově asi sedm set demonstrantů. Chtějí podpořit zákaz...

Premium

Do luxusu ve věži investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt je stále na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Mějte panenky různých barev pleti, radí ministerská příručka mikrojeslím

„Každé dítě si může vzít na hřiště panenku a dělat jí maminku či tatínka“ nebo „Pokud je to možné, vybíráme hračky i...

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Najdete na iDNES.cz