Lidé na Albertově oslavili Listopad. V centru pak vyzvali Zemana k demisi

  16:37aktualizováno  18:35
Tisíce lidí si odpoledne na pražském Albertově připomněly listopadové události z let 1939 a 89. V den výročí 17. listopadu jim totiž kvůli účasti prezidenta Miloše Zemana pořadatelé znemožnili přístup k pamětní desce. Lidé se sešli vpodvečer i na Václavském náměstí, kde podle ČTK vyzvali prezidenta k demisi.

Podle organizátorů se na Albertově sešlo asi pět tisíc lidí. Policie na dotaz iDNES.cz počet účastníků sdělit nechtěla. K opožděné oslavě Mezinárodního dne studentstva v neděli studenti na vysokoškolské budovy vyvěsili transparenty s nápisy Albertov je symbol svobody, Vzděláním proti strachu či Ne násilí a kolektivní vině.

Na začátku akce na Albertově zazněla studentská hymna. Poté promluvil David Hurný z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Připomněl události 17. listopadu 1939 i 1989. „Byli to studenti, kteří sebrali odvahu a vystoupili a společnost se k nim připojila. Získanou demokracii nelze brát jako samozřejmost,“ prohlásil.

„Nedovolme, aby byl 17. listopad zneužíván pro něčí politické zájmy. Diskutujme na základě ověřitelných faktů a nenálepkujme názorové oponenty,“ vyzval Hurný přítomné.

Rektoři ocenili, že dnešní studenti si svátku váží

Na shromáždění promluvili například rektoři Jihočeské univerzity, ČVUT a Masarykovy univerzity Libor Grubhoffer, Petr Konvalinka či Mikuláš Bek. Nikdo z avizovaných devíti řečníků není politikem, všichni jsou z akademického prostředí. Pořadatelé akce se ostatně snažili zdůrazňovat, že shromáždění nemá být politickou demonstrací proti komukoliv.

Rektor Jihočeské univerzity Grubhoffer ocenil, že dnešním studentům záleží na 17. listopadu. „Je dobře, že existuje mezigenerační paměť. Může zajistit, abychom byli vždy ve střehu a mohli demokracii chránit a bít se za ni. Spousta kantorů je na vaší straně, jsme na jedné lodi,“ pronesl Grubhoffer ke studentům.

Fotogalerie

Rektor Bek ve svém projevu hovořil o tom, že Češi jsou plebejský národ, protože přišel o své elity aristokratické i měšťanské. Jak ale řekl, existuje plebejství lokajské, které se krčí před vrchností, ubližuje slabším a nemá úctu k pravidlům.

Pak existuje plebejství svobodné, osvobozené prací a vzděláním, které reprezentovali například František Palacký nebo Tomáš Garrigue Masaryk a které je hrdé, sebevědomé a připravené pomáhat slabším. „Úkolem vysokých škol je pomáhat nám najít cestu k tomu, aby v nás všech vítězilo to svobodné plebejství, ne to plebejství lokajské. Ať žije svoboda,“ zakončil svůj projev.

„Sedmnáctý listopad patří studentům, Albertov patří studentům,“ prohlásil za mohutného potlesku děkan Přírodovědecké fakulty UK Bohuslav Gaš. Jak řekl, nezazlívá prezidentské ochrance, že letos 17. listopadu nepustila studenty k pamětní desce, její velitel podle něj jen plnil svůj úkol. Problém byl podle něj ale v tom, že ten den na Albertově hovořili lidé, kteří ani v jednom projevu nezmínili slovo student. „A to není dobře,“ podotkl.

S představiteli vysokých škol na podiu vystoupili i zástupci studentů. „Neprobíhá tu žádné skandování. Řečníci zdůrazňují zdravý rozum a kritické myšlení,“ popsal reportér iDNES.cz z místa. Lidé na akci přinesli české vlajky, vlajky Evropské unie nebo Ukrajiny. Po vystoupeních všech řečníků si účastníci zazpívali českou hymnu.

Záštitu nad akcí převzali kromě tří zmíněných rektorů i nejvyšší představitelé devíti dalších veřejných vysokých škol a jedné státní vysoké školy, Univerzity obrany. Akce se konala se s podporou rektora UK Tomáše Zimy.

Na Václavském náměstí se demonstrovalo proti prezidentovi

Na shromáždění studentů na Albertově navázala v podvečer vzpomínková akce na Václavském náměstí. Cílem bylo podle organizátorů připomenout Sametovou revoluci a ohradit se proti tomu, že prezident Zeman vystoupil na Albertově po boku lídra radikálního Bloku proti islámu Martina Konvičky.

Někteří z účastníků akce na Albertově se po jejím skončení vydali právě sem. Demonstraci k paláci Melantrich svolala platforma Setkání dobré vůle. Podle lidí na shromáždění prezident zneužil oslav 17. listopadu a jejich hodnot pro své zájmy a vyzvali ho k demisi.

Podle policie akce na obě akce proběhly v klidu. „Policie nemusela řešit žádné konflikty,“ řekl iDNES.cz policejní tiskový mluvčí Jan Daněk. „Akci na Albertově doprovázela standardní opatření mezi něž patří přítomnost pořádkové služby a dopravní policie. Lidé se přesunují směrem na Václavské náměstí, takže tam dojde ke krátkodobým dopravním omezením,“ dodal.

Původně studenti a akademici mířili na Albertov 17. listopadu - nijak zvlášť organizovaně - ale k pamětní desce je nepustila policie a ochranka s tím, že se už na místě připravuje odpolední manifestace. Ta měla začít ve 14 hodin, prostranství ale bylo uzavřené už před polednem.

Odpoledne pak na Albertově promluvil před svými příznivci prezident Miloš Zeman, stál po boku šéfa spolku Islám v ČR nechceme Martina Konvičky (psali jsme zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

OBRAZEM: Déšť Klausovy narozeniny nezkazil, dorazili Duka, Nečas i Zeman

Exprezident Václav Klaus si připíjí na svých narozeninách se současným...

Zahrada Institutu Václava Klause se plnila hosty, když se náhle nad čtvrť Hanspaulka v Praze 6 přihnala mračna....

Naše věže na Žižkově rušit nebudou, říká na svůj návrh Eva Jiřičná

Eva Jiřičná má ateliér v Praze i v Londýně. Podle jejího návrhu vznikla...

Na místě žižkovského Telecomu chce developer Central Group stavět tři věže podle návrhu architektky Evy Jiřičné....

Díky dárkyni přežil leukémii, teď sám motivuje lidi k zapsání do registru

Ivan Kocmánek onemocněl leukémií, boj s vážnou nemocí ale nakonec díky dárci a...

Když se Ivan Kocmánek před pěti lety dozvěděl, že trpí leukemií, ze dne na den poznal pocit bytí na hraně mezi životem...

Najdete na iDNES.cz