„Jeho jednání bylo nejen v rozporu s principy klasického liberalismu a posláním Liberálního institutu, ale i zásadami slušného chování,“ uvedl institut v pondělí v tiskovém prohlášení. Ševčík se podle správní rady v posledních letech na činnosti Liberálního institutu nepodílel a svým jednáním jej poškozoval.
Rozhodnutí správní rady uvítal i ředitel institutu Petr Koblovský. „Již dlouho je nejen mně, ale i ostatním členům Liberálního institutu jasné, že osoba, která porušuje právní předpisy a své oponenty se snaží zastrašovat, nemůže být členem spolku, pro který jsou svoboda a panství práva klíčovými hodnotami,“ prohlásil.
Liberální institutLiberální institut je neziskovou organizací, jeho cílem je rozvíjet a aplikovat myšlenky klasického liberalismu. Založen byl v roce 1990, jedním ze spoluzakladatelů byl právě Miroslav Ševčík. |
Ševčík prý rozhodnutí o svém vyloučení zatím neobdržel. „Takzvané vyloučení z Liberálního institutu nemůže být platné, neboť se opírá o stanovy, ohledně jejichž platnosti se vede soudní spor. V této záležitosti ještě nebylo ani první stání. Přes písemnou výzvu mi vůbec nebylo doručeno žádné rozhodnutí správní rady s konkrétními důvody takzvaného vyloučení, proti kterému bych se mohl odvolat,“ uvedl pro iDNES.cz.
Navíc prý nebyl pozván ani na žádné jednání správní rady, kde by se mohl vyjádřit. „Dostal se mi do rukou jen obecný očerňující dopis od dr. Koblovského, který vystupuje jako ředitel Liberálního institutu. Proti těmto nezákonným krokům se budu bránit všemi právními prostředky,“ dodal.
Osobní a dětinská msta, myslí si Ševčík
Ševčík své vyloučení považuje za osobní a dětinskou mstu členů institutu Jiřího Schwarze, Davida Lipky a Petra Koblovského. „Kroky osob aktuálně ovládajících Liberální institut považuji za mstu související se snahou o důsledné vyšetření podezřelých finančních machinací v Liberálním institutu, které byly provedeny bez mého vědomí,“ upřesnil Ševčík s tím, že zmínění muži o machinacích věděli.
Institut podle něj navíc ovládají lidé, kteří se ho zmocnili „na základě zfalšovaného seznamu členů“.
S ekonomem se pojí řada kontroverzí. Například v roce 2014 nechtěl čekat v zácpě na dálnici D5 a se zapnutým majáčkem odjel z místa v protisměru v pruhu, ve kterém v tu chvíli jezdily sanitky. V roce 2010 Ševčíka chytila policie, když jel po stejné dálnici rychlostí 178 km/h (více čtěte zde).
Jako děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze měl spory s řadou pedagogů. Některým oborům hrozila ztráta akreditace (více o případu čtěte zde). Proti Ševčíkovi v minulosti protestovala i část studentů, podle kterých děkan mimo jiné zneužíval své postavení. Někteří z nich ve škole jako vyjádření nesouhlasu vylepili plakáty, za což byli potrestáni.