Rozdělil je vpád nacistů do Dánska. Po 70 letech se sešli u Jeruzaléma

  6:00
Ve stínu "Wintonových dětí" se léta skrýval příběh desítek židovských chlapců a dívek, kteří z obsazeného Československa odjeli do Dánska. Během druhé světové války se skupina rozdělila, teď se zásluhou české badatelky setkali u Jeruzaléma. Někteří z nich se neviděli dlouhých 70 let.
Jedno z mnoha shledání víkendového setkání v Neve Ilan: Judit Shakedová, narozená v Rajhradu jako Zdenka Stiasná, se se svou kamarádkou Annou Marie Steinerovou neviděla 70 let.

Jedno z mnoha shledání víkendového setkání v Neve Ilan: Judit Shakedová, narozená v Rajhradu jako Zdenka Stiasná, se se svou kamarádkou Annou Marie Steinerovou neviděla 70 let. | foto: Sofiina volba po česku

Izraelská dálnice číslo 1 se západně od Jeruzaléma noří mezi vyprahlé Judské hory. V roce 1948 zde Židé s Araby sváděli tvrdé boje o kontrolu jediného přístupu do obklíčeného Jeruzaléma.

Na konci října se v jednom z bývalých opěrných bodů, mošavu Neve llan, konalo neobvyklé "setkání po letech". Po sedmdesáti letech, přesněji řečeno.

Tak dlouho totiž trvalo odloučení československých Židů, kteří ještě jako děti útěkem do Dánska unikli holokaustu a osudu svých rodin. Dohromady je po dlouhé době svedlo pátrání badatelky Judity Matyášové.

Skupina 150 dětí - bez rodičů - odjela z Prahy do Dánska koncem roku 1939. Nacistická mašinerie si po rozbití Československa a spolknutí Polska dávala zimní pauzu. Židé pro ni sice byli občany druhé kategorie, kteří například nesměli vlastnit rádio, hranice ale zatím zůstávaly otevřené pro ty, co měli dostatek peněz nebo odevzdali majetek.

"Ještě za Berlínem jsem nevěřil, že jsem zachráněn"

Dánsko ve druhé světové válce

Dánsko vyhlásilo na začátku války neutralitu, přesto ho ale 9. dubna 1940 téměř bez odporu Němci obsadili. Potřebovali ho jako základnu k invazi do Norska.

Okupace byla zpočátku poměrně mírná, v roce 1943 ale zesílil odboj a začaly represe. Do konce války zemřelo 3 000 Dánů.

Většina z 8 000 dánských Židů unikla nacistickým zátahům, odbojáři jim pomohli utéct do Švédska.

"Měl jsem velké štěstí," vzpomíná nyní  osmaosmdesátiletý Dov Strauss na to, jak se dostal do skupiny mířící do Dánska. Zprávu se dozvěděl od jednoho z instruktorů, kteří organizovali výuku hebrejštiny a zemědělství - základů pro vznik vytouženého židovského státu v tehdejším Britském mandátu Palestina. Nikdy nezjistil, kdo a proč přesně vybral zrovna jeho.

"Měsíc po začátku světové války jsme šli na gestapo žádat o pas a nesměli jsme se těm pánům dívat do očí. Za měsíc nás zavolali do Prahy, že odjedu. Tak jsme jeli vlakem do Dánska. Ještě za Berlínem jsem nevěřil, že mám to úžasné štěstí a že jsem zachráněn," řekl iDNES.cz Dov Strauss.

"U Baltického moře vystoupíme z vlaku a přestoupíme na dánskou loď. A jaký rozdíl. Už ne ty černé uniformy a strach před nejistotou, najednou tak milé obličeje na lodi, smějí se s námi, dánské jídlo, koláče se smetanou. Tak jsme zachráněni, jsme mezi těmi šťastnými, kterým se podařilo přežít," psal ve svých vzpomínkách nazvaných podle věty z matčina dopisu Abys zůstal vždy s růžovými tvářemi.

Dov Strauss měl podobné štěstí ještě jednou. Když Němci zjara obsadili Dánsko, podruhé byl vybrán - tentokrát do skupiny, která už v prosinci 1940 vyrazila do Palestiny. Přes Skandinávii, Sovětský svaz, Bulharsko, Turecko a Sýrii.

Při otázce, jaké pro něj bylo setkání v Neve Ilan, se krátce zamyslí. "No, to bylo jistě něco zvláštního. Moc těch, kteří byli v mé skupině, už nežije, z mojí skupiny tam byla jen jedna paní z Prahy, Dáša Poláková. Ostatní jsem potkal až tam. Hardyho Bergera jsem viděl v létě 1940 a pak teď. Bylo to něco zvláštního a je to pro mě moc důležité," uzavírá rodák z Benešova nad Ploučnicí, který po roce 1989 získal zpět občanství rodné země.

"Spadla z nás léta a zase nám bylo patnáct"

Judit Shakedová - kdysi Zdenka Stiasná - si z Dánska vybavuje stesk po rodině i domovu. Oporou jí ale byla jak pěstounská rodina, hrdá, že jí může pomoci, tak kamarádi a kamarádky. S nimi sdílela zábavu, radosti, obavy i tajnosti mezi děvčaty. "Z každého setkání jsem čerpala síly," řekla iDNES.cz.

V Dánsku zůstala o něco déle než Dov Strauss. "Měla jsem štěstí, odcestovala jsem do Palestiny počátkem března 1941 ve druhé a poslední skupině, která takto odjela. Z Dánska přes Švédsko, skoro až k polárnímu kruhu, do Finska, od severu SSSR přes tehdejší Leningrad do Oděsy, po Černém moři do Turecka, Sýrie, Libanonu. Poslední hranici jsme překročili v Roš Hanikra. Kolik zemí? Kolik hranic? Vlaků, lodí, aut?" vypráví.

Čtrnáctiletá Zdenka Stiasná před odjezdem z Čech do Dánska, podzim 1939. Snímek
Jedno z mnoha shledání víkendového setkání v Neve Ilan: Judit Shakedová,
Čtrnáctiletý Oskar (dnes Dov) Strauss před odjezdem z Čech do Dánska v roce
Dov Strauss žije v galilejském městě Jokne'am na úpatí biblické hory Karmel. S

TEHDY A TEĎ: Na dvojici snímků vlevo je Zdenka Stiasná, nyní Judit Shakedová, vpravo pak Oskar (nyní Dov) Strauss.

V britské Palestině její skupina založila kibuc Gezer. Na ten v červnu 1948 zaútočil prapor jordánské Arabské legie - nejlepší součásti arabských vojsk ve válce - s podporou obrněných vozidel. Sedm desítek obránců vyzbrojených puškami a dvěma kulomety vzdorovalo čtyři hodiny (více o boji o kibuc čtěte zde).

"Po krutém boji, který stál život 28 našich bojovníků, nepřítel osadu dobyl. I můj první manžel padl, byla jsem vdaná něco přes rok. Sama jsem byla zajata," vzpomíná Judit Shakedová. Dcera, kterou při bojích nosila pod srdcem, se nedožila ani dvou let.

Víkendovému setkání v Neve Ilan předcházelo v jejím případě dopisování s badatelkou Matyášovou a díky ní obnovení spojení s dávnými přáteli. "V dubnu jsem se díky jejímu pátrání setkala s kamarádem, se kterým jsem se loučila v Dánsku před 72 lety. Setkání s dalšími v Neve Ilan bylo neuvěřitelné, na chvíli z nás spadla léta a bylo nám zase patnáct nebo šestnáct. Nezapomněli jsme na mnohé kamarády, kteří byli částí této naší minulosti a nejsou už mezi námi," říká.

Ne za pět minut dvanáct, ale pět minut po dvanácté

Setkání dvacítky pamětníků a jejich rodin - někteří z nich přijeli například z Kanady či z Jihoafrické republiky -  bylo dosavadním vyvrcholením projektu Sofiina volba po česku. Osudy 150 "dětí" po celém světě mapuje Judita Matyášová spolu s kolegy od loňského roku.

Sofiina volba po Česku

Podívejte se na web projektu

"Jejich příběh může být inspirací pro nás i pro další generace," řekla iDNES.cz Matyášová. "Je o rodičích, kteří se nebáli své děti poslat do zahraničí, a o solidaritě dánských a švédských rodin, které českým dětem nezištně pomohly. Je také příběhem o přátelství, které přetrvalo desítky let."

Matyášová nyní doufá, že se najde sponzor, který význam projektu docení. "Celá dvouletá práce, kterou s kolegy děláme, probíhá na čistě dobrovolnické bázi. Žádali jsme u mnoha organizací či nadací v Čechách i v zahraničí, ale stále slyšíme, že to je 'just another holocaust story' nebo téma seniorů, které není moc populární," říká badatelka.

Příběh skupiny dětí, které pomohla spousta lidí v Dánsku a ve Švédsku, nebyl nikdy zmapován, historici o této záchranné akci moc informací neměli. "Teď je nikoliv za pět minut dvanáct, ale deset minut po dvanácté, většině těch pamětníků je téměř 90 let. Je dost složité jim vysvětlit, že k některým nemůžu přijet prostě proto, že nejsou peníze," říká Matyášová.

Když děti obdivují masové vrahy. Expertka varuje před glorifikací násilí

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které je patrné, že jel po dálnici přes 200 kilometrů za hodinu. Z popisku vyplývá, že se mělo jednat o...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a herečka, která zesnula v neděli 6. dubna, si přála obřad jen v komorním kruhu pozvaných. Dát poslední...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

Premium

Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze základen po celém kontinentu v následujících měsících stáhnout až deset tisíc vojáků. Nejde však jen...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru v Praze poté, co si zpěvák Dan Bárta vážně poškodil sluch. Pokud by nyní vystupoval, hrozily by mu...

Jíst v divadle je neslušné? Tady to bude nutnost, říkají Bartoš a Vaníček

Vysíláme

Co se stane, když zmizí maso ze světa a jeho návrat se promění v téměř náboženský zázrak? A co když se tenhle zázrak odehraje uprostřed inscenované jedenáctichodové večeře? Tak začíná představení...

23. dubna 2025

Trať u Husopečí může být průjezdná od června. Hladík chce prodloužit stav nebezpečí

Krizový štáb ministerstva životního prostředí znovu řešil následky velké únorové havárie nákladního vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou. „Dnes předložím vládě návrh o jeho prodloužení o třicet...

23. dubna 2025  6:30,  aktualizováno  9:59

Nedostatku elektřiny má zabránit urychlení výstavby paroplynových elektráren

Přímý přenos

K rychlejší výstavbě paroplynových elektráren má pomoci novela energetického zákona, kterou schvalují poslanci. Novela lex plyn má zkrátit povolovací procesy paroplynových elektráren až o pět let....

23. dubna 2025  5:25,  aktualizováno  9:58

Papežovu rakev přenesli do baziliky sv. Petra. Tělo upravili, aby vydrželo teplo

Přímý přenos

V bazilice svatého Petra ve Vatikánu se od středy mohou lidé naposledy rozloučit s papežem Františkem. Rakev převezli z kaple Domu svaté Marty, kde papež žil a kde také v pondělí ráno ve věku 88 let...

23. dubna 2025  9:15,  aktualizováno  9:55

Trump znovu uklidňuje trhy, popřel záměr odvolat šéfa Fedu Powella

Americký prezident Donald Trump popřel, že by chtěl odvolat šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella. V posledních dnech ho přitom opakovaně kritizoval za to, že Fed na posledních měnových...

23. dubna 2025  9:47

Velký požár skládky u Rynholce zaznamenala i družice z výšky 36 tisíc kilometrů

Požáru plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku, který vypukl v pondělí v podvečer, zaznamenala také družice Meteosat-12. Snímek sdílel na síti X Český hydrometeorologický ústav...

23. dubna 2025  9:39

Škoda Auto šlápla do módy. Spojila se s Botasem a má své vlastní tenisky

Dvě české značky, Škoda Auto a obuvnická firma Botas, navázaly spolupráci, jejímž prvním výsledkem je limitovaná edice tenisek inspirovaná novým designem automobilky a připravovaným elektromobilem...

22. dubna 2025  15:30,  aktualizováno  23.4 9:35

Kardinál Schönborn s českými kořeny je mezi možnými kandidáty na papeže

Premium

Mezi možnými kandidáty na svatopetrský stolec zaznívá i jméno s českými kořeny. Osmdesátiletý Christoph Schönborn, narozený v Sudetech, bude papežským kandidátem už potřetí.

23. dubna 2025  9:35

Od května utlumím činnost v DOGE, oznámil Musk. Chce vzkřísit Teslu

Miliardář Elon Musk od května výrazně utlumí svůj čas ve skupině pro efektivitu státní správy (DOGE), do které ho povolal americký prezident Donald Trump. Začne se více věnovat automobilce Tesla,...

23. dubna 2025  9:29

Česko shromažďovalo data z mobilů protiprávně. Stát selhal, konstatoval soud

Pražský městský soud pravomocně rozhodl, že stát nezákonně shromažďoval tzv. provozní a lokalizační data, tedy informace o tom, kdy, odkud a s kým si lidé telefonovali nebo psali zprávy. Taková praxe...

23. dubna 2025  9:13

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK 3D MĚŘENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Ruský dron zasáhl na Ukrajině autobus s lidmi, kteří jeli do práce. Devět obětí

Sledujeme online

Nejméně devět lidí bylo zabito a nejméně 30 zraněno při ruském dronovém útoku na autobus v obci Marhanec v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. Oznámil to ve středu ráno šéf tamní...

23. dubna 2025  8:18,  aktualizováno  8:34

Dohašování skládky v Rynholci. Hasiči rozebírají plasty, zásah potrvá i další dny

Hasiči ve středu ráno pokračují v likvidaci rozsáhlého požáru plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku, který vypukl v pondělí v podvečer. V noci na místě s pomocí těžké techniky...

23. dubna 2025  8:19