Peníze, pneumatiky i nitroděložní tělíska. Nemocnice lákají nové sestry

  15:08aktualizováno  15:08
Minulý rok chybělo v českém zdravotnictví přes tři tisíce zdravotních sester. Největší krizi zažívají zařízení akutní lůžkové péče, kde jich podle ministerstva zdravotnictví začátkem roku chybělo okolo dvou tisíc. Některé nemocnice se proto snaží sestry lákat na zajímavé benefity – těmi jsou někdy i stovky tisíc korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Na nejvyšší částky lákají nemocnice na Karlovarsku. Sestrám, které nastoupí do nemocnic poskytujících akutní lůžkovou péči, kraj poskytne náborový příspěvek ve výši až 150 tisíc korun. V prvním roce dostane nová sestra 100 tisíc korun, zbývajících 50 tisíc korun pak o rok později.

„Jen v nemocnici v Chebu chybí celkem 90 zdravotních sester, lepší situace ale není ani v ostatních zdravotnických zařízeních,“ uvedl krajský radní Jan Bureš. Náborové příspěvky se vztahují také na fyzioterapeuty a radiologické asistenty, kteří patří v nemocnicích ke stejně „nedostatkovým profesím“, jako jsou praktické a všeobecné sestry.

„Celkem jsme na náborové příspěvky vyčlenili pro rok 2018 částku 3,35 milionu korun,“ vyčíslil Bureš. Dodal, že v případě vyčerpání této částky v letošním roce bude hledat zdroje na navýšení celkové sumy v rozpočtu kraje. Začátkem října evidoval krajský úřad prvních pět žádostí o náborový příspěvek.

Náborová kampaň nesehrála tak významnou roli

Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj pak zájemkyně láká na až sto tisíc korun hrubého. Částku vyplácí ve dvou částech – polovinu dostane zaměstnanec po prvním odpracovaném měsíci, zbylou částku po uplynutí zkušební doby.

K zajímavým benefitům se dostanou i sestry nastupující do nemocnic na Vysočině. Kraj totiž poskytuje příspěvky zaměstnancům nastupujícím do krajských nemocnic a záchranné služby. „U nelékařů jde o částku 50 až 80 tisíc korun podle získané způsobilosti v daném oboru, rovněž s pracovním úvazkem 0,6 až 1,0 a délkou setrvání v pracovním poměru po dobu tří let,“ nastínila mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová. Do minulé středy kraj vyplatil příspěvek 37 nelékařům v částce 2 490 000 korun.

Také v jihlavské nemocnici chybí z nelékařského zdravotnického personálu především všeobecné sestry. Nemocnice Jihlava příspěvek letos udělila 29 sestrám a lékařům. „Je zde podmínka setrvat v nemocnici tři roky,“ nastínila Ludmila Pysková z nemocnice Jihlava.

Kde chybí sestry?

Nejvíc obyvatel na jeden úvazek sestry či porodní asistentky připadalo v roce 2017 ve Středočeském kraji (185). Jen o 20 obyvatel méně (164) připadá na jednu sestru na Liberecku. Následuje Jihočeský kraj (148), Pardubický kraj (146) a Zlínský kraj (144).
Zdroj: NZIS

Krajská nemocnice T. Bati na Zlínsku pak nastupujícím sestrám nabízí až 50 tisíc korun. Do konce září jí odešlo na mateřskou dovolenou 31 sester, nastoupilo jich 60. „Ale lze jen těžko říci, jakou roli u nich sehrál náborový příspěvek,“ komentovala mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Masarykova městská nemocnice v Jilemnici (MMN) láká sestry na 30 až 50 tisíc korun. „Nedostatek není kritický, abychom museli omezovat provoz, ale vytváří veliký tlak na výkon zdravotníků a organizaci práce,“ popsal situaci v nemocnici Jiří Kalenský z MMN.

Nemocnice potřebuje sestry především na internu, chirurgii, ARO, JIP a následnou péči. „Náborová kampaň nesehrála zase tak významnou roli, šlo o jednotky případů, nikoli o více než deset,“ doplnil Kalenský.

Padesát tisíc korun však nabízí hned několik zařízení: například nemocnice Pardubického kraje, nemocnice v Litoměřicích, v Přerově či ve Šternberku. Ještě o deset tisíc víc pak zájemkyním nabízí Masarykova nemocnice v Rakovníku.

Stabilizační příspěvky jsou už běžné

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje nabízí nastupujícím sestrám  příspěvek mezi 15 tisíci a 40 tisíci korun. „Podmínkou je setrvání v pracovním poměru alespoň 18 měsíců a plný úvazek,“ uvedla Magdaléna Doležalová z ZHKHK. Pro nemocnici v Náchodě k tomu přidává ještě příspěvek 3500 korun na ubytování.

V nemocnicích Královéhradeckého holdingu chybí přibližně 60 zdravotníků.„Sestry nejvíce chybí například v ARO či chirurgii v Náchodě (9 lidí), v Rychnově nad Kněžnou na interně a ARO (14 lidí). Jičín potřebuje nejvíce LDN, Interna (3+4) a porodní asistentky (4 lidi). Jinak je to po jednom, dvou lidech na oddělení,“ uvedla Doležalová. 

Stabilizační příspěvky už podle Doležalové patří běžným benefitům ve všech nemocnicích a slouží především k motivování pracovníků. „Není bohužel tou motivací, díky které by sestry přišly. Obecně je prostě nedostatek sester s potřebnými specializacemi (například ARIP). Dnes je takový příspěvek spíše standardem,“ doplnila. 

Levné pneumatiky a nitroděložní tělíska

V Nemocnici Český Brod získá nastupující sestra či fyzioterapeut až 40 tisíc korun. „Jelikož je v našem zařízení přiměřená fluktuace (sestry se stěhují, odchází do důchodu, na mateřskou dovolenou...), sestry potřebujeme přijímat stále,“ uvedla Hana Dokoupilová z Nemocnice Český Brod. Podle ní náborový příspěvek s nabíráním nových zaměstnanců rozhodně pomohl.

„Jestliže se zaměstnanec rozhoduje mezi více zdravotnickými zařízeními, pak pochopitelně zvažuje a náborový příspěvek může být pro někoho rozhodující,“ doplnila Dokoupilová. Masarykova nemocnice v Rakovníku pak nastupujícím sestrám nabízí až 60 tisíc korun.

I přesto, že ve Středočeském kraji nabízí nemocnice většinou částky „jen“ v řádu desítek tisíc korun, nastupující sestra je může získat hned v několika nemocnicích. Například v nemocnici v Neratovicích, v Hořovicích či v Mělníku.

Kromě náborových příspěvků však nemocnice získávají zaměstnance i na zvýhodněné ubytování, dotované stravování či na umístění dětí do nemocničních školek. Některá zařízení pak jdou ještě dál a své zaměstnance vábí dokonce na levnější pneumatiky a slevy na servis aut, další pak například na aplikaci nitroděložních tělísek pro zaměstnankyně zdarma.

Premiér Babiš v červnu slíbil zdravotním sestrám příplatek pět tisíc korun:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Šéf BIS: Nechceme přepisovat dějepis, ale žáci potřebují souvislosti

Michal Koudelka.

Podle ředitele BIS Michala Koudelky Bezpečnostní informační služba nikdy neurčovala, co se má nebo nemá učit na českých...

Pojišťovna ženě odmítala proplatit léčbu rakoviny. Pak změnila názor

Eleni Zíková má tři děti a manžela. Pracuje jako dětská lékařka.

Nečekaný „dárek“ dostala před Vánoci čtyřiapadesátiletá Eleni Zíková trpící rakovinou prsu. Byl jím dopis s informací,...

Komunistický režim chtěl lidi zastrašit, zatýkáním dostal do povědomí Havla

Kvůli neskrývanému odporu vůči komunistickému režimu se Václav Havel častokrát...

Na tuhle demonstraci nedorazil Václav Havel jako organizátor, ale jako divák. Přesto skončil ve vězení. Přišel se jen...

Najdete na iDNES.cz