Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Sestra roku dvakrát odmítla nominaci. Napotřetí hned vyhrála

  6:38
Když za ní přišli pacienti s nominací na Sestru roku poprvé, odmítla. Kývla až napotřetí a hned vyhrála. Ocenění podle ní pomáhá upozornit na klíčovou roli zdravotních sester. "Sestra je s pacientem od rána do večera a je tím prvním, na koho se může obrátit pro radu," tvrdí Jana Korandová.

Člověk si musí dělat radost každý den, říká o neveselé práci zdravotní sestra roku. | foto: archiv Jany Korandové

Jana Korandová zvítězila v kategorii výzkum a vzdělávání. Od roku 1991 je vrchní sestrou v Revmatologickém ústavu v Praze. - čtěte také Porota zvolila zdravotní sestry roku

V souvislosti v revmatem se asi většině lidí vybaví starší lidé. "To je ale mylná představa, nepatří sem jenom artrózy, které trápí seniory. Na našem oddělení se objevují převážně lidé s vážnými diagnózami," popisuje čtyřiapadesátiletá Korandová.

Revma je v revmatologii zakázané slovo

Označení "má revma" nemá podle ní mezi lékaři co dělat. Mezi revmatická onemocnění se řadí až dvě stě diagnóz. Některé nemoci postihují celý organismus včetně centrálního nervového systému a průběhem se podobají onkologickým onemocněním.

Revmatická onemocnění

Mezi revmatická onemocnění se řadí až dvě stě diagnóz. Kromě artrózy, která postihuje především seniory, sem patří mimo jiné nemoci, které postihují celý organismus včetně centrálního nervového systému. Ty se svým průběhem podobají onkologickým onemocněním, pacienti je i podobně prožívají.

"Pokud s pacientem začnete o nemoci mluvit ve špatnou dobu, nejen že to nepřijme, ještě mu tím můžete psychicky uškodit," přibližuje zdravotní sestra. Navíc se pacienti vrací, i když po období léčby následují klidnější období, takzvané remise, kdy mohou nemocní žít téměř plnohodnotným životem.

A stejně jako v onkologii i zde setkávají lékaři se smutnými osudy. Pacienti často umírají na následky "banálních" infekčních chorob, které se navíc mohou přenést na ošetřující personál. Korandová tak od jedné mladé pacientky dostala tuberkulózu.

Začínala od píky

Jana Korandová nastoupila po střední zdravotnické škole na interní kliniku, kde pracovala osmnáct let. K revmatologii se dostala náhodou, oslovili ji bývalí kolegové, jestli by nezkusila přijít na konkurz na místo vrchní sestry právě v Revmatologickém ústavu. "Sice jsem vyhrála, ale to těžší mě teprve čekalo. O oboru jsem věděla minimum," připouští žena.

Jana Korandová (54 let)

Od roku 1991 je vrchní sestrou v Revmatologickému ústavu v Praze. V roce 1998 spoluorganizovala první několikadenní kurz pro sestry z oboru revmatologie, vyzvala k přednáškám také lékaře-revmatology. Vzdělávací aktivity zaměřila i na samotné pacienty. Začala pro ně pořádat pravidelné přednášky s cílem seznámit je s revmatickým onemocněním a naučit je s touto chorobou žít. V roce 1991 stála také u zrodu sdružení Revma Ligy v ČR.
Spolupracuje s Evropskou ligou proti revmatismu (EULAR) se sídlem v Curychu a v letech 1998 až 2001 se stala v historii EULAR první viceprezidentkou Výkonného výboru zdravotníků nelékařů pro obor revmatologie. Od roku 2001 je čestnou členkou EULAR.

Na začátku devadesátých let přitom nebyly v Česku k dispozici téměř žádné materiály.

"V učebnicích pro mediky byly revmatologii věnovány třeba tři stránky, které se ale v praxi nedaly téměř využít," líčí Korandová. "Ale byli jsme na tom stejně všichni, ani pacienti nedostávali dostatečné informace o své nemoci," upozornila zdravotní sestra.

Přitom právě to je pro nemocné nesmírně důležité. "Vždyť když přijdete k lékaři s tím, že vás něco bolí, necítíte se ve své kůži, máte strach, v žádném případě si nebudete pamatovat všechny informace. Navíc se u nás setkáváme s mnoha diagnózami v tak odlišném stadiu, že je těžké generalizovat," zdůvodnila Korandová.

Během krátké doby se proto rozhodla tento stav změnit.

Přednášely jsme samy pro sebe

Brzy začali na oddělení tisknout informační letáky o revmatických onemocněních a pořádat pravidelné přednášky pro pacienty. "Lékaři přednášeli o diagnózách, já o správné životosprávě. Navzájem jsme se od sebe učili, teď už pomalu vidím svět očima revmatika. Vstoupím do místnosti, vidím, co by mu dělalo problém při chůzi, při sezení," jmenuje Jana Korandová.

Po republice se také v devadesátých letech začal rozšiřovat počet revmatologických center. "Vnutily jsme se na odborné kongresy, kde jsme začaly přednášet sestrám. I když je fakt, že to zpočátku bylo dost tristní. Na naše přednášky odešli lékaři ze sálu a my jsme přednášely samy pro sebe," vzpomíná teď už s úsměvem Korandová. Postupně se to ale začalo zlepšovat.

Pak se dostala na kongres Evropské ligy proti revmatismu (EULAR), poprvé do Amsterdamu v roce 1995. "Bylo to hrozně zajímavé především kvůli tomu, že oni podobné problémy řešili asi o dvacet let dříve a teď nám mohli pomoci," uvedla Korandová. Stala se viceprezidentkou Výkonného výboru zdravotníků nelékařů pro obor revmatologie EULAR.

"Moc se mi do toho nechtělo, ale říkala jsem si, že zkusím být takový prostředník mezi východem a západem," vzpomíná žena a dodává, že se jí to opravdu povedlo:

"Když jsme pořádali kurz pro sestřičky z Litvy a Estonska, byly zprvu nadšené, pak ale jejich nadšení ochladlo a mně došlo, že mluvíme o pomůckách pro revmatiky, které si oni nemůžou finančně v nemocnicích dovolit."

Přes noc připravila přednášku, jak alternativně a téměř bez nákladů podobné pomůcky připravit. A sklidila obrovský úspěch. Díky "evropské" funkci ji začali uznávat i lékaři u nás.

Revmatické choroby jsou stále podceňované

Od doby, kdy sestra Korandová v Revmatologickém ústavu nastoupila, se mnoho změnilo. Pacienti mají k dispozici lepší a dražší léčbu, jejich prognóza se výrazně zlepšila. "Pořád tady jsou ale velké rezervy, především z hlediska veřejnosti. O této nemoci nechtějí slyšet zaměstnavatelé, často ani rodina," popisuje zdravotnice.

Onemocnění má podle ní závažné psychosomatické důsledky. Lidé jsou unavení, necítí se dobře a neustále je provází bolest. Některé léky navíc s sebou přináší další obtíže, opuchlý obličej, vyrážky, padání vlasů.

"Není to optimistický obor, ale právě proto si musí člověk dělat nějakou radost každý den," je přesvědčená sestra. Když má říct nějaký pozitivní zážitek z praxe, jmenuje spoustu drobností. "K radosti mi stačí, když se něco podaří, pacient mi poděkuje za pomoc, pozdraví na ulici."

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Aplikaci Tečka si stáhlo už 1,9 milionu lidí, řekl Dzurilla v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

Kandidátka Zelených na kancléřku má další problém. Řekla slovo na N

Kandidátka Zelených na německou kancléřku Annalena Baerbocková má další problém. V přednášce použila takzvané slovo na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Volno pro očkované státní zaměstnance schválila vláda. Nemocní odloží roušku

V 7 hodin zasedla vláda, které premiér Andrej Babiš předložil návrh o dvou dnech placeného volna za očkování, a to všem...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Německý prezident Steinmeier na konci srpna navštíví Česko, potvrdila mluvčí

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier koncem srpna navštíví Českou republiku, sdělila v pondělí prezidentova mluvčí...

STALO SE DNES: Hygiena šetří let sportovců na OH, jsou nové občanské průkazy

Pražští hygienici popsali, co doteď zjistili při vyšetřování letu české olympijské výpravy do Tokia z 16. července....

Nakažení seděli vzadu. Hygienici prozradili detaily ze skandálního letu do Tokia

Pražští hygienici v pondělí vůbec poprvé detailně popsali, co doteď zjistili při vyšetřování letu české olympijské...

Řada mladých pacientů by neprodělala mrtvici, nebýt covidu, říká primář

Primář chomutovské neurologie a iktového centra Jiří Neumann v rozhovoru pro MF DNES přibližuje chod oddělení v době...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...