Šestice lídrů ČSSD má dvě nové tváře

  16:06aktualizováno  16:06
Sociální demokraté zvolili vedení. Ve funkci místopředsedů potvrdili delegáti sjezdu ČSSD hned v prvním kole Marii Součkovou, Zdeňka Škromacha, Stanislava Grosse. Staronové vedení doplní Martin Starec a primátor Olomouce Martin Tesařík. Post předsedy obhájil už v sobotu premiér Vladimír Špidla.

Nejdéle rozhodovali delegáti sjezdu o pátém místopředsedovi. Olomoucký primátor nakonec porazil předsedu sněmovny Lubomíra Zaorálka až ve druhém kole volby.

Ve vedení nejsilnější vládní strany Tesařík nahradí někdejšího ministra pro místní rozvoj Petra Lachnita, který svou funkci na letošním sjezdu už neobhajoval.

Stanislav Gross zůstává první místopředsedou.  Martin Starec se stal místopředsedou pro rozvoj ČSSD.

"Procházeli jsme určitým obdobím vnitřního napětí a teď se potřebujeme konsolidovat," prohlásil s volbou spokojený předseda strany, který si také myslí, že je dobře, že se nyní tým ve vedení strany příliš neobměnil.

Sjezd přijal rezoluci k válce
Emotivní reakce provázely diskuzi o rezoluci k Iráku.  V sále pražského Kongresového centra se dokonce ozývalo nesouhlasné pískání. 

Sjezd nakonec přijal dokument, podle něhož válka nebyla nevyhnutelná. Bez mandátu OSN je v rozporu s mezinárodním právem, uvádí se v textu, který je ostřejší než ten, na němž se nedávno shodla vláda. Předseda strany Vladimír Špidla se zdržel hlasování.

Ve svém závěrečném usnesení ocenil sjezdu práci a zásluhy předchozího předsedy Miloše Zemana. Podle deleátů se zasloužil o vzestup státu i celé společnosti.

Post předsedy obhájil Vladimír Špidla
Post předsedy obhájil v prvním kole volby premiér Vladimír Špidla, když porazil exministra průmyslu Rusnoka o 152 hlasů. Rusnoka v tajné volbě volilo 147 sociálních demokratů. Špidla potřeboval ke zvolení 273 hlasů a dostal o 26 více.

Po oznámení výsledků většina sálu Kongresového centra povstala a tleskala.

Dva ze čtyř kandidátů, bývalá poslankyně Jana Volfová a starosta pražských Letňan Josef Dobrý, se své šance vzdali.

Špidla po svém opětovném zvolení poděkoval a vyjádřil přesvědčení, že v následujících dvou letech, kdy bude straně předsedat, bude na jeho hlavu padat méně kritiky než v uplynulém období.

K vítězství mu popřál i jeho oponent Rusnok. "Strana bude zreformována debaklem v příštích volbách, který ji pravděpodobně čeká," prohlásil poté Rusnok před novináři.

Předseda poslanců ČSSD Petr Ibl dal v rozhovoru s novináři opět najevo, že za lepšího šéfa strany by považoval Stanislava Grosse. Podle něj počet hlasů, kterým byl Špidla zvolen, nedává dostatečný mandát pro vyřešení sporů ve straně.

Špidlovo zvolení naopak přivítal například předseda sněmovny Lubomír Zaorálek. "Jsem rád, že předseda Vladimír Špidla dostal možnost pokračovat ve své práci," uvedl.

Část vedení zvolil sjezd již v sobotu
Dosavadní první místopředseda ČSSD Stanislav Gross podle očekávání obhájil svou funkci ve vedení. Byl jediným kandidátem, který se o křeslo druhého muže ČSSD ucházel. Na sjezdu pro něj hlasovalo 419 z 521 delegátů.

Politologové: Volba upevnila vládu

"Chtěl bych slíbit, že se budu starat a snažit o to, aby sliby, které zaznívaly z tohoto řečniště, byly splněny," poděkoval Gross za své zvolení.

Nástupcem Karla Kobese ve funkci místopředsedy pro řízení ČSSD se stal čtyřicetiletý Martin Starec. Vnuk Františka Tržického, známého českého právníka a dlouholetého člena ČSSD bývá označován za blízkého spolupracovníka Stanislava Grosse.

Dosavadní místopředseda ústřední kontrolní komise strany porazil ve volbě druhou kandidátku na tento místopředsednický post Janu Volfovou. Zvolilo ho 392 delegátů, Volfové dalo hlas 96 sociálních demokratů.

O další tři místopředsednická křesla se ucházelo sedm sociálních demokratů.

Škromach a Gross v kandidátce chyběli
Mezi kandidáty na předsednický post nebyl Zdeněk Škromach ani Stanislav Gross, kteří měli největší šance Špidlu ohrozit. Jejich odmítnutí kandidatury proto jeho pozici velmi posílilo.

Předsedové KDU-ČSL a Unie svobody- DEU Cyril Svoboda a Petr Mareš se ve svém vystoupení přimlouvali za pokračování koaliční spolupráce těchto tří stran.

Delegáti sjezdu ČSSD kritizovali vedení. Fencl žádal nové vůdce. Podle Rusnoka stranu vydírají koaliční partneři a Volfová zase předesedovi neodpustila, že nepodpořil prezidentskou nominaci Miloše Zemana.

Čtěte glosu Martina Komárka:
Napoleon Špidla

Diskuse o evropské integraci se zúčastnil také komisař pro rozšíření Evropské unie, německý sociální demokrat, Günter Verheugen. Ujišťoval, že nepřišel dělat kampaň pro vstup Česka do evropského společenství, ale pouze informovat.

Podle něj však má unie jen dvě možnosti: buď se rozhodnout pro společnou evropskou politiku a bezpečnost, nebo v opačném případě zůstat pouhým společným obchodním prostorem.

Místopředseda ČSSD Stanislav Gross na sjezdu strany v pražském Kongresovém centru vhazuje svůj hlas do urny. (29. března 2003)

Vladimír Špidla na sjezdu ČSSD, kde v prvním kole volby obhájil post předsedy strany. Delegáti mu dali 299 hlasů. (29. března 2003)

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Najdete na iDNES.cz