Masaryk byl jejich tatíček. Zažili 10 prezidentů, žádného si nezvolili

  17:43aktualizováno  17:43
Osmaosmdesátiletá Anna Pižlová a devětaosmdesátiletý Zdeněk Matras mají společné bydliště v hlineckém Domě seniorů Drachtinka. A také to, že oba ve svém životě už zažili deset prezidentů. Jací podle nich byli?

Pamětníci. Osmaosmdesátiletá Anna Pižlová a devětaosmdesátiletý Zdeněk Matras ve svém životě už zažili 10 prezidentů. Foto: Michal Klíma, MAFRA

Oba prožili dětství v době prezidenta Masaryka. "Zpívávali jsme 'tatíčku starý náš, šedivou hlavu máš, dokud ty jsi mezi námi, bude vždycky dobře s námi'. A národ ho skutečně miloval," říká Zdeněk Matras.

Anna Pižlová prezidenta Osvoboditele, jak byl tehdy titulován, dokonce viděla ve Stromovce při projížďce na koni. "Vážila jsme si ho. Taky jsem o něm zpívala písničku ve škole," říká Pižlová.

Celým životem je provázelo deset prezidentů. Od Tomáše Masaryka po Václava Klause. V pátek a v sobotu mohou poprvé v životě zvolit přímo jedenáctého.

Jak vzpomínáte na svého prvního prezidenta?
Zdeněk Matras: Tomáše Garrigua Masaryka jsme měli rádi, to byl tatíček Masaryk. Nikdo u nás v republice neměl takový kredit jako prezident Masaryk. Osobně jsem ho nezažil, jen v tisku, rozhlase, ve filmu.
Anna Pižlová: Mně se vybaví, že jsem ho viděla párkrát ve Stromovce na koni. A pak když zemřel, tak jsme byli na pražských Cibulkách a čekali jsme na vlak do Lán, až ho povezou na lafetě. Vážila jsme si ho.

Jak jste hodnotili jeho nástupce?
AP: Edvard Beneš nebyl špatný.
ZM: Byla to tragická postava, člověk dvou tváří. Ale situace, ve kterých musel rozhodovat a záleželo jen na něm jako na vrchním veliteli armády, to bylo příšerné. Nakonec to vyřešil, jak to považoval za nejvhodnější. V roce 1938 zvolil celkem rozumně, dát rozkaz k válce byla úžasná odpovědnost. Uvědomil si, že když rozkaz vydá, Němci republiku zničí. Před tím, co vykonal v zahraničí, klobouk dolů.

Jestliže byl Beneš podle vás tragickou postavou, jak byste označil Háchu?
ZM: Hácha byl velmi tragickou postavou. Byl to právník, který viděl, že se jedná protiprávně. Vzal úřad prezidenta i když viděl, že to není správně. Dějiny se na něj dívají jako na zrádce, ale Hácha byl prezident, který byl ve spojení s generálem Eliášem zastřeleným Němci za odboj, a Hácha pokračoval dál, byl ve spojení s Londýnem.

A návrat Beneše...
ZM: Potvrdil, že byl tragickou postavou. Když nás západní mocnosti zradily, chtěl se upnout na Sovětský svaz, ale jeho snahu o demokratické vládnutí mu komunisté zatrhli. V únoru 48 neměl šanci se zachovat jinak, ozbrojení milicionáři na ulicích jen čekali, až dostanou příkaz a byla by z toho občanská válka, Beneš byl postaven před hotovou věc.

Pamětníci 10 prezidentů

Anna Pižlová (*1924)

Pochází ze slovenské Oravy, v Čechách žije od osmi let. Za války byla zaměstnaná jako chůva dětí, později u sedláka, dlouho pracovala v domácnosti nebo jako tkadlena v hlineckém Plyšanu. V Domově seniorů v Hlinsku žije půldruhého roku.

Zdeněk Matras (*1923)

Narozen ve Skutči, ale v Hlinsku žije už dlouho. Byl učitelem matematiky, ale někdy i češtiny, dějepisu či zeměpisu na základních školách. A to od roku 1942 do roku 1985, s výjimkou totálního nasazení, vojny a práce v samosprávě. 

Tak se otevřela cesta na Hrad Klementu Gotwaldovi. Jak se vám zamlouval?
AP: To už jsem byla vdaná, pamatuji si jeho proslov, když jsem ležela po porodu, ale víc si nepamatuji.
ZM: Gottwald proslul už za první republiky výrokem, že půjde vládě po krku. A v roce 48 jednal z pozice síly. Gottwald byl ve vleku Stalina a dokonce prohlásil, že si chodí do Moskvy pro rozumy, neboli rozkazy. Nebyl tragickou, ale hroznou postavou.

Platí to i o Zápotockém?
ZM: Nejvíc mi utkvělo v paměti, že když se objevily obavy z měnové reformy, Zápotocký předstoupil před mikrofon a prohlásil, že měnová reforma nebude. A druhý den byla ohlášena. Celá vláda to věděla, zatím si vyměnili koruny v lepším kurzu, my ostatní v kurzu jedna ku padesáti. V paměti zůstane Zápotocký jako lhář.
AP: Říkali o něm, že je to dělnický prezident, ale já nevím, jestli to byla pravda. Ale pro mě měnová reforma nebyla bolestivá, my jsme doma měli jen pár korun.

Po Novotném přišel Ludvík Svoboda...
ZM: To byla zvláštní postava. Byl to hrdina, od Buzuluku vedl československou vojenskou jednotku přes Duklu až do konce války. Když ho jmenovali prezidentem, přijal jsem to s povděkem. Jako prezident se mi celkem zamlouval. Když přišly srpnové události, vláda i s prezidentem podepsali moskevský protokol a František Kriegel ho podepsat odmítl, chtěli si ho tam Rusové nechat. A Svoboda na to reagoval, že bez Kriegla neodjede. To se mi líbilo. Nakonec si proti němu něco našli a odvolali ho. Ludvík Svoboda byl sympatický voják, který držel slovo. I když někdy musel ustupovat.
AP: To byl člověk opravdu na místě. Něco si prožil, něco věděl, jako prezident se mi opravdu moc líbil.

Po něm se stal prezidentem Slovák Gustáv Husák, to se vám jako dívce z Oravy možná líbilo?
AP: Ani moc ne. Na toho jsem neměla už vůbec čas, nějak jsem ho nevnímala.
ZM: Husák byl ambiciózní člověk původem nacionalista, po propuštění z vězení pracoval v politice dál a snažil se dostat do prezidentské funkce. V ní si počínal ve smyslu direktiv. Mně byl nesympatický.

Uvolnil cestu Václavu Havlovi. S ním jste byli spokojení?
ZM: Václav Havel je sympatická postava. Razil zásadu pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí, což je krásná věta, ale nakonec se to zvrhlo. I když jsem si ho opravdu vážil, vyčítám mu dvě věci. Především, že pojal amnestii příliš široce. A za druhé, že říkal, nejsme jako oni. To byla chyba. Teď se už komunistů nezbavíme.
AP: Byl to prezident, tak jsem ho tak brala, ale jinak se mi líbil, když mluvil. Byla jsem obyčejná ženská, do politiky jsem se nemíchala.

Jaké dojmy jste si odnesli z prezidentování Václava Klause?
AP: Zprávy nesleduji, to už musí být, když si je poslechnu. Zaujal mě, že chodil lyžovat na hory.
ZM: Václav Klaus je zásadový člověk, ale některé jeho názory se mi nezamlouvají. Vadí mi i jeho amnestie. Vadila mi už Havlova, ale Klausova ještě víc. Ale vinu bych dal i justici, případy, kdy se prošustrovaly stovky miliard zůstanou nepotrestány.

Půjdete volit?
AP: Volit půjdu, ještě se rozmýšlím koho.
ZM: V minulých letech jsem vždycky šel k volbám, ale letos poprvé nepůjdu. Protože tahle předvolební kampaň je úplná fraška, úplný paskvil. Ať mluví ten nebo onen, všichni se vynášejí a nakonec darmo mluvit.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Riziko extremismu poroste, potřebujeme větší pravomoci, říká šéf BIS

Michal Koudelka.

Šéf české tajné služby Michal Koudelka je zatím širší veřejnosti znám spíše jako ředitel, kterého pořád nechce...

Radní, jenž vyzval k zabití Zemana, se omluvil. Jako šéf místní ODS končí

Zastupitel z Jesenice u Prahy a člen tamní ODS Martin Lang

Radní Jesenice u Prahy Martin Lang se omluvil prezidentu Miloši Zemanovi a vzdal se funkce předsedy místního sdružení...

Zeman gratuloval Kuberovi k jeho projevu, že totalita má dnes jinou podobu

Prezident Miloš Zeman vítá šéfa Senátu Jaroslava Kuberu z ODS na jednání...

Velmi vřele přivítal prezident Miloš Zeman šéfa Senátu Jaroslava Kuberu z ODS na setkání nejvyšších ústavních činitelů....

Najdete na iDNES.cz