Senioři začali v rámci projektu SenSen přispívat do internetové Národní kroniky

Senioři začali v rámci projektu SenSen přispívat do internetové Národní kroniky (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Muzeum sbírá vzpomínky seniorů. Příběhy zůstanou v trezoru tisíc let

  • 67
V Česku vzniká unikátní elektronická Národní kronika, která se postupně plní vzpomínkami seniorů. Historici chtějí sesbírané příběhy, které jsou často velmi osobní, uložit na tisíc let do trezoru, aby z ní mohli čerpat budoucí badatelé.

Od konce května, kdy Konto Bariéry projekt SenSen - Senzační senioři spustilo, se na webu sensen.cz objevily třeba vzpomínky na okupaci v roce 1968 či na závěr druhé světové války, ale i zpráva o šachovém memoriálu nebo zápisky z výletu do Švýcarska. "Tetička Míla se narodila dva měsíce před svatbou rodičů. Stmelovala rodinu. Vždy nám ochotně poskytla svůj malinký byteček," zní úryvek z dalšího příspěvku.

Přestože jde z pohledu jiných lidí často o banální historky, Národní muzeum hodlá kroniku v elektronické podobě každoročně archivovat a chce ji uchovat na tisíc let. "Nosič s příběhy bude na tajném místě v trezorech, stejně jako nejcennější předměty českého národního kulturního dědictví, jako je keltská hlava, diamantový náhrdelník Naděždy Kramářové nebo zlatý stodukát Ferdinanda III.," uvedla mluvčí muzea Ivana Havlíková.

Autoři projektu věří, že vzpomínky seniorů budou cenným zdrojem informací pro budoucí historiky. "Úkolem Národního muzea je zanechat pro budoucí generace co možná nejkomplexnější obraz naší doby. Největším problémem ale není ani tak najít nějaký unikátní předmět, jako zachytit ducha doby, drobné události. Není malých příběhů, není malých životů," uvedl generální ředitel muzea Michal Lukeš.

Úsměv na dědu? Dvě sekundy

Kampaň Sue Ryder nazvaná Máš to za pár upozorňuje na potřebu mezigenerační

Zlepšit přístup ke starší generaci se na billboardech, webu a v reklamních spotech pokouší kampaň Máš to za pár, kterou tento týden zahájil Domov Sue Ryder. Mladé lidi například upozorňuje, že úsměv na dědu v tramvaji trvá jen 2 sekundy a krátký rozhovor s babičkou odvedle pět minut. Uvádí i příklady aktivních seniorů, jako jsou Alžběta II., dalajlama nebo Tina Turner. Zájemcům také nabízí kvíz o stáří.

Na podporu seniorů a proti jejich diskriminaci je zaměřená i dlouhodobá kampaň obecně prospěšné společnosti Elpida Mluvme o stáří.

Psát zápisky přes web sensen.cz sice může každý, organizátoři ale předpokládají, že nejaktivnější budou kluby SenSen, které se pod hlavičkou projektu začínají sdružovat.

"Zatím jich je zhruba dvacet. Většinou jsou to už fungující sdružení pracující se staršími lidmi. Díky členství v projektu budou mít možnost komunikovat s ostatními seniory, čerpat inspiraci a sdělovat si zkušenosti. Pokud to bude možné, podpoříme je i finančně," říká koordinátorka klubů Romana Junková.

Editoři webu příspěvky seniorů nechávají v původní podobě, i s případnými pravopisnými chybami a věcnými nepřesnostmi. Mažou pouze texty schvalující zločiny či podněcující rasovou nenávist.

Přidal se babinec i písmáci

Právě projekt Národní kroniky byl jeden z důvodů, proč se k Senzačním seniorům přidal Klub tvůrčího psaní pro dříve narozené, který funguje při litoměřické knihovně. "Rádi bychom do kroniky dali vzpomínky našich seniorů, které vyprávějí dětem na diktafon," říká zástupkyně ředitele knihovny Zora Čuchalová o klubu, který se schází jednou týdně a od loňska vydal tři literární sborníky.

Jako jeden z prvních se zapojil i spolek Babinec z Mladkova z Ústeckoorlicka. "Chceme totiž svými nápady inspirovat i ostatní vesničky. Dali jsme se před několika lety do kupy, abychom jen neseděli doma. Děláme pomlázkovou zábavu, pomáháme hasičům při jejich akcích, na další se vydělaly peníze na opravu kostela," uvádí jedna z členek Alena Kotyzová.

 Senioři budou kromě vytváření obří e-knihy ve spolupráci s knihovnami a školami také shromažďovat dětské knížky, které poté dostanou děti ze sociálně slabších rodin.

Třetí pilíř projektu SenSen představuje podpora zdravého životního stylu.

"Uvědomili jsme si, že populace stárne a senioři budou stále silnější skupinou a nelze je opomíjet. Chceme zúročit to, co je v nich cenného, a pomoci jim žít opravdu aktivní a plnohodnotný život. Hodláme také podporovat jejich počítačovou gramotnost," vysvětluje Junková smysl projektu, který je hrazený z grantu od ministerstva práce a sociálních věcí a sponzorských darů.

Problematika stárnutí společnosti nabývá stále více na významu. Lidé nad 65 let sice nyní tvoří necelých 16 procent české populace, za dvacet let ale podle odhadů demografů budou představovat již čtvrtinu společnosti.

Zlepšit postavení seniorů má i Národní program přípravy na stárnutí na období let 2013 až 2017, který připravuje právě MPSV. Stát hodlá například rozšířit celoživotní vzdělávání nebo podporovat seniory při startu jejich podnikání (více čtěte zde). Evropská unie vyhlásila letošek Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video