Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Senioři roušky nenosí, nebo jim chybí. Sociální podpora státu pokulhává

  12:11
Část seniorů se pohybuje v supermarketech bez roušek, navzdory doporučením vlády. Důchodci je však nemají kde vzít. V Česku jsou téměř nedostupné, stát stále čeká na dodávku z Číny a sociální služby, které by je mohly distribuovat, od státu žádné roušky nemají.

Navzdory doporučení se v posledních dnech objevovali někteří senioři na veřejnosti bez roušek. Vláda navíc nově zakázala vycházet na veřejnost bez jakékoli ochrany úst a nosu.

Momentálně je v Česku téměř nemožné zakoupit ochrannou roušku a stát je doposud nezajistil. Napříč republikou proto vznikají iniciativy na jejich výrobu.

Roušky nejsou

V Praze vzniklo minulý týden Koordinační centrum pro seniory, které ohrožené skupině obyvatel nabízí vyřízení nákupu, vyvenčení psa nebo vyzvednutí léků. Důchodci mohou ale také volat na krizovou linku, pokud si nevědí rady.

Fotogalerie

„Oni ty roušky nemají. Kde je mají vzít? Lidé je nemají obecně a senioři jsou ti poslední, kteří by je měli,“ říká ředitel spolku Život 90 Jaroslav Lorman.

 Sociální služby, které by mohly s nedostatkem roušek důchodcům pomoci, jsou podle něj státem naprosto opomíjeny.

Senioři patří mezi ohrožené skupiny, které mohou při nakažení koronavirem trpět nejvíce. V tuto chvíli je v České republice potvrzených několik desítek důchodců s onemocněním COVID- 19. Roušky slouží jako částečná ochrana pro jejich nositele, ale především chrání ostatní před možným nakažením.

Pražské koordinační centrum plánuje zavést sběr roušek z různých zdrojů, které by následně seniorům poskytovalo. V tuto chvíli ale žádné nemá. Ve stejné situaci je plzeňský spolek TOTEM, který dosud zajistil jen malé množství ušitých roušek. Ty putují především dobrovolníkům.

Senioři ochranu nemají, nebo ji nechtějí

Důchodci se dají zjednodušeně rozřadit do dvou skupin. Jednak ti, kteří by roušky chtěli, ale nemají je kde sehnat a města ani organizace jim je nemohou kvůli nedostatku zajistit, a jednak ti, kteří vycházet mezi lidi s ochranou obličeje odmítají.

„Senioři v tuto chvíli do supermarketu opravdu nepatří. Potkáváme seniory, kteří situaci nejsou schopni vzít vážně a pochopit, že jsou tady iniciativy a tisíce dobrovolníků, kteří jsou ochotni jim nakoupit,“ popisuje ředitel spolku část důchodců, kteří opatření nedodržují.

Stop mladším 65 let. Věk nakupujících v obchodech někde hlídají ochranky

Jedním dechem však dodává, že senioři roušky opravdu nemají a pohyb potřebují, aby neochabli. Neměli by však chodit mezi lidi.

Zkušenost s částí důchodců, která ochranné pomůcky nepoužívá, popisuje také ředitelka spolku TOTEM Vlastimila Faiferlíková.

„Tato skupina se nejvíce vystavuje riziku. Potkáváme je na ulici a ptáme se proč nemají roušky. Oni odpovídají, že se budou držet daleko a že se jim nic nestane,“ říká o konkrétní skupině seniorů.

Ředitel spolku Život 90 i ředitelka spolku TOTEM potvrzují, že si tato část seniorů nejspíš kolikrát ani neuvědomuje či nepřipouští, že je situace vážná.

Informační šum

Ministerstvo zdravotnictví zřídilo speciální linku 1212, kde se lidé mohou dozvědět informace o koronaviru. Bohužel je však často přetížená. V některých městech tak vznikají krizové linky speciálně pro seniory.

Kromě nedostatku roušek je totiž také důležité, aby se k nim potřebné informace dostaly. Na pražskou linku například někteří důchodci volají a ptají se, co při současném nařízení mohou dělat a co už ne. Z vládních opatření jim to totiž není vždy jasné.

„Řešíme s nimi třeba to, že mohou vycházet ven. Že není nikde zakázané, aby vzali psa a obešli s ním panelák. Na druhou stranu je ale důležité, aby nechodili a nestáli frontu na poště, v lékárně. Aby si udržovali odstup od lidí,“ říká Lorman.

Ředitel Života 90 uznává, že o víkendu vyšla dvě nařízení cílená na seniory, informace se k nim ale musí ve srozumitelné formě dostat. „Ta opatření jsou psaná nějakým jazykem a bez médií se to k seniorům ani nedostane,“ dodává s tím, že v této souvislosti dostatečně nekoná ministerstvo práce a sociálních věcí.

Resort však tvrdí, že informovanost seniorů podporuje a pracuje na ní. „Po celou dobu během současné situace mnoha dostupnými kanály, jakými jsou například televizní a rozhlasové stanice, internetové stránky nebo sociální sítě, aktivně informujeme o ochranných opatřeních,“ říká mluvčí MPSV Jan Brodský.

„Pokud se lidé na veřejnosti pohybují bez ochranných prostředků, jde jednoznačně o velmi rizikové chování a i před ním varujeme,“ dodává.

Lokální pomoc a informace začínají seniorům postupně nabízet jednotlivá města. První výkop měl na svědomí ve spolupráci se Životem 90 a Červeným křížem magistrát Prahy. Linku pro seniory ale už zřídilo také Brno nebo Plzeň. Města a organizace seniory nabádají k tomu, aby nechodili mezi lidi. Nákupy a jinou výpomoc nabízejí důchodcům dobrovolníci.

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Zbytky lágru v Karviné zavalily stromy, vadí to i autorce Šikmého kostela

Zbytky lágru z 2. světové války zavalily v Karviné pokácené stromy. Upozornila na to mimo jiné i spisovatelka Karin...

Obavy ze Zemana zabrání hlasování o nedůvěře vládě, kterou už nedrží KSČM

Obavy z toho, co by po vyslovení nedůvěry vlády Andreje Babiše udělal prezident Miloš Zeman, zabrání hlasování o...

Poslanci jednají o nových pravidlech exekucí

Přímý přenos Poslanci projednávají úpravu pravidel exekucí. Schválí nejspíš zastavování dlouholetých bezvýsledných exekucí a...

Kvůli covidu ubylo šancí k výdělku, zachraňuje to charita, říkají bezdomovci

Pandemie covidu-19, která před rokem vyhnala z Prahy turisty i část obyvatel, kteří nastoupili na home-office, zasáhla...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK BOZP - PRAHA (30-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...