Pro ústavní stížnost se již podle něho nashromáždilo nezbytných sedmnáct senátorů a někteří další jsou "v rezervě". S prezidentem Václavem Klausem prý senátoři za ODS svou stížnost nekonzultují, o svých krocích ho ale informují.
"A hlavně jsme ho chtěli požádat, aby posečkal s úvahami o konečné ratifikací do doby, než Ústavní soud vynese nějaký nález k našemu podání. To byl smysl naší návštěvy u pana prezidenta, jinak je to čistě senátorská aktivita," řekl Rádiu Česko Oberfalzer.
Lisabonská smlouva, která upravuje řízení rozšířené Unie, vstoupí v platnost až poté, co ji schválí všech 27 členských států EU. V Německu, v České republice i v Polsku sice dokument schválily parlamenty, ale rozhodnutí zákonodárců ještě mají stvrdit hlavy států.
V Irsku rozhodnou o smlouvě občané v říjnu v opakovaném referendu, když první všelidové hlasování skončilo jejím odmítnutím. - čtěte Irové si zopakují referendum o Lisabonské smlouvě 2. října
Klaus již dříve řekl, že o svém postoji ke smlouvě rozhodne až jako poslední v Evropě. Čekat chce také na vyjádření českého Ústavního soudu.